Az utóbbi napokban a kishegyesi szakaszon is megemelkedett egy kicsit a víz szintje
A Krivaja folyó vízgyűjtő területén az elmúlt egy hónap alatt alig esett csapadék, s valóban komoly gondokat okozott és okoz pillanatnyilag is a folyó megfelelő vízszintjének biztosítása. Az alsó folyásnál élők, ahogyan arról tudósítottunk is, az alacsony vízállás miatt a vízgyűjtő tavakat és a bácsfeketehegyi duzzasztót hibáztatták, és az élővilágot féltették, de nem kevesebb megjegyzés érkezett az ilyenkor gyakori bűzre is.
A felső folyás vízgazdálkodásáról a DTD topolyai és kishegyesi részlege gondoskodik, az alsó folyásnál levők elsősorban rájuk panaszkodnak, tudniillik hogy túl sok vizet tartanak vissza az ilyenkor esedékes öntözésre.
– Mivel olyan nyilatkozatok is napvilágot láttak ezzel kapcsolatban, mintha illegálisan tartanánk vissza a vizet a duzzasztókban, el kell mondanom, hogy a bácsfeketehegyi duzzasztó 1986-ban épült meg, azóta szabályosan és legálisan működtetjük. A lényege, hogy a folyó részleges lezárásával vizet gyűjtünk az öntözőrendszerek ellátására az aszályos időszakban. A Krivaja vízhozama ugyanis , ha hosszabb ideig elmarad a csapadék , gyakran nem tudja kielégíteni az öntözéses gazdálkodás szükségleteit, és természetesen az alsó folyás vízszükségletét sem. Számunkra mindkettő alapvető feladatnak számít, az is, hogy, legyen víz az öntözésre, de az is, hogy maradjon az alsó folyás élővilágának fenntartására is – mondja Hallgató Imre, a DTD topolyai – kishegyesi részlegének igazgatója.
Az igazgató szerint a folyó vízhozama ilyen alkalmakkor valóban nagyon alacsony, méréseket ugyan nem végeztek, de becsléseik szerint a vízhozam ilyenkor alig haladja meg a másodpercenkénti egy köbmétert.
– Mivel számunkra mindkét szükséglet egyformán fontos, akárcsak a korábbi években, ilyen esetekben most is megnyitottuk a topolyai tó úgynevezett fenékürítőjét. Ezzel ugyan csökken a tó vízszintje, de elegendő víz jut az öntözésre és az alsó folyás szükségleteire is. Most is ezt tesszük, és ily módon, úgy gondolom, eleget tudunk tenni a követeléseknek– véli az igazgató.
Ami a bűzt illeti, az alsó és a felső folyáson a topolyai és a kishegyesi község területén is gondot jelent, akárcsak a délebbi szakaszokon. Az első ok mindenekelőtt a szennyezés, de azt is tudni kell, hogy a folyó természetes folyamatának részét is képezi a szerves hulladékának a lebomlása, ami bűzzel jár.
– Kétségtelen, hogy a folyó teljes hosszában, a felső és az alsó folyáson egyaránt, nagymértékű szennyezés folyik. Ezt mi akkor tapasztaljuk leginkább, amikor ősszel a bácsfeketehegyi zsilip teljes megnyitása előtt kikotorjuk a feltorlódott hulladékot. Ezt csak gépi úton tudjuk végezni, és természetesen közköltségen. Ez nagyon nagy gondot jelent, de a vízgazdaság ezt sajnos nem tudja megakadályozni, csak az előállt helyzetet tudja orvosolni. A zsilipeket egyébként évente 4 – 5 hónapon keresztül tartjuk részlegesen lezárva, a többi hónapban a víz szabadon folyik, és természetesen magával viszi a szemetet is – mondja Hallgató Imre.
A szakember szerint a folyó vízhozama sohasem csökkent nullára, vagyis forrásai látták el némi vízzel. A szárazság idején adódó gondokat eddig is sikerült minden alkalommal a tározókból sikeresen megoldani.