Vladimir Nikolić: A telekkel voltak gondok, azért nem haladtunk előre
2007 októberében sajtótájékoztatón mutatkozott be Vladimir Nikoli ć, az inkubátorház igazgatója. Az összejövetelen akkor elhangzott, hogy az épület felújítása még valószínűleg abban az évben elkezdődik, és a beköltözés a pénztől/ időjárástól függ majd. Épp két év telt el, és a valamikori Tisza Bútorgyár épülete ugyanolyan romos állapotban van, mint volt.
Az évek során politikusok látogatták meg a nem működő inkubátorházat, politikusok egyeztettek az inkubátorház igazgatójával, pénzt ítélt meg az inkubátorháznak a Tartományi Nagyberuházási Alap, vagyis már többször úgy nézett ki, hogy történni is fog valami, de a Tisza Bútorgyárat még csak most szabadítják meg a szeméttől. Felkerestük hát Vladimir Nikolić igazgatót, adjon magyarázatot erre az állapotra. Az igazgató elmondta, hogy azért állt az egész ügy, mert a telekkel voltak gondok.
– Az önkormányzat 2008 májusában olyan szerződést kötött az inkubátorházzal, melyben használatra adta oda az épületet meg a területet az intézménynek. Mi leadtuk a bíróságon a kérvényt, hogy a használati jog az inkubátorház nevére kerüljön, különben nem lehetünk beruházók, de a kérvényre decemberben az a válasz jött, hogy nem lehet átírni, ugyanis a Tisza Bútorgyár nem a községé, hanem az államé. Vagyis a község is csak használó lehet, és az Állami Vagyonkezelő Igazgatóságnak kell engedélyeznie, hogy a község kezdjen vele valamit. Erre a község 2009 márciusában kérvényt küldött a vagyonkezelő igazgatósághoz. A válasz júniusban érkezett. Abban az állt, hogy ilyen módon nem lehet elvégezni az átírást. Hiába állami cég az inkubátorház, mivel kft.-ként van regisztrálva, a község nem adhatja oda használatra az épületet, muszáj bérleti szerződést kötni. Így júliusban a zentai önkormányzat újabb kérvényt küldött Belgrádba, melynek értelmében húsz évre adná bérbe a területet. Erre augusztus végén azt válaszolták, hogy nem lehet húsz évre bérbe adni, csak tízre, és újabb papírokat kértek. Az újabb kérelem most ismét Belgrádban van, remélhetőleg megfelelő formában. Várjuk a választ.
Ha pozitív válasz érkezik, elkezdik a felújítást?
– Igen, hiszen a tervek már régen elkészültek, a Tartományi Nagyberuházási Alap még 2008 áprilisában odaítélt húszmillió dinárt az inkubátorháznak, meg a kivitelezőt is kiválasztotta, és a községgel kötendő szerződés is készen várja, hogy megérkezzen az engedély Belgrádból. Én nagyon remélem, hogy novemberben elkezdődik a felújítás, és néhány hónap alatt le is zajlik.
Mekkora területet kell renoválni?
– A húszmillióból két épületre futja. Ötmillió lesz a főépület felújítása, a maradék tizenötmillió pedig az 1150 négyzetméteres csarnoknak kell. A főépületben főleg az inkubátorház alkalmazottai dolgoznak majd, ott lesz például a közös könyvelőség, de irodára is jut hely, a csarnokban pedig főleg kisebb-nagyobb műhelyeket alakítunk ki. A 70 négyzetméternél nagyobb műhelyek saját vizes góccal rendelkeznek majd, a kisebbek esetében pedig két irodára jut egy vizes góc. A nagyobb épületben olyan lesz a bejárat, hogy villás targoncával is be lehessen rajta menni, ha a bérlő igényli. Mindkét épületre megcsináltattuk a tűzvédelmi tanulmányt, így ha elkészülnek az épületek, jöhetnek a lakók. Tíz-tizennégy új vállalkozás költözhet be.
Vannak-e már érdeklődők?
– Igen, már több vállalkozásról tudunk, amelyik szívesen beköltözne. Úgy terveztük, hogy novemberben írjuk ki a pályázatot, egy hónapig lesz nyitva, és decemberben egy bizottság dönti el, kik jogosultak az inkubátorházba költözésre.
Az irodákat fel is szerelik, vagy az a bérlő dolga?
– Számítógéppel, bútorokkal felszerelt irodák lesznek, ugyanis a gazdasági fejlesztési programon keresztül az Osztrák Fejlesztési Ügynökség biztosít erre eszközöket.
Meddig lehet egy-egy vállalkozás az inkubátorház lakója?
– Három évig, vagy esetleg négyig, de akkor már nem lesz számára kifizetődő. A beköltözés évében a vállalkozó a bérleti díj 30 százalékát fizeti, a második évben 60 százalékát, a harmadikban pedig a teljes összeget, vagyis akkor már arra motiváljuk, hogy költözzön ki. Aki a negyedik évben is ott akar lakni, az 120 százalékos bérleti díjat fizet, tehát ösztönözzük a távozásra. A bérlőket abban is segíti az inkubátorház, hogy a központi könyvelősége jutányos áron könyvel nekik, alkalmanként jogi- és adótanácsadást nyújt, tájékoztatja őket a pályázati lehetőségekről – mondta az igazgató.
Talán most tényleg történik is valami a zentai inkubátorházban, habár hasonló dolgokat prognosztizáltak már két évvel ezelőtt is. Arra még kíváncsi lennék, az önkormányzatban kinek a feladata lenne tudni, milyen lehetőségeik vannak az önkormányzatoknak az állami vagyonnal kapcsolatban, mit lehet bérbe adni, milyen módon és hány évre. Ha ehhez értene valaki, akkor talán nem tartott volna másfél évig a levelezés, és az inkubátorház már betöltené a feladatát.
A felújításra váró csarnok