2024. július 18., csütörtök

Az összetartozás kunhalma

Negyvenegy kiskunsági és nagykunsági település, valamint a kunságból származó bácskai települések földjéből alakították ki Ópusztaszeren a kunhalmot

A kunok I. Világtalálkozójának rendezvénysorozatába a héten bekapcsolódott az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark is, ahol egy közös kunhalmot alakítottak ki több mint negyven kiskunsági és nagykunsági településről hordva össze a földet. A halmot egy-egy marék földdel gazdagították a bácskai kunságból származó települések képviselői is.

A kunok világtalálkozójának rendezvénysorozatába, mint ismeretes, ezek a települések is bekapcsolódtak.

– Az ópusztaszeri ünnepség valóban felemelő volt, a többórás műsorban felszólalt többek között Ficsór József is, a találkozó egyik főszervezője, de legtöbbünk számára a különlegességet az 50–60 fős kazah küldöttség jelentette, akik népi öltözékben vonultak fel. Rendkívül érdekesek voltak a táncosaik, de sok szemlélője akadt a fegyverbemutatónak is – hallottuk Kórizs Józseftől, a bácsfeketehegyi küldöttség tagjától, aki a hét végéna bácsfeketehegyi rendezvények keretében a Délvidéken történt letelepedésről tart értekezést.

Az ópusztaszeri kunhalom, amely 3 méter magas és 14 méter széles, a kunságiak egybetartozását jelképezi, s ezen kapott helyet Győrfi Sándor szobrász két kőszobra, amely a közös magyar és kun történelmet jelképezi. Az emlékparknak ezt a részét, amelyet korábban Nagyrétnek neveztek, ezentúl a Kunság mezejének hívnak majd.

Vasárnap a világtalálkozóval kapcsolatosan Pacséron és Bácsfeketehegyen lesznek rendezvények. Pacséron délelőtt előadás hangzik el a kunok vándorlásáról, szintén délelőtt a bácsfeketehegyi református templomban az ünnepi istentiszteletet követően egy emléktáblát helyeznek el. Délután Bácsfeketehegyen szintén előadások lesznek, az esti művelődési műsor keretében pedig a kunságból származó bácskai települések, Bácsfeketehegy, Bácskossuthfalva, Pacsér és Piros művelődési egyesületeinek szakosztályai lépnek fel.