2024. július 18., csütörtök

A nyilatkozatoknak egyezniük kell

A DDOR Biztosítótársaság szerint, ha a baleset résztvevői nem tudnak megállapodni, ne alkalmazzák az európai baleseti nyilvántartási lapot

Semmiképpen sem nevezhető szerencsés napnak, ha az ember közúti baleset résztvevőjévé válik, különösképp, ha a másik érintettel nem tud megegyezésre jutni, hiszen mindkét fél a saját szemszögéből szemléli a dolgokat. Ez már csak azzal tetőzhető, ha a keletkezett kárt sem a baleset okozója téríti meg. Röviden erről számolt be a szabadkai Székely József, miközben az európai baleseti nyilvántartó hátrányaira figyelmeztette a szabadkai sofőröket.

– A Belgrádi úton, a kórház előtt megálltam a gyalogátkelőhelyen, ugyanis a másik oldalról egy gyalogos lépett le a zebrára, és megindult, hogy átkeljen az úton, ugyanakkor a belső sávon haladó autó is megállt, hogy átengedje. Az utánam haladó autó sofőrje nem figyelt oda, és belém szaladt hátulról, olyan sebességgel, hogy három métert gurultam tovább – magyarázta a baleset körülményeit Székely József. Megtudtuk, a baleset résztvevői nem tudtak megegyezni a helyszínen, így kihívták a rendőrséget.

– A rendőrök írtak egy jelentést arról, hogy kint voltak a helyszínen, megszondáztattak bennünket, a vizsgálat kimutatta, hogy egyikünk sem ivott alkoholt. Ugyanakkor nem végezték el a helyszínelést, hanem elmondták, hogy két lehetőségünk van, tekintve, hogy kisebb kárról van szó. Egyrészt kiegyezhetünk egymás között, amire nem került sor, másrészt kitölthetjük az európai baleseti nyilvántartási lapot, aminek a rendőrök szerint az az előfeltétele, hogy egyikünk beismeri, hogy hibázott. A harmadik lehetőség pedig az lett volna, ha a rendőrök elvégzik a helyszínelést, és a bíróság vezeti le az ügyet. Ebben az esetben a baleset okozója büntetőpontokat kapott volna, illetve jelentős bírságot is. Éppen ezért az az illető, aki belém rohant, úgy döntött, hogy akkor inkább töltsük ki a baleseti nyilvántartási lapot – tudtuk meg. Elmondta, mindketten a DDOR Novi Sad Biztosítótársaság biztosítottjai. Ott nyilatkozatot tettek, ugyanis mindkét félnek le kell írnia a történteket, majd átadták az európai nyilvántartási lappal együtt a kárigénylést. A biztosítótársaság három nap alatt meghozta a döntését, elutasította a kártérítés lehetőségét, ugyanis a baleset két résztvevőjének a nyilatkozata nem egyezett meg. Mint azt Székely Józseftől megtudtuk, panaszt nyújtott be a döntésre, újra nyilatkozatot tettek, ám a panasz után sem született számára kedvező döntés, visszautasították a kártérítési igényt, azzal az indokkal, hogy nem bizonyítható egyértelműen a kárt okozóként feltüntetett egyén közlekedési vétsége. A biztosító 53 ezer dinárra becsülte a kárt Székely József autóján, ezt az összeget neki magának kellett megtéríteni.

Felkerestük kérdéseinkkel a DDOR Novi Sad Biztosítótársaságot is. Írásban küldtük el kérdéseinket, amelyekre a társaság írásban válaszolt.

Mely esetekben javasolt az európai baleseti nyilvántartó alkalmazása?

– Az európai baleseti nyilvántartót azoknál a közlekedési baleseteknél lehet csak használni, ahol nincs sérült személy, illetve kisebb anyagi kár keletkezett. A „kisebb” anyagi kár, a kötelező közlekedési biztosításról szóló törvény 106. szakasza alapján 500 euró dinárértéke, illetve a Szerbiai Belügyminisztérium belső szabályzata alapján 200 ezer dinár alatti anyagi kár.

Az európai baleseti nyilvántartási lap benyújtását milyen procedúra követi?

– Az európai baleseti nyilvántartási lapon fel kell tüntetni minden kért adatot, ugyanis csak így lehet kártérítési igényléshez használni. Közlekedési baleset esetén a baleset résztvevői kötelesek ezt a lapot kitölteni, aláírni és egymás között kicserélni.

A nyilvántartási lapon feltüntetett adatoknál mire kell a sofőröknek odafigyelniük?

– A leadott nyilatkozatnak pontosnak és teljesnek kell lennie.

Megtörténhet – mint a már említett esetben is –, hogy a baleset résztvevőinek nyilatkozata nem egyezik meg teljes mértékben, a biztosítótársaság hogyan tudja elbírálni az átadott kérvényt?

– Azokban az esetekben, amikor a baleset résztvevőinek különböző elképzelései vannak a baleset okáról és a résztvevők vétségéről, nem alkalmazható az európai baleseti nyilvántartó. Ebben az esetben a rendőrségnek el kell végeznie a helyszínelést.

Milyenek az Önök tapasztalatai az európai baleseti nyilvántartási lappal, a polgárok gyakran alkalmazzák?

– Gyakran alkalmazzák, ugyanis annak használata során a kártérítés megvalósítása könnyebb, gyorsabb és hatékonyabb.

A biztosított fél, amennyiben közúti balesetet okoz, és kitölti ezt az európai baleseti nyilvántartási lapot, veszít valamilyen jogokat a következő évi biztosításnál?

– Természetesen, mint minden közúti balesetnél, a baleset résztvevőinek adatai eljutnak a Szerbiai Biztosítók Egyesületének Információs Központjába, ők határozzák meg a motoros járművek biztosítására számolt pozitív vagy negatív pontokat.