2024. július 18., csütörtök

Még egy tárgyalási kör a miniszterrel

Dr. Jeges Zoltán tartományi oktatásügyi titkár bízik abban, hogy a jövő heti tárgyaláson még lehet javítani a tanévkezdési zűrzavaron

Mindannyian tisztában vagyunk azzal, ha elfogynak a gyerekek, elfogynak az osztályok is. De itt még nem tartunk. Ott viszont igen, hogy Vajdaság számos pontján olyannyira megfogyatkozott a diáklétszám, hogy kérdésessé vált az önálló osztályok megnyitása. Logikus lett volna hát, hogy a tanév kezdete előtt az ország oktatási illetékesei ilyen tekintetben is felkészülten várják be szeptember elsejét. Nem ez történt. Legalábbis ezt bizonyítják a Nagybecskerek és környékén jegyzett tanévkezdeti viszontagságok. Dr. Jeges Zoltán tartományi oktatásügyi titkárt ez ügyben pénteken kértük fel először nyilatkozatra, de csak tegnap találkozhattunk vele.

Van-e megnyugtató, vagy legalábbis végleges megoldás a nagybecskereki, a szentmihályi, a lukácsfalvi és természetesen más helységek iskolái esetében, ahol augusztus utolsó napjaiban, vagy ezt követően derült ki, hogy a minisztérium nem engedélyezi önálló tagozat nyitását?

– Végleges megoldás nincs, de remélem, hogy remény még igen. A jövő héten ugyanis Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével és Józsa Lászlóval, a Magyar Nemzeti Tanács elnökével még egy tárgyalókörútra utazunk Belgrádba, ahol Žarko Obradović miniszterrel újra megkíséreljük átvizsgálni az előállt helyzetet. Ennek a helyzetnek senki sem örül, a minisztérium részéről is hangsúlyozták, hogy nem céljuk a kisebbségi nyelven történő oktatás csorbítása, épp ezért látok reményt arra, hogy személyes találkozásunk alkalmával meggyőzhetjük a miniszter urat a helyzet fonákságáról, és esetleg a bánsági, valamint a többi kérdéses helység javára fordítjuk a helyzetet. Tehát egyelőre úgy áll a dolog, hogy Nagybecskereken maradnak az önállómagyar alsós tagozatok, Szentmihályon össze kell vonni a második és a negyedik osztályt, Lukácsfalván pedig ezentúl egy osztályba jár majd minden magyar alsós, akik összesen kilencen vannak. Minderre azonban még írásbeli engedély nincs, így feltételezésem szerint, ha a minisztérium nem engedélyezi, nem is fog fizetni utána. Én azért bizakodó vagyok, talán a jövő héten megtaláljuk a mindenki számára megfelelő megoldást.

A 15 főnél kisebb osztályok megnyitását nem a tartományi oktatásügyi titkár hagyja jóvá? Az omnibusztörvény valójában milyen hatáskörrel ruházza fel a tartományi oktatásügyi titkárságot?

– A jogkörök átruházásával kapcsolatos törvény szerint, amit omnibusz 2-nek is nevezünk, az oktatásügyi titkárságnak joga van engedélyezni a 15-től kisebb létszámú osztályok megnyitását a kisebbségi nyelven történő oktatásban. A törvény szerint ez a miniszter kötelessége lenne, mégis ezt a jogkört átruházták a tartományi titkárságra. A gyakorlatban tehát azok az iskolák, amelyek kérvényezték a kis létszámú osztályok nyitását, zömmel meg is kapták azt. A 8 fő feletti létszámnál automatikusan megadtuk az engedélyt, 8 fő alatti osztályok esetében pedig kikértük a nemzeti tanácsok véleményét. Legtöbb kérelem a magyar és a horvát osztályok esetében fordult elő. Persze szerb tagozatok esetében is vannak olyan közösségek, ahol alig van gyerek, külön kérvényezésre azonban ezen esetekben is engedélyeztük az osztálynyitást. A minisztériummal folytatott tárgyaláskor a miniszter határozottan kijelentette, hogy ők a kisebbségi oktatást nem szeretnék megcsorbítani, ezek szerint mindazokat az engedélyeket, melyeket törvényes keretek között a titkárság kiadott, elvállalja és pénzeli.

Akkor mégis mi történt a bánáti iskolák esetében?

– Az oktatás pénzeléséről és a megvalósítási kérdésekről a minisztérium dönt az igazgatóságokon keresztül. De a miniszter augusztus utolsó napjaiban az iskolaigazgatóságoknak kiadott egy utasítást, hogy a Nemzetközi Valutaalap követelésére csökkenteni kell az osztályok számát. Eszerint össze lehet vonni azokat az osztályokat, ahol az összevonás után nem lesz 20 gyereknél kevesebb. Az iskolaigazgatóságok ezt matematikailag feldolgozták, és ekkor – augusztus végén, közvetlenül a tanév kezdete előtt –, derült ki, hogy Vajdaságban bizony igen sok összevonás lesz. Ezeket az információkat egyszerűen az iskolaigazgatókkal közölték. Ezután Belgrádba utaztam, ahol először találkoztam a listákkal. A minisztérium nem vonta kétségbe a tartomány által kiadott engedélyeket, de az oktatási folyamat megvalósításának a módját fenntartotta magának, tehát azt, hogy önálló, vagy összevont tagozatokat nyit.

Az ésszerűsítés leple alatt tovább csorbulhat a kisebbségek nyelvén az oktatás, egyáltalán hogyan hajtható végre az oktatásban az ésszerűsítés?

– Azt hiszem, hogy megfelelő stratégia nélkül nem lehet ésszerűsíteni, az oktatásügyben különösen nem. Az idei tanévkezdés pedig igazolja, hogy milyen gyorsan mekkora káoszt okozhat egy nem megfelelő módon előkészített intézkedés.