2024. július 18., csütörtök

Per helyett beszélgetés

Négy éve működik, de még mindig nem tudjuk mi is az a Mediációs Központ
Vesna Marković

Mediáció. Egy speciális konfliktuskezelési módszer. Két fél vitájában, mindkettő beleegyezésével egy semleges harmadik fél – az úgynevezett mediátor jár közben. Ez a definíció. Így önmagában keveset mond, a gyakorlatban viszont számos ember problémáját oldja meg, évek óta húzódó ügyeiben nyújt segítséget.

Ha nem tud megegyezni a szomszédjával, hogy elég széles-e a kerítés vagy sem, ha elválna, de nem tudják elhelyezni a gyermeket, elosztani a vagyont, vagy munkaadója nem fizette ön után a járulékokat, a mediációs központban kérhet segítséget. Nem kell hosszú évekig várnia a döntésre, és az eljárás is kevesebbe kerül.

A Szabadkai Mediációs Osztály az országos Mediációs Központ részeként működik Szabadkán a bíróság épületének földszintjén. A Mediációs Központot az Igazságügyi Minisztérium, a Szerbiai Nemzeti Bank, Belgrád Város Ügyvédi Kamarája és a Gyermekjogi Központ közösen alapította. Kellemes, otthonos környezetben, kíváncsi szemektől és a nyilvánosságtól távol oldhatjuk meg vitás ügyeinket egy mediátor segítségével.

Az osztály vezetője, Vesna Marković elmondta, a mediációt elsősorban polgári ügyekben alkalmazzák. A válástól kezdve a kártérítésen keresztül a tulajdonsértésig és a szerződésbontásig, ki nem fizetett adósságig és rágalmazásig már mindenféle esetben eljártak. Emellett könnyű testi sértés, illetve kisebb bűncselekmények esetén, amennyiben a sértett és az elkövető beleegyeznek, rendezhetik ügyüket a mediációs osztályon.

– A mediáció egyelőre teljesen önkéntes módszer. Az új törvény már előírja majd, hogy amennyiben a vitás ügyek mediációval is megoldhatók, első lépésként azokat meg kell próbálni egy mediátor segítségével rendezni. Amennyiben most az egyik fél hozzánk fordul segítségért, a másik félnek felkínáljuk ezt a módszert, hogy a szóban forgó ügyet így oldhassuk meg. Ha nem fogadja el, akkor a mediációt nem lehet alkalmazni – magyarázta Vesna Marković.

A szabadkai mediációs osztály 2005 óta működik, viszont a Községi Bíróság már 2002 óta próbálja alkalmazni ezt az alternatív módszert. Akkor még a jogászok, az ügyvédek és a polgárok sem tudták, mi fán terem a mediáció.

– Nagyon sokan még ma sem ismerik a vitás ügyek rendezésének ezt a fajtáját. Ebből kifolyólag az elmúlt két-három évben sem volt sok tárgyunk. Évente 50 és 60 eset között mozog. Azonban el kell mondanom, hogy nagyon értékes tárgyakról, ügyekről beszélünk. Volt egy házastársi vagyon, összesen 14 és fél millió dinár értékű, amelyet a felek nem akartak bíróságra vinni. Itt, ebben az irodában három óra alatt megegyeztek, míg a bíróságon ez az ügy akár tíz évig is elhúzódhatott volna. Az elmúlt években éppen ilyen és ehhez hasonló ügyeink voltak. A vagyon elosztása és a válások a leggyakrabban előforduló esetek, de a legkülönfélébb ügyekkel találkoztunk már. El kell mondanom, hogy ezen ügyek 85-90 százaléka sikeres megegyezéssel ért véget.

Mennyi tárgyat tudnának fogadni évente? Az ötven tényleg nagyon kevésnek tűnik.

– Összesen 54 képzett mediátorunk van. Tizenöt bíróval és mintegy negyven ügyvéddel dolgozunk együtt. De vannak szakembereink más területekről is, például pedagógusok, építőmérnökök, közgazdászok... Hamarosan nyílik lehetőség arra is, hogy orvosokat is mediátorrá képezzünk, akik a műhibák esetén tudnak közbenjárni. Az ügyfél erről a listáról választhat. Nem kell kötelezően szabadkai ügyvédet választania, de úgy is dönthet, hogy ügyét teljesen távol, a belgrádi irodában tárgyalják. Visszatérve kérdésére, úgy gondolom, hogy egyelőre nincs semmilyen korlát, akadály előttünk. Számos ügyet el tudnánk látni.

Kiből lehet mediátor, illetve hogyan zajlik egy ilyen közvetítés, találkozó?

– A mediátorok külön képzésen vesznek részt. Csakis hetedik fokozatú képzettséggel rendelkezhetnek, és legalább öt évnyi munkatapasztalatra van szükség. Emellett külön adottsággal kell rendelkezzenek, kommunikációs készséggel, és nem lehetnek büntetett előéletűek. Személyesen várják az ügyfeleket, megismerik őket, elbeszélgetnek. Egy teljesen nem formális beszélgetésről van szó. Amennyiben szükség van rá, külön-külön is elbeszélget a felekkel, itt, a négy fal között, teljes diszkrécióval, hiszen titoktartás kötelezi őket. Mindent nagyon gyorsan intézünk, nem levélben küldjük a meghívót, hanem telefonon egyeztetünk. A bírósági eljárás nagyon szigorú keretek között mozog, tele van formalitással. A bíró nem hajlandó meghallgatni a személyes ügyeket, érzéseket, csak a tényekre kíváncsi. A mediáció nem erről szól. Ez egy személyes, könnyed beszélgetés. A felek álláspontja közelít egymás felé anélkül, hogy a mediátor javaslatot tenne az ügyben.

Ki fizet és mennyit egy ilyen eljárás során?

– A legolcsóbb mediáció 115 euróba kerül. Ezt a költséget az ügyfelek egymás között felezik el. Legfeljebb ezer euróba kerülhet az eljárás, ez számos egyéni tényezőtől függ. Vagyis az egyéni ügyfél számára legfeljebb ötszáz euróba kerül a mediáció. Ez a költség pedig mindent fed, függetlenül a találkozások számától és az eljárás hosszúságától.

Meddig tarthat egy ilyen közvetítés?

– A törvény harminc napot ír elő az ügyek megoldására. Kivételes ügyekben ez hosszabbítható, legfeljebb 50 napra. A találkozások számát nem korlátozták. Amennyiben nem születik megegyezés, akkor a bíróságé az ügy. Ha belegondolunk, hogy egyes ügyek a bíróságon akár évekig, évtizedekig is elhúzódhatnak, ez az egy hónap, és a nyugodt, bürokráciától mentes környezet, a csökkentett költségek mindenképpen megérnek egy próbát. (Fotó: Molnár Edvárd)

A Szabadkai Mediációs Osztály a bíróság épületének földszintjén található. A találkozásokat általában a délutáni órákra szervezik, amennyiben bírót választunk mediátorként. Ha ügyvédet, akkor személyes egyeztetés alapján tudunk vele találkozni az osztály helyiségeiben. Vesna Markovićtól, aki beszéli a közösség mindhárom nyelvét, a következő telefonszámon lehet segítséget kérni: 061-164-78-09. Tanácsot ad azzal kapcsolatban, hogy ügyünkre lehet-e mediáció segítségével megoldást találni, s amennyiben igen, személyes találkozót beszél meg.

Délutánonként folyik a közvetítés