2024. július 18., csütörtök

Jogosítványt akarok

Szigorodnak a hajtási engedély megszerzésének feltételei – Tumultus az autósiskolákban
(Fotó: Molnár Edvárd)

Májusban fogadták el a közlekedésbiztonsági törvényt, melynek értelmében az autóvezetői engedély megszerzésének feltételei is megváltoznak. A jogszabálynak december 10-én kellene életbe lépnie, de egyelőre még nem készültek el a pontos előírások és szabályozások, hogyan is zajlik majd a gyakorlatban az engedély megszerzése. Viszont a felröppenő hírek hatására szinte megrohamozták az autósiskolákat, hogy a kevésbé szigorú, régi rendszer szerint vizsgázhassanak.

A pillanatnyi helyzetre a teljes bizonytalanság jellemző. Napról napra más vagy újabb információk szivárognak ki, hogy mire is lehet majd számítani, de az autósiskolák hivatalosan még semmilyen értesítést nem kaptak, így ők is csak találgatnak és várakoznak. Egyelőre csak annyi biztos, hogy sok változás lesz, és szigorúbb feltételek mellett lehet majd megszerezni a vezetői engedélyt.

– Észrevehetően megnőtt a beiratkozók száma, ami csúszást eredményez a munkánkban, vagyis aki esetleg most iratkozna be az autóvezetői tanfolyamra, annak akár néhány hetet is várnia kell, hogy sorra kerüljön az oktatónál. Ez persze autósiskolánként változik, hiszen itt az is közrejátszik, hányan iratkoztak be, megvan-e a kismotor vezetői engedélyük, hány oktató foglalkozik a tanuló vezetőkkel, és persze hány jármű áll rendelkezésre – tudtuk meg Dedić Romeótól, az egyik szabadkai autósiskola tulajdonosától.

Egyelőre nem tudni, hogy azok, akik a következő hetekben kezdik meg a tanfolyamot, melyik rendszer szerint fognak majd vizsgázni. Különböző információk terjednek ezzel kapcsolatban is. A legújabb szerint, aki december 10-ig, vagyis az új törvény életbelépéséig legalább egy gyakorlati órán részt vett, az még a régi rendszer szerint vizsgázhat, legfeljebb néhány plusz órát kell vennie, a többiekre már az új szabályok vonatkoznak. Jelenleg is a részletek kidolgozásán munkálkodik egy szakértői csoport, de mivel nincsenek konkrét utasítások, kérdés, hogy az autósiskoláknak mennyi idejük lesz átállni az új rendszerre.

– Sok újdonság lesz, melyhez igazodnunk kell. Amikor 2002-ben kibővítették a tanfolyamot a poligonos gyakorlatokkal, nagyon gyorsan kellett intézkedni, hogy eleget tegyünk a feltételeknek, és valószínűleg most sem lesz sok időnk átállni az új rendszerre, de mivel szinte naponta újabb hírek érkeznek, nem is tudjuk, mire kell felkészülnünk. Mivel növekszik az órák időtartama és száma, természetesen a tanfolyam is többe kerül majd, az alsó árat viszont a minisztérium szabja meg. Egyelőre olyan információink vannak, hogy míg jelenleg húsz óra vezetés kötelező, az új törvény szerint a tanulónak harmincöt órát kell hajtania attól függetlenül, van-e kismotor vezetői engedélye. A negyvenöt perces órák helyett hatvan perces lesz egy óra. Eddig nem volt kötelező részt venni az elméleti oktatáson, és párhuzamosan lehetett a gyakorlati órákon is részt venni, ezentúl viszont az elmélet kötelező lesz, és csak egy bizonyos százalékáról lehet majd hiányozni, továbbá csak az elméleti oktatás lehallgatása után lehet majd először autóba ülni. Aki pedig ennek nem tesz eleget, újra kell kezdenie a tanfolyamot – magyarázza Dedić Romeo.

Ezentúl a gyakorlatban is lesz elsősegélyóra, arányosan növekszik a forgalomban eltöltött és a poligonon tartott órák száma, továbbá a poligon hossza is növekszik és újabb gyakorlatokkal bővül. Az újdonsült autóvezetők valószínűleg egy teljes évig nem ülhetnek egyedül autóba, csak egy tapasztalt sofőr kíséretében, valamint este tíz és reggel hat óra között is tilos lesz vezetniük. Akik levizsgáznak, nem vezetői engedélyt, hanem úgynevezett hajtási licencet kapnak, amit bevonhatnak büntetőpontok vagy egyéb szabálysértés miatt, ekkor az illetőnek, ha újra a volán mögé szeretne ülni, újból vizsgáznia kell.

Az autósiskoláknak is több újdonságot kell bevezetniük munkájukba. Valószínűleg az elméletet csak főiskolai végzettségű személy adhatja elő, az oktatók ezentúl hat helyett nyolc órát ülhetnek autóban, viszont a két óra közötti kötelező pihenés tizenöt percről tíz percre rövidül. A tantermeket kamerákkal kell majd felszerelni, amelyek össze lesznek kötve a rendőrséggel. A tanulójárművekbe pedig menetíró doboz, ismertebb nevén fekete doboz kerül, hogy ellenőrizni lehessen, a tanuló pontosan lehajtotta-e az előírt óraszámot, vagy az oktató beiktatta-e a kötelező pihenését.

Az autósiskolák működési engedélyét, továbbá az oktatók munkaengedélyét ezentúl egy erre specializálódott ügynökség adja majd ki, akiknél bizonyos időközönként vizsgázniuk is kell az oktatóknak, emellett pedig képzéseken kell részt venniük. Az ügynökségnek még szeptemberben meg kellett volna alakulnia, de erre a mai napig nem került sor. Valószínűleg ezen a téren lesz csúszás, mint ahogy az új törvény alkalmazásában is, s így a december 10-i dátum sem jelenti feltétlenül azt, hogy az új rendszer beindul.

Jelenleg a szabadkai autósiskolákban a B kategóriás vezetői engedély megszerzésének az ára, melyhez legkevesebb húsz órát kell lehajtani, 18 és 19 ezer dinár között mozog, a kismotor vezetői engedélyért további ezerhatszáz dinárt kell fizetni. Ez az ár biztosan emelkedni fog, de jelenleg még csak megközelítőleg sem lehet megmondani, mire számítsanak az engedélyre áhítozók, mint ahogyan a fent leírt módosítások is csak találgatások. Az új rendszer szigorúsága miatt remélhetőleg képzettebb és figyelmesebb sofőrökkel találkozunk az utakon, és nemcsak a szabálysértés, hanem a balesetek száma is csökkenni fog.