2024. július 19., péntek

Osztályösszevonás Szentmihályon és Lukácsfalván!

Maradhat az önálló tagozat, de ha az iskola nem kapja meg a rávalót, akkor kénytelen lesz a minisztériumi utasítás alapján eljárni
Nagybecskereken maradnak az önálló magyar osztályok (Kecskés István)

Nagybecskereken maradnak az önálló magyar alsós tagozatok, Szentmihályon viszont össze kell vonni a második és a negyedik osztályt (összesen 17 tanulóval), míg Lukácsfalván ezentúl egy osztályba jár majd minden magyar alsós (ők kilencen vannak). Erre azonban még nem kapott írásos utasítást a nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskola (mint ahogy szóbeli volt a többi korábbi összevonási utasítás is), amelynek kihelyezett tagozatai a szentmihályi és a lukácsfalvi iskolák.

Ezért Karl Jenő iskolaigazgató szerint egyelőre maradnak az önálló magyar tagozatok. Viszont ez a helyzet sem tarthat sokáig, mivel az iskoláknak el kell juttatni a minisztériumhoz a tagozatok számát, mert csak a jóváhagyott osztályok után kapják az iskolák a pénzt. Magyarán, maradhat az önálló tagozat, de ha az iskola nem kapja meg a rávalót, akkor mégis kénytelen lesz a minisztériumi utasítás alapján eljárni. Nyilván a két érintett településen a szülők nemtetszéssel fogadják majd a legújabb összevonási javaslatot. Szentmihályon már korábban aláírásgyűjtés kezdődött az osztályok összevonása ellen.

A közép-bánáti magyar osztályok összevonásáról tárgyalt tegnap Staniša Banjaninnal, az Oktatásügyi Minisztérium közép-bánáti felelősével Góbor Zoltán, a kisebbségi jogokkal megbízott tartományi ombudsman-helyettes és Orosz Klára szakmunkatárs. A beszélgetésen jelen volt Karl Jenő, a nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskola igazgatója is. A másfél órás beszélgetés után Banjanin kijelentette, hogy erre a tárgyalásra nem volt szükség, mivel a felmerült kérdésekre az Oktatásügyi Minisztérium illetékes választ adni.

Staniša Banjanin Žarko Obradović miniszternek, az osztályok létrehozásával kapcsolatos utasítására hivatkozott, de most sem felejtette el hangsúlyozni, hogy az oktatásban véghezvitt ésszerűsítés véletlenül sem irányul a kisebbségek ellen, sőt, azok, legalábbis szerinte, esetenként kedvezőbb elbírálásban részesültek. Szerinte szerencse a szerencsétlenségben, hogy a magyar felsős tagozatokon és a középiskolákban a magyar pedagógusok egy része nem rendelkezik megfelelő szakképesítéssel, és így a munka nélkül maradt pedagógusok könnyebben kaphatnak munkát. Mindenesetre érdekes meglátás.

Góbor Zoltán szerint a tagozatok összevonása nem sérti a kisebbségi jogokat, olyan értelemben, hogy továbbra is adva lesz a lehetőség az anyanyelven való oktatásra. Ugyanakkor nem ésszerű, és nem tudni, hogy ezek az összevonások milyen következményekkel járnak az elkövetkező három-négy évben. Szerinte ez valószínűleg gyorsítja az asszimilációt, mert majd sok szülő úgy gondolja, hogy nem érdemes összevont osztályba íratni a gyerekét. A legnagyobb gond persze az, hogy nincs elég magyar gyerek. Azt javasolta az elégedetlen szülőknek, hogy az összevonások ellen összegyűjtött aláírásaikat juttassák el az oktatási miniszternek és a tartományi oktatási titkárnak.