2024. november 26., kedd

Közösségi próbatétel

Az adai községben szeptembertől foglalkoztató műhelyt szerveznek a fogyatékkal élő személyeknek
A projektum próbatétel is lenne, hogyan fogadja a közösség a fogyatékkal élők intenzív foglalkoztatását – Apró Bakai Magdolna és Mészáros Csaba

A szerbiai Hit és Fény Egyesület pályázata nyomán augusztusban tábort szerveznek a fogyatékkal élő helybeli lakosoknak, majd szeptembertől májusig heti két alkalommal háromórás foglalkozásokat tartanak számukra Moholon, a Pillangó óvodában. A projektum megvalósításában a civil szervezet partnere az adai önkormányzat és a szociális-gondozói központ, a községi Čika Jova Zmaj óvoda, valamint a moholi Idősek Otthona.

A kezdeményezés részleteiről Apró Bakai Magdolna, a szociális-gondozói központ igazgatója, illetve Mészáros Csaba, a civil szervezet elnöke számolt be. Mészáros elöljáróban elmondta, a múlt év során szóba került, hogy Ada község területén is szükségessé vált egy napközi foglalkoztató műhely megalakítása az értelmileg sérült és más fogyatékkal élők személyek részére. A munkaügyi és szociálpolitikai minisztérium a fogyatékkal élő személyek intézményes elhelyezése helyett előnyben részesíti azokat a megoldásokat, amelyek révén az érintettek családjukkal maradhatnak. Az efféle kezdeményezések támogatására tavasszal pályázatot írt ki a minisztérium. Így kaphatott a foglalkoztató műhely megalakítását és működtetését tartalmazó adai projektum bruttó 700 000 dináros támogatást az államtól.

– Ada község társadalmi-szociális stratégiájának is egyik prioritása a sérült, fogyatékkal élő személyekkel való intenzívebb törődés – magyarázta Apró Bakai Magdolna. – Vannak ugyan különféle helyi egyesületek és szervezetek, de eddig nem tapasztaltunk nagyobb fokú összefogást ezen a téren. Illetve a község jelenlegi anyagi helyzete sem teszi lehetővé egy napközi típusú intézmény működtetését. Ez ugyanakkor próbatétel is lenne, hogyan fogadja a közösség a fogyatékkal élők intenzív foglalkoztatását. A szociális központ nyilvántartása szerint a fogyatékkal élők száma a község területén 120 felett van, különféle korú és fogyatékkal rendelkező emberekről van szó. Őket szeretnénk megszólítani a projektum révén. A foglalkozásokra bármilyen nemzetiséghez és valláshoz tartozó, fogyatékkal élő embert szívesen látunk és várunk. Sőt, volontőröket is, akik segítenék őket a továbbiakban. Képességfejlesztő és -megőrző foglalkozásokat tartunk számukra, köztük zenei, kézműves és mozgásos foglalkozásokat terveztünk. De a jelenlévők igénye és érdeklődése szerint ezek alakíthatók menet közben. A foglalkozásokon részt vesz egy gyógypedagógus, illetve magyar és szerb nyelven is beszélő pszichológus, aki összefogja a munkát. Ahhoz, hogy valaki részt vegyen a foglalkozásokon bizonyos fokú képességekkel és szocializációval kell, hogy rendelkezzen, ami lehetővé teszi a vele való foglalkozást és a továbbfejlődést. Eklektikus lesz a program, sokféle emberrel különböző módon kell foglalkozni. A projektum lebonyolítását 10 személy segíti, köztük gyógypedagógus, pszichológus, nevelő, ápoló, illetve a kisegítő személyzet, takarító és sofőr is. Akik nem tudják megszervezni a fogyatékkal élő személy helyszínre szállítását, azokat az Idősek Otthonának mikrobuszával fogjuk Moholra szállítani. Hosszú távon ennek a közösségtudat-formáló projektumnak az a célja, hogy tudatosítsa az egészséges és a sérült emberekben is, hogy ők vannak, s el kell őket fogadni. De nem olyan módon kell őket kiszolgálni, hogy mindent mindig megszervezünk nekik, hanem nekik érvényesíteni kell tudni magukat. Kicsit azt is várjuk ettől a kezdeményezéstől, hogy ösztönözni fogja az érintetteket, hogy egy olyan típusú közösséget, egyesületet, civil szervezetet alapítsanak, ahol egységesen képviselik magukat, így valószínűleg többet tudnának nyerni ettől a társadalomtól – közölte az igazgatónő.

Mindkét beszélgetőpartnerünk véleménye szerint az lenne a projektum ideális végeredménye, ha a közeljövőben alakulna egy szervezet, amely képviselné az Ada község területén élő fogyatékos személyek érdekeit és a jövőben hátteret képezne a foglalkoztató műhelynek. A helyi önkormányzat és a közintézmények támogatásával pedig megkeresné azt a módot, hogy minél többet valósíthasson meg a társadalmi értékekből. A projektummal kapcsolatosan az érdekeltek bővebb tájékoztatást kaphatnak Apró Bakai Magdolnától Adán, a szociális-gondozói központban, valamint a következő telefonszámon: 024/851 039.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás