2024. július 19., péntek

Csökkentek az ingatlanárak

Kedvezőbb kamatra lehet felvenni kölcsönt, mégis kevesebben szánják rá magukat
A város legnagyobb lakótelepe iránt gyér az érdeklődés

A komfortról, arról, hogy központi fűtést szeretne valaki, vagy maga tüzelni, a régi építésű lakás a jobb, vagy csakis új lakás jöhet számításba, meg arról, hogy lakásban, vagy házban jobb élni, megoszlanak a vélemények. De ki ne álmodozna egy saját otthonról, ahol kényelmesen élhet, és fogadhatja szeretteit, barátait. Tavaly és tavalyelőtt úgy tűnt, a magas kamatok mellett is bátran belevághatunk lakás- vagy házvásárlásba, ma viszont már kétszer is meggondoljuk, hogy belevágunk-e ebbe a „kalandba”.

– Tavaly tavasszal kezdet emelkedni a telkek- és az ingatlanok ára. Nyárig úgy ívelt felfelé, hogy szinte havonta változtak az árak, legyen szó új vagy régi ingatlanokról. Például Belgrádban tavaly már 3000 euróra tornázta fel magát a lakás négyzetméterenként ára. Amikor a svájci alapú ingatlankölcsönt elkezdték folyósítani, az évi kamat 4 százalék alá zuhant. A Piraeus Bank 3,95 százalékos kamatra adott kölcsönt. Erre a svájci frank alapú kölcsön mellett például 35 ezer dináros fizetésre harminc évre fel lehetett venni 30 ezer eurós kölcsönt. És azok az emberek, akik ekkora fizetéssel rendelkeztek, viszonylag egyszerűen juthattak kölcsönökhöz – magyarázta Szügyi Rezső szabadkai ingatlanügynök, majd hozzátette: – Szeptemberben viszont amerikai példára elkezdett nálunk is az ingatlanpiac ingadozni, ami után elkezdtek az ingatlanárak csökkenni. Belgrádban, Újvidéken is csökkentek az árak, de nem annyira, mint Szabadkán. Másként változott az új és a régi ingatlanok ára.

– Szabadkán a legnépszerűbb könyék továbbra is a Sugárút, illetve a Kertváros. Azok vesznek lakást, akiknek itt élnek a szülei vagy a gyermekei. A lakhely megválasztásában azért van egyfajta lokálpatriotizmus. Egy néni például, akinek eladtam a házát, itt vett lakást. A Harcosok sorakozója lakótelepnek is van vásárlóközönsége, főként a fiatalok kerestek itt lakást. De most nagyon nehéz a Harcosok sorakozója lakótelepen lakást eladni. Nemrégiben felkeresett az egyik ügyfelem, hogy 450 euróért adjam el a lakásának négyzetméterét. Vagyis egy 40 négyzetméteres lakásért 18 ezer eurót kért ott, ahol egyébként 600 euró a lakás négyzetmétere. Tavaly például négyzetméterét 700 euró alatt nem is adták. A Harcosok sorakozója lakótelep esete pontosan megegyezik az ingatlanpiac mutatójával. Ahogy hirtelen felmentek az árak, úgy csorognak most lefelé – magyarázta Szügyi Rezső az ingatlanhelyzet alakulását Szabadkán. Rámutatott, hogy számos nehézség felmerül, amikor nálunk is megjelent a gazdasági válság. Tavaly év végén és az idei év elején a bankok nem is adtak lakáskölcsönt.

– Ahogy október elsejétől az államilag támogatott kölcsönt elkezdték folyósítani, Belgrádban ugyan nem növekedtek az ingatlanárak, viszont stabilizálódtak. Szabadkán azonban nem olyan nagy a kereslet, így nálunk azért annyira nem hatott az árakra – mutatott rá. Elmondta, a tavaly folyósított kölcsönöket, idén nagyon megszigorították. Megtudtuk, ebben az évben azok közül, akik tavaly úgy érzeték, fizetni tudják majd a hitel részleteit, már többen is arra szánták el magukat, hogy túladnak az új lakáson. De volt több olyan vevője is, aki belebukott a kölcsönbe.

Tavaly ugyan magasabb kamatok mellett, de egy hét, nyolc nap alatt kifizették a hitelt az igénylés átadása után, illetve miután minden papírt rendben találtak. Idén viszont jelentős mértékben szigorítottak a feltételeken. Különösen a vállalkozók felé támasztottak keményebb elvárásokat. Szigorúbb ellenőrzést végeznek, mint a magáningatlanok esetében, ahol elég, ha az értékbecslő véleményezi az ingatlant.

– Mondhatom, egyértelműen a kölcsön mozgatja az ingatlanpiacot. Most viszont alacsony az érdeklődés az ingatlanok iránt. Tavaly nagy volt a kereslet, idén pedig nagyon nagy a kínálat. Mindenki el szeretne adni. A Kertvárosban sorházat, amit tavaly pillanatok alatt eladtam volna, most szuper áron sem tudom eladni – közölte az ingatlanügynök. Véleménye szerint az emberek jobban meggondolják a vásárlást, illetve várják, hogy tovább csökkenjen az ingatlanok ára. Az új építésű lakások négyzetméterenkénti ára stagnál, illetve enyhe esést mutat. A régi lakások árai pedig mennek lefelé.

– De az idén csökkentek a kamatok. Megint csak a kínálat és a kereslet viszonya határozza meg a piacot. Látják, hogy kevesebben igényelnek kölcsönt, mert magasak voltak a kamatok. Tavasszal tíz százalék felett volt a kamat. Idén az EURIBOR nagyon kedvező, ami az euró világpiaci elbírálását jelenti. Így kedvezően hat a kölcsönre. Például, akik tavaly vettek fel kölcsönt, most emiatt kevesebbet fizetnek. Az EURIBORTÓL függ a havi részlet – mutatott rá. Megtudtuk, az ingatlanok iránti érdeklődés vegyes. Fiatalok és idősek is szeretnének lakást vagy házat vásárolni. Az ingatlanügynök tapasztalatai szerint például a Kertvárosban a házakat azért adják el, mert miután a gyerekek kirepülnek a fészekből, a szülők egyedül maradnak egy nagy házban.

– A Kertvárosban 50 ezer euró körül mozog az ingatlanok ára. Ahogy közelítünk a Tesla telepi piachoz a távolabbi ingatlanokhoz hasonló házak, amelyek jó állapotban vannak, akár 60-65 ezer euróba is kerülhetnek. De függ attól is, hogy milyen állapotban van az ingatlan, illetve milyenek a szomszédok. Ha a szomszédságban szép, rendezett házak vannak, akkor magasabb az értéke a háznak – magyarázta Szügyi Rezső, majd hozzáfűzte: – Ugyanakkor például a Zorka környékén nagyon alacsonyak az ingatlanárak. Korábban a gyár miatt, most pedig a szomszédság miatt nem lehet eladni az ingatlant, vagy csak bagóért – tudtuk meg. Elmondta továbbá, hogy 30 százalékkal kevesebbet ér a ház, ha nincs legalizálva.

– Habár nagyon kevés olyan ingatlan van, amit Szabadkán nem lehetett legalizálni, de megtörtént, hogy a városrendezés szerint arra a telekre, amelyen a ház épült, utat terveztek, így nem lehetett legalizálni. Előfordulhat az is, hogy valaki megvett egy olyan házat, amit egy bizonyos idő múlva lebontanak, mert nem nézett utána a tervekben. Ellenőrzés nélkül nem szabad még véletlenül sem ingatlant vásárolni. Ez nagyon fontos – figyelmeztetett Szügyi Rezső. Rámutatott, ami az ingatlan dokumentációt illeti Szabadkán megosztottság tapasztalható.

– Például az adai községben minden adat a kataszteri hivatalban van, míg Szabadkán a dokumentumok egy részét a bíróságon lehet megtalálni, másik részét a kataszteri hivatalban. A palicsi helyi közösséget és a hajdújárási területet már bevezették a kataszterbe, de például a város sándori részét vagy a központot a bíróságon vezetik. A legrosszabb esetben a kertvárosi helyi közösség október elsejétől kerül a kataszterhez. Ezért gondok merülnek fel, ugyanis a kataszterből nem adnak ki hivatalos dokumentumot, amíg át nem dolgozzák az összes adatot. Csak hitelesített fénymásolatot ad ki, ami további gondokat okoz a bankban a hitel igénylésénél – mutatott rá. Elmondta, idén hosszabb a kölcsönfolyósítási futamidő, de bő egy hónap alatt megvan, jóllehet banktól függően változik a folyósítási idő.

– Vannak bankok, ahol akkor fizetnek, amikor bejegyzik a jelzálogot az ingatlanra. Van, amikor a bank kéri a bejegyzésről a határozatot, ami még egy hétet vesz igénybe. Éppen ezért jól meg kell nézni, hogy a bank mit kínál. Jól meg kell nézni a feltételeket. Például azt, hogy a bank a saját árfolyama alapján folyósítja-e a kölcsönt. Három hónappal ezelőtt például 390 euróval kevesebbet kapott az egyik eladó a banktól, mint ami járt volna. Ekkor derült ki, hogy a szóban forgó bank nem él a Nemzeti Bank középárfolyamával, hanem saját elszámolási rendszerük van – mondta.

– A régi ingatlant azért kedvelik jobban az emberek, mert már több évtizede megvan, rendelkezik dokumentációval, bejegyzett ingatlanról van szó, illetve van törzskönyve a bíróságon vagy a kataszterben. Míg az új lakások esetében kétségek merülnek fel, hogy például biztos elkészül-e, vagy megfelel-e majd. Tavaly ezzel senki nem törődött. Tavaly lelökték a telekről a régi ingatlant, és jöttek, vették a még el sem készült új lakásokat. Szabadkán ebből ugyan nem is volt gond, de Belgrádban, mondjuk, az eseteknek se szeri, se száma. Egyébként állami támogatású kölcsönnel most csak olyan lakást lehet venni, amelynek 80 százaléka már kész. Egyébként pedig, ami már tető alatt van, az a legbiztosabb – mutatott rá az ingatlanügynök. Megtudtuk, hogy az emberek általában úgy veszik fel a kölcsönt, ahogy a lehetőségeik megengedik. Kortól és banktól függően a lehető leghosszabb időre, 25-30 évre. Ugyanakkor banktól függ, hogy a fizetés 30 vagy 50 százalékát lehet-e leterhelni. Ez már meghatározza a kölcsön mennyiségét is. Legtöbb bank a fizetés ötven százalékát engedi leterhelni. (Fotó: Molnár Edvárd )

Óvatosabbak a vásárlók az épülő lakásokkal szemben

Lényegesen kevesebb lakás épült az idén, mint korábban