2024. július 18., csütörtök

Lehet pályázni!

Tegnap jelent meg a Szülőföld Alap önkormányzati és informatikai kollégiumának idei második pályázata
Csanádi Attila

Tegnap jelent meg a Szülőföld Alap önkormányzati és informatikai kollégiumának második félévi pályázati kiírása. A pályázatra egy hónapon át, vagyis november 6-áig lehet jelentkezni, olyan programokkal, amelyeket legkésőbb jövő év május 31-éig meg kell valósítani. A legalacsonyabb pályázható összeg félmillió forint. A részletekről, még a pályázati kiírás előtt, Csanádi Attilával, a kollégium tagjával beszélgettünk.

Szerbia ebben az esetben is kiemelt támogatásban részesül. A kiemelt támogatás pedig azt jelenti, hogy nem a lakosság arányaihoz viszonyított 12 százalék jár a teljes összegből, hanem 22 százalékban támogatják Vajdaságot. Ez azt jelenti, hogy éves szinten a Szülőföld Alap kétmilliárd 200 millió forintjából összesen mintegy 450 millió forintot tud kapni Vajdaság, és ez oszlik a három kollégium között. Az informatikai kollégiumnak van a legkisebb kerete, összesen tíz százalék a száz százalékból.

– Az idén mindegyik kollégiumnak kihelyezett gyűlései voltak, így a kulturális kollégiumot Szabadkán tartották, az informatikait pedig múlt hét szerdán Aradon. Azért nagyon jók ezek a kihelyezett ülések, mert itt közvetlenebb kapcsolatot tudunk kialakítani a kollégáinkkal, illetve tolmácsolni tudjuk a pályázási tapasztalatokat az illetékeseknek. Kérni is szoktam a pályázókat, hogy szóljanak, bármilyen tapasztalatot szereznek a pályázás és a lebonyolítás során, hogy az ő érdeküket tudjuk képviselni az ülésen. Ezen a kollégiumon fogadták el az idei második félévi pályázati kiírást és a pályázható összegeket, amely Vajdaságban az önkormányzati és informatikai kollégium esetében összesen 25,5 millió forint.

Milyen programokkal lehet pályázni az önkormányzati és informatikai kollégiumnál?

– Míg az oktatási és kulturális kollégiumnál kifejezetten a megmaradást célzó programok vannak, addig az informatikai és önkormányzati kollégiumban megpróbálunk olyan pályázati célokat megfogalmazni, amelyik valamilyen fejlődést is tud hozni a pályázók részére. Ebben a ciklusban is elmaradhatatlanok az eszközbeszerzések, amelyek a fejlődést segítik elő. Aztán második lehetőségként vannak a képzések, amelyek sokrétűek lehetnek: különböző vállalati informatikai, ECDL, és ehhez kötődő képzéseket támogatunk. Emellett szerepelnek az önkormányzati fejlesztések, különös tekintettel azokra a programokra, amelyek kötődnek a vajdasági e-Government (e-vezetés) stratégiához, amelyet a tartományi parlament már alkalmaz tavaly óta. Továbbá létező gazdasági és informatikai stratégiákhoz kötődő programokkal is lehet pályázni. A negyedik pontként jelen van az e-Magyar program, amely az e-Magyar pontokhoz kötődik, ezeknek a fejlesztését célozza meg. Van még egy érdekes pont, ami kifejezetten megint a fejlődést hozza előtérbe, ez az európai uniós alapok felhasználását elősegítő programok támogatása. Itt is lehet eszköztámogatást kapni. Mindezt pedig annak érdekében, hogy még jobban hozzá tudjanak férni az EU-s pályázatokhoz, sikeresebben és tudással tudjanak pályázni ezeknél az uniós alapoknál. Hogy olyan képzést kaphassanak, vagy olyan eszközökhöz juthassanak, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy pályázni tudjanak. Természetesen ezen túl az összeg tíz százaléka, vagyis ez esetben 2,5 millió forint a lebonyolító szervezet részére jut, aki lebonyolítja a kis értékű támogatások elosztását. Ezt a Szekeres Alapítvány már évek óta sikeresen végzi.

Mikor várható a pályázatok elbírálása és az összegek folyósítása?

– Ennek az elbírálása december környékén várható, ami azt jelenti, hogy a juttatások át fognak csúszni a jövő évre, vagyis az én számításaim szerint a pénz érkezése február környékén várható.

A gyakorlatban milyen konkrét pályázatok érkeztek be az első ciklusban és milyen témakörben lehet a második ciklusban sikerrel pályázni?

– A Szülőföld Alaphoz nagyon sokféle pályázat érkezik be, civil szervezetek, helyi közösségek részéről. Rengeteg civil szervezetnek hiányzik az informatikai jellegű eszköze, egyesületeknek nincsenek projektorai, hangosító eszközei, de hálózat-,wifi rendszer kiépítését, legális szoftverek vásárlását is támogattuk már. Eszközbeszerzésre az idén is nyitott az alap. Ami pedig a képzéseket illeti, lehetnek szakirányú képzések, lehetnek komoly, diplomát adó képzések, mint például az ECDL és lehet szó alapszintű képzésekről is. Ami az európai uniós projekteket illeti, úgy gondolom, hogy nélkülözhetetlen a projektmenedzsment gondolkodás elsajátítása, aki EU-s pályázatot szeretne lebonyolítani, azzal elszámolni és meg is kapni a pénzt – hiszen ezek utófinanszírozással történnek –, annak feltétlenül szüksége van hasonló oktatásra. Felhívnám a pályázók figyelmét, hogy vigyázzanak a jogi követelményekre és a pályázat feltételeire. Több alkalommal előfordult, hogy azon bukott meg egy pályázta, hogy a minimálisan pályázható összeg 500 000 forint volt, s a pályázatban csak 100 ezret kértek. Emellett pedig a héten várják meg a hivatalos kiírást, amelyet megtalálnak a világhálón.