Sötétben egyre többet pihen, alszik a padéi komp. A törvény embere sötétedés után pihenőt parancsolt a vízi járműnek. A folyami közlekedést felügyelő zentai révkapitány november 18-án végzéssel tiltotta meg a komp közlekedését sötétedés után Padé és Ada között. Reggel is csak napfelkelte után indulhat vízi szállítójármű, ilyenkor télvíz idején ez azt jelenti, hogy a szomszédos Adára munkába igyekvő vagy a középiskolába járó padéi munkások, diákok legkorábban hét órakor kelhetnek át a Tiszán. A komp kései indulása miatt még azok a dolgozók sem érnek be időben a munkahelyükre, akik hét órára járnak dolgozni, nem beszélve a hat órai munkakezdésről.
Adán, a Műszaki Középiskolában az első óra háromnegyed hétkor kezdődik. A padéi középiskolások menthetetlenül elkésnek az első óráról. A délutáni váltás még nagyobb gondban van, este a diákok nem juthatnak haza komppal Adáról. A szülők egy része kénytelen-kelletlen albérletet vett ki a gyerekének.
Közel száz munkás nem tud odaérni a munkába a kompjárat lerövidítése miatt, pedig az alig öt kilométerre a Tisza túloldalán fekvő Adára igyekeznének. Még virradat előtt el kellene indulniuk. Padé és Ada között Zentán keresztül 40 kilométer az út autóval, tehát legalább egy órával a munkakezdés előtt útra kell kelni.
A RÉVKAPITÁNY BEKEMÉNYÍTETT
Mi is történt november 18-án, ami miatt a révkapitány bekeményített, és kategorikusan megtiltotta az éjszakai kompközlekedést? Padén, a piacon beszélgető emberek közé vegyülve tájékozódtam. Csakhamar megeredt a nyelvük.
– Szokás szerint „nyomás alatt” voltak a komposok azon a szerdai napon is, amikor az adai oldalon egy italokkal megrakott teherautó akart felhajtani a kompra. A kapatos komposok nem jól akasztották meg a kompot, a kamion sofőrje meg tapasztalatlan volt, és már meg is történt a baj. A tehergépkocsi félig a Tiszába csúszott, egész nap szünetelt a kompközlekedés. A rendőrség és a révkapitány is kiszállt a helyszínre, jegyzőkönyvezték a balesetet, majd emelőt kellett keríteni, amivel ki tudták venni a Tiszából a teherautót. Azóta a révkapitány hallani sem akar a sötétedés utáni kompjárásról, és csak reggel hét óra és délután négy óra között járhat a dereglye – mondta sajnálkozva a három férfi.
A folyami közlekedés felügyelője tehát nem tett mást, mint érvényt szerzett az előírásoknak: éjjel nem közlekedhet komp a Tiszán. Amint azt Drago Vojinović kapitány, a zentai révkapitányság főnöke, folyamhajózási felügyelő érdeklődésünkre elmondta:
– A padéi komp soha nem is közlekedhetett éjszaka, ködben, rossz látási viszonyok és jégzajlás idején. A belgrádi Jugoregistar szakemberei évente ellenőrzik a padéi komp állapotát és véleményezésük alapján adjuk ki a komp működési engedélyét, ami egy évre szól. Idén június 11-ei dátummal írásban kapta meg a komp üzemeltetője, a padéi helyi közösség az utas- és áruszállítás feltételeit részletesen előíró végzést. Ebben az is benne van, hogy a komp csak nappal közlekedhet a két part között. A korábbi években sem adtunk ki engedélyt az éjszakai járatokra, hogy mégis közlekedtek, az bizony törvényellenes volt.
A padéi és a kompon közlekedő többi polgár érdeke, hogy a körülményekhez képest a lehető legnagyobb biztonságban történjen az utas-, áru- és járműszállítás Padé és Ada között. Tavaly a moholi kompnál történt balesetben meghalt egy ember. A padéi kompról a Tiszába csúszott egy tehergépkocsi, még szerencse, hogy személyi sérülés nem történt. Aki megszegi a komp-közlekedés elemi szabályait, az bűncselekményt követ el, és ennek értelmében felel a törvény előtt – mondta határozottan a révkapitány, aki szerint a Padé és Ada közötti közlekedés tartós megoldását a már felépült tiszai híd forgalomba helyezése jelentheti. A függőhíd már átíveli ugyan a Tiszát, de a hídhoz vezető bekötőutat még el sem kezdték építeni.
TAVASZIG BUSZOZNAK
A Padéról a megélhetésük után naponta Adára járó emberek értetlenül állnak a kompjáratok megritkítása előtt. Már több mint 160 éve közlekedik a komp Padé és Ada között, és ilyen gondok még nem voltak. Amikor szükség volt rá, éjjel is rendszeresen járt a komp a két part között. Még az éjszakai váltásban dolgozók is időben eljutottak adai munkahelyükre és vissza.
Komáromi László is Adán dolgozik, a gyereke is itt jár középiskolába:
– Felháborító, hogy mennyire semmibe veszik a padéi polgárok érdekeit! Az emberek elveszítik állásukat, ha mindennap elkésnek a munkából. A szülőnek és diáknak egyaránt nagy megterhelést jelent a kompjárat lerövidítése. Magam is kénytelen voltam albérletet kivenni a gyereknek, hiszen másként nem tudna iskolába járni, onnan meg hazajönni. Évtizedeken keresztül nem volt gond a komppal, most egyik napról a másikra mindenki nagyon tudja a törvényt, ami állítólag a padéiak érdekeit és biztonságát szolgálja. Padén száz munkaképes emberből alig 25-30-nak van állása és dolgozhat valahol. Helyben már hosszú évek óta semmilyen munkalehetőség nincs, számunkra tehát létkérdés eljutni a Tisza túlpartjára, ahol még esetleg van munka. Ettől, a megélhetésünktől vágtak most el bennünket – mondta felháborodottan Komáromi László, amint megjegyezte, ő is volt a helyi közösség elnöke, és akkor járt a komp éjjel-nappal.
A padéi helyi közösségben történt látogatásunkkor Gyömbér Stana, a helyi közösség elnöke éppen a Molprevoz utasforgalmi vállalat ajánlatát böngészte, mint mondta, márciusig kell megoldani az Adára történő utaztatást. Tavaszra a korábbi napfelkeltével korábban indulhat majd a komp is.
– Autóbusz szállítja a diákokat naponta Padéról Adára, a buszjegy árából 30 százalékot fizet az önkormányzat. Még mintegy 10-15 munkásnak kell megoldást találni, az ő esetükben is az autóbusz jöhet számításba. Terveink szerint a jegy árából a dolgozóknak a helyi közösség fizeti a harminc százalékot. A helyi közösségünk kizárólag a törvényes keretek között hajlandó és tehet is valamit a polgárokért. Senki nem vállalja a felelősséget, hogy tiltott időben közlekedtesse a kompot.
Ami a balesetet illeti, a Tiszába csúszott tehergépkocsi tulajdonosával megpróbálunk bíróságon kívül kiegyezni, a helyi közösség megtéríti a kárát. A balesetben szerepet játszó kompkezelők már nincsenek munkaviszonyban. A kompon alkalmazott hét ember közül hárman munkaerő-felesleggé váltak, nekik a munkaközvetítő egy éven keresztül folyósít munkanélküli segélyt.
A komp üzemeltetése komoly felelősséget és anyagi terhet ró a helyi közösségre. Aki olyan híreket terjeszt, hogy a kompból nagy haszon származik, annak szívesen átengednénk az üzemeltetését. Idén cseréltük le a két partot összekötő drótkötelet, ami négyszázezer dinárba került. A hajótest és a vontató karbantartása, a folyton dráguló üzemanyag, valamint az alkalmazottak fizetése elviszi a bevétel nagy részét, és negyedévente még háromszázezer dinár adót is fizetünk. Örülünk, ha veszteség nélkül tudjuk üzemeltetni a kompot – mondta Gyömbér Stana.