Mészáros Keceli Zoltán török katonát színez
Ezerkétszáz török és nyolcszáz osztrák – magyar színekben csatázó katona, török sátrak, szekerek, ágyúk, különféle állatok kapnak helyet azon a 2X2 méteres terepasztalon, amelyet a zentai Városháza kilátójában állítanak majd fel. A makettet a zentai makettezők és modellezők egy csoportja készíti már hónapok óta.
A nyár folyamán beszámoltunk arról, hogy a zentai Városháza tornyában kilátó készül a zentai csata emlékére, és ott egy makett ábrázolja majd a híres csata egyik pillanatát. A kilátót eredetileg a városnapon, szeptember 11-én akarták felavatni, de a munkálatok elhúzódtak, így jó esetben az év végén adják át rendeltetésének.
Mivel maga a kilátó sem készült el időre, így a makettet készítők is lassítottak a munka tempóján, és még jobban odafigyelve készítgetik a terepasztal számtalan elemeit. Magát a terepasztalt, valamint a török sátrakat és szekereket Horváth Attila modellező és fiai készítették, a többi figurával pedig a makettezők foglalkoznak.
Mészáros Keceli Zoltán makettező elmondta, hogy Oroszországból kellett katonákat rendelniük, Angliából származik a Tisza vizét ábrázoló zselés anyag, a szekerek kerekeit és még néhány alkatrészt pedig Magyarországon rendeltek meg.
– Sokáig kutattunk a interneten olyan gyártók után, akik török, osztrák, horvát és magyar katonafigurákat is készítenek, és végül csak egy orosz céget találtunk, ezért tőlük rendeltünk. Összesen 2000 meztelen műanyag figurát vettünk. Azért hangsúlyozom, hogy a figurák meztelenek, mert az összeset mi színezzük ki. Szétszortíroztuk a lovasokat, az íjászokat, a nyilasokat, a kardosokat, a dobosokat, a zászlóvivőket és az összes többi katonát, majd elkezdtük őket befesteni. Előtte mindegyik talapzatán kis lyukat fúrtunk, fogpiszkálóra szúrtuk őket, és azzal fogjuk festés közben. Az összeset fehér festékkel lealapoztuk, és arra jöttek a színek. Úgy csináljuk, hogy mindig csak egy-egy részletet festünk, például egyik alkalommal a katonák derékszíját festjük, máskor csak a kardjaikat, legközelebb a kalapjukat. Hosszasan tanulmányoztuk a korabeli viseleteket, hogy minél korhűbb színeket alkalmazzunk. Sok időbe telik az átfestés, de lassan a végére érünk. A festést négyen csináljuk:Dejan Rankov, Saša Vranić, Dejan Stajićés én. Amikor a kilátó teljesen készen lesz, mi akkor vonulunk fel a toronyba, és ott fenn rakjuk rá a már ott lévő terepasztalra az összes figurát. A korabeli domborzati térképek alapján először gipszből, homokból kialakítjuk a csata helyszínének domborzatát, és azután következnek a csatázó katonák – mondta Keceli.
A kilátó munkálatai is a végéhez közelednek, állítólag jövő héten az utolsó réteg festék is felkerül a falra, és azután már csak apróságok maradnak hátra. Vörös Attila, Zenta Község Idegenforgalmi Szervezetének elnöke elmondta, hogy szeptemberre azért nem lett kész a kilátó, mert az önkormányzat nem tudta olyan ütemben folyósítani a pénzt, ahogy azt remélték. A kőműves munka az önkormányzat feladata volt, és mivel az önkormányzat nem fizetett időben, a kivitelező húzta az időt. De mostanra jól állnak a munkálatokkal, és remélhetőleg még idén sor kerül a megnyitóra:
– Útközben olyan problémák is felmerültek, melyekre nem is számítottunk. Mivel a legfelső szinten soha nem voltak ablakok, ott egy kevés esővíz mindig befolyt, de azt mindig elnyelte az a 20 centiméter vastag galambürülék meg szemét keveréke, mely évtizedeken keresztül a padlót borította. Most viszont, hogy azt nagy nehezen eltávolítottuk, nincs ami begya a nedvességet, vagyis az eső átáztatja a plafont, és a víz befolyik arra a szintre, amelyiken a kilátó van. Így voltak helyek, melyeket újra kellett meszelnünk. Hogy ez többet ne forduljon elő, a legfelsőbb szintre is ablakokat kell tetetnünk, vagyis olyasmivel is foglalkoznunk kell, ami már nem is része a kilátóprojektumnak. Az ablakok 100 000 – 120 000 dinárba kerülnek, arra még valahonnan pénzt kell szereznünk – mondta.
Az igazgatótól azt is megtudtuk, hogy Balla Ákos festő készen van a zentai csatát ábrázoló festményekkel. Savoyai Jenő, a török-, valamint a magyar katonajelmezek is elkészültek, és már csak arra várnak, hogy a kilátóban a helyükre kerüljenek.