2024. július 19., péntek

Újabb költségvetési kiigazítás Nagybecskereken

A városi képviselő-testület elnökének a leváltását követelik
Lesznek még megszorítások Nagybecskereken (Kecskés István)

A nagybecskereki városi képviselő-testület tegnapi ülésén 4,2 milliárdról 3,8 milliárd dinárra módosították a költségvetést. Korábban már egyszer, az eredetileg tervezett 5,1 milliárd dinár helyett 4,2 milliárdra módosították a költségvetést. De, mint ahogy dr. Mileta Mihajlov polgármester bejelentette, az év végéig lesz még egy módosítás.

A polgármester ezért újra arra kérte a közvállalatok igazgatóit, hogy tartsák be a 21 pontba foglalt megszorító intézkedéscsomagot. A takarékoskodást szerinte folytatni kell, mert csak így lehet biztosítani az önkormányzat minimális működését.

A költségvetést eredetileg „stabilizációsnak” nevezték, de a jövedelemforrások elapadása és a külföldi beruházók megtorpanása miatt – a túlélés céljából – az önkormányzat kénytelen folyamatos módosításokat végezni. A tervezett jövedelemnek alig valamivel több, mint a fele valósult meg és a polgármester által májustól érvényben levő megszorító intézkedések sem elegendők a költségvetés stabilizációjához. Ezeknek az intézkedéseknek az elsődleges célja a helyi források növelése volt. Csökkentették a fizetéseket a közvállalatokban és visszafogták az utazási és a reprezentációs kiadásokat. Közben havonta továbbra is nyolcmillió dinárral kevesebb pénz érkezik a köztársaságtól és a tartományból, mint eddig. Az ellenzéki képviselők kifogásolták, hogy a megszorítások nem érintik a kinevezett személyek jövedelmét. Szerintük az év végéig még két kiigazításra lesz szükség, a legnagyobb talány pedig az, hogy mekkora az önkormányzat tartozása.

A helyi parlament ülésén az SZRP 22 és az SZDP két képviselője kezdeményezést nyújtott be Aleksandar Martonnak, a városi képviselő-testület elnökének a leváltására. Erre szerintük több ok van: mert azt nyilatkozta, hogy a mostani helyzetben felesleges a pravoszláv templom építése a Baglyas lakótelepen, valamint mert szolgálati kocsival vitette magát Pólára, és erről az útjáról nem derült ki, hogy hivatalos, pártbeli vagy magánjellegű volt. Továbbá felrótták neki azt is, hogy a választási kampányban politológusként mutatták be, holott nincs diplomája. Marton „bűne” az is, hogy fogadta az egykori vukovári foglyok küldöttségét és támogatta kezdeményezésüket, hogy a toráki (Begejci) és az óécskai (Stajićevo) fogolytáborok helyén emléktáblát helyezzenek el. A radikálisok szerint ezzel a tettével Marton „Szerbia érdekei ellen cselekedett”. Miután Saša Santovac, a radikálisok képviselői csoportjának vezetője írásban is benyújtotta kezdeményezést, Marton közölte, hogy a törvényes határidőben összehívja az ülést, amelynek napirendjén majd a leváltása szerepel.

Az ülésen felszólalt Popović Judit (LDP) a szerbiai parlament alelnöke is, aki szerint Aleksandar Marton pólai utazása a jelenlegi megszorítások közepette elfogadhatatlan, ezért erkölcsi okok miatt le kellene mondania.

Nagy vitát váltott ki az előterjesztés, hogy az önkormányzat vegyen fel 100 millió dináros bankkölcsönt a helybeli sportcsarnok befejezésére. A létesítményt ugyanis még a nyáron átadták rendeltetésének, de most kiderült, hogy mégsem kész. Az ellenzékiek szerint jobb lett volna helyette vízgyárat építeni, mivel lassan már hat éve lesz annak, hogy magas arzéntartalma miatt betiltották a vezetékes víz használatát Nagybecskereken. Milorad Bjelogrlić, a Vízművek igazgatója szerint az ivóvíz minőségét javítani kell, bár az összetétele ilyen volt évtizedekkel ezelőtt is, és az sem bizonyosodott be, hogy káros az egészségre. Közben azzal is számolni kell, hogy a vízgyárból származó víz ára a mostaninak a többszöröse lesz.