2024. július 19., péntek

Gyógyszer vagy műtét?

Magyar és szerb neurológusok tanácskoztak Szabadkán a hétvégén

Különböző aktuális kutatásokról és eredményekről számoltak be a hétvégén Szabadkán magyar és szerb neurológusok a III. Szerb-Magyar Neurológus Találkozón. Dr. Petar Sami projektmenedzser elmondta, hogy az esemény – amellett, hogy évről évre egyre nagyobb érdeklődés övezi a szakemberek körében – tulajdonképpen lehetőséget ad a fiatal neurológusoknak arra, hogy bemutassák kutatásaikat, és ezáltal rámutassanak a neurológia újabb területeire.

Mint megtudtuk, a találkozó tulajdonképpen két orvos, dr. Vécsei László, a Szegedi Neurológiai Klinika igazgatója és dr. Vladimir S. Kostić, a Szerbiai Klinikai Központ igazgatója, a Belgrádi Egyetem Egészségügyi kar neurológia-professzora barátságának köszönhető.

– Ez egy régi ismeretségen alapuló szakmai kapcsolat, amelynek lényege a tudományos együttműködés. Bemutatjuk milyen kutatások történnek Belgrádban, illetve mi történik Szegeden – hallottuk dr. Vécsei Lászlótól, aki elmondta, hogy nemrégiben került sor Belgrádban a Duna Nemzetközi Neurológiai Konferenciára, ahol 400-500 orvos vett részt. A tanácskozást legközelebb 2014-ben szervezik meg a szerb fővárosban.

– A legújabb eredményeket szeretnénk bemutatni, amelyeket még nemzetközi újságokban sem publikáltunk, és csak ezután fogjuk megjelentetni őket – emelte ki dr. Vécsei, majd a napjainkban jelentkező, a neurológia területét érintő problémák elemzésével folytatta. – A stroke, vagyis a szélütés problémakörében nagyon kritikus jelenség a trombolízis. A bénulás után fel kell oldani a vérrögöt, amire kevés idő áll rendelkezésünkre, vagyis három órán belül el kell végezni a beavatkozást. A Parkinson-kórnál számos gyógyszer létezik, amelyek alkalmazásánál az a cél, hogy a tünetek minél később érjék el azt a szintet, amikor a beteg már nem tud mozogni. Itt át kell gondolni, mi a legoptimálisabb kezelés. Alkalmazható a mély agyi stimuláció is, ami egy sebészeti beavatkozás, és amellyel sokat lehet segíteni a betegek egy részén. Az epilepsziával kapcsolatban számtalan nagy előrelépés történt a gyógyszerek terén. Itt is előtérbe kerül a sebészeti megoldás, annak a területnek az eltávolítása, ahonnét az epilepsziás roham kiindul. A sclerosis multiplex területén új molekulák jelentek meg, úgynevezett monotronális antitestek, amelyeknek a lényege, hogy kétszer-háromszor olyan hatékonyak, mint az eddig alkalmazott immunmodulánsok. A fejfájás kezelésének területén is nagyon komoly előrelépések történtek. A magyar lakosság 17 százaléka szenved migrénben: a 20 és 55 év közötti nők 18 százaléka, míg a férfiak 6 százaléka – tudtuk meg. Az orvos rámutatott, hogy hatalmas a technológiai fejlődés a diagnosztikai képalkotó eljárások tekintetében is.

– A neurológusok találkozójának egyik fő célja – azon kívül, hogy szakmai képzést nyújt – személyes kapcsolatok kialakítása, megismerni, hogy ki milyen kutatást végez. Azzal a szándékkal jöttünk ide, hogy valós szakmai kapcsolatot alakítsunk ki – mutatott rá dr. Vécsei László, majd kiemelte az orvoscsere lehetőségét. – A Duna Neurológiai Szimpózium elnevezésű szervezeten keresztül már jártak szerbiai kollégák Szegeden, és mi is tervezünk szakembereket küldeni ide. Sajnos az a helyzet, hogy anyagi eszközeink korlátozottak, de tudunk megoldást találni rá – szögezte le a szakorvos.