2024. július 18., csütörtök

Lemondott Bajtai és Cseke

Szabadka gazdasági tanácsosa és a Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatója is személyes okokra hivatkoznak – Bajtai Kornél helyére Karai Lászlót, Cseke Imre helyére Tóth Godó Valériát

Személyes okokra hivatkozva a héten átadta lemondását a Vajdasági Magyar Szövetség két kádere, Bajtai Kornél, a szabadkai Városi Tanács gazdasági kérdésekkel megbízott tagja és Cseke Imre, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatója. Maglai Jenőtől, a VMSZ szabadkai városi szervezetének elnökétől megtudtuk, Bajtai helyére Karai László közgazdászt javasolják, míg Cseke helyére Tóth Godó Valéria kerülne. A javaslatok már a polgármesternél vannak.

– Ezek a problémák nem két nap alatt alakultak ki. Hittem abban, hogy megoldhatók a gondok. A lemondásom végleges – mondta Cseke Imre igazgató. Kérdésünkre, hogy döntése összefüggésben van-e azzal, hogy a víztisztító átadásának határideje már egy éve késik, Cseke a következőket mondta: – Nincs ehhez köze, a tisztító egy hónap múlva működni fog teljes kapacitással. Az, amit helyre kellett hozni, kijavították. December elsején átadják a víztisztítót – mondta Cseke.

Bajtai Kornél lemondása kapcsán elmondta, az indoklásában is kiemelte, személyes okokból mond le.

– Ilyen koalíciós viszonyok mellett nem tudom úgy végezni a munkámat ahogy kellene. A jövőben nem látom magam ebben a történetben – mondta Bajtai.

A tanácsos lemondása kapcsán már több felvetés látott napvilágot. Egyesek szerint a gázválság idején tanúsított közömbössége lehet az egyik ok, mások szerint a nehéz helyzetben lévő szabadkai vállalatokat nem ő, hanem a koalíciós partner, a Demokrata Párt magas rangú képviselői kellett, hogy megmentsék. Ezért kellett mennie. Bajtai ezek kapcsán lapunknak a következőket nyilatkozta:

– A gázválság idején a város alakított egy válságtörzset, amelynek én nem is voltam tagja. Ennek a törzsnek a tagjává a polgármester saját tanácsosát: Duško Guslovot jelölte. Ez a válságtörzs végül zárójelentés nélkül egyszerűen csak megszűnt működni. Mivel ez a jelentés nem készült el, én személyesen jártam utána az adatoknak, kinek mekkora kárt okozott a válság. Ezt el is juttattam a médiumoknak. Aki mulasztott, az nem én vagyok, hanem Duško Guslov és Saša Vučinić polgármester. Ami a vállalatok megmentését illeti, ezek az érintettek elsősorban Maglai Jenőhöz fordultak segítségért. Az pedig, hogy közösen üljünk egy asztalhoz és egy állandó testületen keresztül tartsuk a kapcsolatot ezekkel a vállalatokkal (ilyen közös tárgyalásra csak néhány alkalommal került sor – a szerző megjegyzése), az én ötletem volt. A polgármester tavaly július óta nem volt képes megalakítani a szociális és gazdasági tanácsot, amely testületnek pontosan ez lenne a feladata, amiről itt beszélünk. Vagyis egy olyan munkát kellett végezni, amelynek nincsenek meg a törvényes keretei – mondta Bajtai.

Maglai Jenő lapunknak elmondta, mindkét lemondás személyes döntés. Ezért nem gondolja, hogy neki ezeket a döntéseket véleményezni kellene. Kérdésünkre, hogy vannak-e jelöltek erre a két pozícióra, Maglai elmondta:

– Nem titok, már a polgármesternél vannak erről a dokumentumok. A Városi Tanács gazdasági tanácsosának Karai László közgazdászt, a Vízművek igazgatójának Tóth Godó Valériát javasoljuk – mondta Maglai.

Lapunk megkereste a város polgármesterét, Saša Vučinićet is, őt azonban többszöri próbálkozás után sem sikerült elérnünk.