2024. július 19., péntek

Mélyül a válság Nagybecskereken (is)

A legfrissebb adatok szerint a városban 803 cégnek zárolták a számláját

A beruházók (egyelőre) maradnak, de újak nem érkeznek

A nagybecskereki Körzeti Gazdasági Kamara adatai szerint Közép-Bánátban több mint ezer cég fizetésképtelen, amelyeknek tartozása meghaladja a 6,6 milliárd dinárt. A legtöbb bajbajutott vállalat nagybecskereki (803), míg a törökbecsei községben 87, a szécsányiban 55, a bégaszentgyörgyiben 45, míg a magyarcsernyei községben 34 cég van pénzügyi zárlat alatt.

Külön gondot okoz, hogy Közép-Bánátban ötszáztól is több cég már több mint egy éve működésképtelen és, hogy az egykor jó nevű vállalatok magukkal rántják a hitelezőiket is, miközben semmilyen kilátásuk nincs arra, hogy újra talpra álljanak. Egy jó részük már csak papíron létezik. A Béga menti városban egyébként valamikor ötvenezer dolgozót is foglalkoztattak, ma fele annyian sem dolgoznak.

Az Udarnik harisnyagyár és a Banat kereskedelmi vállalat csődbe jutása után a munkanélküliek listája tovább bővült. Annak ellenére, hogy a nagybecskereki Foglalkoztatási Hivatal 875 személyt törölt a munkanélküliek listájáról (a rendszertelen jelentkezések miatt), a munkát keresők száma 550-nel növekedett. Közép-Bánátban júniusban 20 650-en nyilvántartott munkanélküli volt, de számuk júliusban 21 100-ra növekedett.

A munka nélkül maradt embereknek az átlagéletkora pedig már a nyugdíjkorhatárhoz van közelebb. Az új munkahely a legtöbbjük számára megvalósulatlan álom maradt. Maradt a bizonytalansággal járó idénymunka a mezőgazdaságban, az építőiparban, a piacolás, lakások és üzletek takarítása, a nélkülözés. Mert a munka nélkül maradt idősebb korosztály nem kell senkinek sem. Mint egykori gyáraik.

Az áldatlan állapotokon nem sokat segít az sem, hogy 2007-ben Nagybecskerek volt a legdinamikusabban fejlődő szerbiai város. A legnagyobb bánáti város volt az első Szerbiában, ahol az elmúlt években létrejött egy új ipari övezet. Jelenleg már három ilyen létezik: a Baglyas, az Écska és az Elemér nevet viselő zónák, amelyekben húsz (többségben külföldi) befektető, több százmillió eurós beruházást valósított meg. A külföldi beruházóknak köszönve négyezren jutottak munkahelyhez, és 15 százalékkal csökkent a munkanélküliek száma a városban. A Béga menti város hosszú távú fejlesztési tervének egyik alaptétele pedig az, hogy 2013-ig teljesen kiszoruljon a szegénység és, hogy ne legyen egyetlen munkanélküli sem. A jelenlegi állapotokból nézve ez utópiának látszik.

Mert a gazdasági válság, valamint Goran Knežević polgármester letartóztatása után igen csak lelohadt a beruházók terve. Utóda, dr. Mileta Mihajlov nemrég kihangsúlyozta, hogy egyetlen beruházó sem távozott Nagybecskerekről, közben van remény arra, hogy újabb befektetők érkezzenek a Béga menti városba. Nem sokkal később Velimir Stojanović, a Future Biotech Zrenjanin Kft. Gazdasági Társaság igazgatója bejelentette, hogy felbontják a telekbérleti szerződést a nagybecskereki Városrendezési Igazgatósággal, a Délkelet-Écska ipari övezetben, ahol biodízel-gyártó üzemet szándékoztak építeni. A háromhektáros területen ugyanis szerintük az Igazgatóság nem építette ki a kommunális infrastruktúrát, úgy, ahogy azt a szerződésben lefektették. Közben az újabb beruházóknak se híre, se hamva.