2024. szeptember 2., hétfő

A városnapra elkészül

A csatajelenetet felelevenítő makett és multimédiás kivetítő várja majd a látogatókat a zentai kilátóban

1997-ben a Tisza-parton emlékművet emeltek a zentai csata 300. évfordulója alkalmából. Most, tizenkét évvel később a város külső segítséggel újabb emléket állít a jeles eseménynek. A városháza kilátóját szenteli a csatának, és olyan termet alakít ki, ahol az odalátogató megtanulhatja, melyik irányból jöttek a törökök, milyen öltözéket viseltek az akkori katonák, milyen fegyvereik voltak, majd az illető új tudással gazdagodva a kilátó teraszáról is letekinthet az ütközet valamikori helyszínére.

-- Ha minden jól halad, szeptember 11-ére, vagyis Zenta város napjára elkészül a kilátó – tudtuk meg Vörös Attilától, Zenta Község Idegenforgalmi Szervezetének elnökétől. Az illetékes elmondta, hogy a nagyobb átépítéseken túl vannak, a munka 80 százalékát elvégezték.

Kilátó a zentai csata emlékére nevet viseli a létesítmény. Mit láthat majd az odalátogató?

– A kilátó a Városháza felső teraszán helyezkedik el. Alatta egy 10X10 méteres terem lesz a kiállítóterem. A helyiség központi eleme a zentai csata egyik pillanatát megörökítő 2X2 méteres makett. Előkerestük az 1700-as évekből származó térképeket, tanulmányoztuk az akkori viseletet, és a makettkészítők ezek alapján dolgoztak. A makett felett négy plazmatelevízión jeleneteket mutatunk be a csatából. A tévék a kilátóra helyezett webkamerákkal is össze lesznek kötve, így akinek esetleg tériszonya van, és nem mer kimenni a teraszra, televízión keresztül az is gyönyörködhet a kilátásban. Ez a berendezés esős időben is jó szolgálatot tesz majd, hiszen akkor nem lehet kimenni a teraszra. A kiállítóterem Tisza felőli falán egy 5X3 méteres csatajelenetet ábrázoló festmény áll, előtte pedig egy embernagyságú bábu korhű öltözékben. A szemben lévő sarokban egy másik festmény lesz, előtte pedig másik két bábu. A bábuk arcát a későbbiekben viaszból szeretnénk elkészíttetni, de erre a szeptemberi megnyitóig nem lesz pénzünk, úgyhogy addig más megoldást találunk. A kézműves munkákat mind zentai szakemberekre, művészekre bíztuk, így a makettet a zentai modellezők egy csoportja készíti, a festményeket és a bábuk öltözékét pedig Balla Ákos tervező, festőművész. Építészetileg a kiállítóterem illeszkedik a városháza stílusához, a belső faszerkezetek és a kovácsoltvas korlátok mind a városháza jellegét tükrözik. Minden a Szabadkai Műemlékvédő Intézet beleegyezésével történik.

Hónapok óta áll a városháza órája. Köze van az építkezéshez?

– Igen, azért áll, mert az egész óraművet leszerelték, és letakarták, hogy ne sérüljön a munkálatok során. Az óraművet eddig egy hatalmas fadoboz védte, de most azt is lecseréljük, egy átlátszó plexi veszi majd körül, így mindenki megnézheti, hogyan működik ez a hatalmas óra. Az óra felett egy nem odaillő mennyezet volt, amit lebontottunk. Ahogy levettük a plafont, érdekes falba véséseket, falfirkákat találtunk az 1900-as évek elejéről. Bele van pl. vésve a falba, hogy Zentán mikor lett vége a háborúnak, mikor öntött ki a Tisza. Ezeket természetesen meghagyjuk, hiszen értékek.

Ki lesz a célközönség?

– Elsősorban a diákkirándulásokat céloztuk meg, ugyanis ezek eddig általában csak áthaladtak városunkon. A kilátóval olyan programot nyújtunk nekik, mely szórakoztató is, meg oktató is. Azt tapasztaltuk, hogy még a zentaiak is nagyon keveset tudnak erről az egész Európa számára jelentős eseményről, nemhogy a vidékiek, esetleg a külföldiek. A diákokon kívül a magyarországi, erdélyi turistákra is számítunk, és valójában minden külföldire, meg minden helybelire.

Az idegenforgalmi szervezet milyen kísérőprogramokat kínál a turistáknak?

– A Zentai csata hétvége elnevezésű programmal már a belgrádi és a budapesti idegenforgalmi kiállításon is kínálkoztunk. A Zentai csata hétvégében a Szt. Longinusz középkori hagyományőrző csoport egy csatajelenetet mutat be, valamint egyik étteremben csatavacsorát készítenek, török, magyar, szerb ételek kavalkádjával. A másik kísérőrendezvényünk az ún. Disznótortúra, mely egy hagyományos disznóvágást jelent az oromparti tájházban. A harmadik ajánlatunk egy hagyományos lakodalom felelevenítése. Turisták hozzánk leginkább Magyarországról érkeznek, és többségük a Vajdaságon átutazva Székelykevére tart, de többször megfordulnak nálunk olyan csoportok is, melyek Szabadkáról, Palicsról valamilyen konferenciáról látogatnak el a Tisza-partra. Ősztől tehát a kilátónak köszönhetően gazdagabb programmal várjuk a Zentára érkezőket – mondta az igazgató.

A zentai kilátó köztársasági, tartományi és önkormányzati összefogással készül. A Köztársasági Gazdasági és Régiófejlesztési Minisztérium három, a Tartományi Gazdasági Titkárság kétmillió, az önkormányzat pedig hárommillió dinárral járul hozzá.

Vörös Attila