2024. július 18., csütörtök

Tétlenségre kényszerítve

Megalakult a Park Palics Kft., de nem határozták meg feladatait – Goran Gabrić, a vállalat igazgatója az előkészületeken dolgozik, és politikai döntésekre vár
Goran Gabrić

Három év telt el azóta, hogy a szabadkai Új városházán bemutatták Palics főtervét (2006 novemberében). A meglévő épületek felújítása mellett számos szálloda, sportlétesítmény kiépítése szerepel a tervek között, ám mindezek felépítése előtt az infrastruktúra kialakítását jelölték meg fő feladatként.

A főterv megvalósítását koordinálni is kell, ennek érdekében alapította meg a köztársaság, a tartomány és a város a Park Palics Kft.-t. Mint azonban kiderült, hiába alapították meg a vállalatot, és nevezték ki annak igazgatóját, számos előfeltétel még nem teremtődött meg, így azt sem tudni, milyen hatáskörei lesznek majd a már „működő” Park Palics Kft.-nek.

A társaság megalapításáról szóló nyilatkozatot 2008. május 3-án, ünnepélyes keretek között írta alá a három fél képviselője. Az igazgató, Goran Gabrić kinevezéséről, ami alapfeltétele a bejegyzésnek, egy évvel később, 2009 júniusában döntöttek. Azóta majdnem fél év telt el. Goran Gabrić a szabadkai közgazdasági karon szerzett oklevelet, most a Singidunum magánegyetemen magisztrátusi fokozatért tanul. Tizenöt éve foglalkozik idegenforgalommal, a palicsi Majkin Salašt, ahogyan ő fogalmazott, a sárból építették fel, és hittek abban, hogy a turizmusnak van jövője Palicson.

Milyen előrelépések történtek a kinevezése óta eltelt fél évben?

– Júliusban volt az alakuló ülés, ahol megválasztottuk a testület vezetőségét. Az alakuló ülés után megalapítottuk a vállalatot, erre augusztus 25-én került sor, ekkor jegyezték be hivatalosan a Park Palics Kft-t. Ezután a pénzügyi terven dolgoztunk. A szerződésem aláírására csak november 3-án került sor, tehát hivatalosan egy hónapja végzem az igazgatói teendőket. Konkrét hatáskörökkel és feladatokkal még nem bíztak meg, hiszen nincs még meg pontosan, hogy a vállalat mivel fog foglalkozni. Erről a három félnek kell megegyeznie. Fel kell azonban mérni a lehetőségeket, a terepet, a helyzetet, mert ha csak ölbe tett kézzel várjuk, hogy megmondják, mit kell majd tenni, akkor egyszerre szakadnak majd a nyakunkba a dolgok. Különös tekintettel kell lenni arra, hogy a Palicsi-tó állapota nagyon rossz. Az idei katasztrófa a jövő idényre is kihatással lesz majd, amit az idegenforgalmi intézmények, vendéglátók nagyon megéreznek. A turisták értesültek a médiából, ezért biztosan meggondolják, hogy eljönnek-e Palicsra vagy sem. Nekünk kell törekedni arra, hogy ezt a képet megváltoztassuk. Volt időszak, amikor Palics nagyon népszerű volt. Ahhoz, hogy az idegenforgalmi palettán felfigyeljenek ránk, nekünk állandó jelleggel érdekesnek, izgalmasnak kell lennünk, hogy a vendégek vissza-visszatérjenek.

Említette, hogy még nincs meg a pontos hatásköre a vállalatnak. Ez mitől függ, és mikor várható, hogy kiderül mivel is kell foglalkozni Önnek és csapatának?

– Az idegenforgalmi törvény szerint ahhoz, hogy egy területet idegenforgalmi hellyé nyilvánítson az ország, előbb meg kell határoznia, hogy arról ki visel majd gondot. Ezek után pedig a helyi önkormányzatnak képviselő-testületi döntéssel meg kell határoznia a gondviselő hatásköreit. Ezek lehetnek széleskörűbbek, de maradhatnak egészen szimbolikusak is. Ez megbeszélés kérdése. Nekünk van egy közvállalatunk, a Palics–Ludas, amely természetesen folytatja tevékenységét. Meg kell beszélnünk, és át kell rendeznünk, hogy ki milyen munkát fog végezni.

Van-e információja arról, mikor kerülhet sor arra, hogy a pontos feladataikról döntsön a képviselő-testület?

– Sajnos, a pontos procedúrát nem tudom, és a politikai döntésekben nem veszek részt. Mi azért vagyunk itt, hogy a terveket megvalósítsuk. Minden bizonnyal előbb idegenforgalmi területté kell nyilvánítani Palicsot, hogy később a város feladatkörökkel tudjon bennünket ellátni. Hogy erre mikor kerül sor, nem tudom.

Említette, hogy ebben az időszakban felkészülnek a feladatokra. Mit takar a felkészülés?

– A belgrádi Jaroslav Černi Intézetet bízta meg a város a Palicsi-tó állapotának felmérésével. A szakemberek voltak néhány alkalommal a terepen, mi minden lehetőt megtettünk, hogy biztosítsuk a feltételeket a munkához. Én is tagja vagyok ennek a munkacsoportnak, s ha jól értesültem, akkor annyit mondhatok, hogy a munka a vége felé közeledik. A napokban várhatóak az eredmények az iszap vastagságát és a víz minőségét illetően. A legfontosabb feladat, hogy felkészüljünk az elkövetkező idényre, hogy ne következzen be újabb tömeges halpusztulás. Ennek megelőzésére is készítenek javaslatot, amelynek alkalmazásáról közösen döntünk majd.

Rendelkeznek-e pénzeszközökkel, hogyan tudnak hozzájárulni Palics fejlődéséhez ebben a kezdeti fázisban?

– Kérvénnyel fordultunk a város vezetőségéhez, hogy biztosítson számunkra eszközöket illetve irodahelyiséget. Az irodahelyiséget megkaptuk, az Újvárosháza ötödik emeletén. Azért nem kezdtünk azonnal a megalakulás után dolgozni, mert semmilyen pénzzel nem rendelkeztünk, illetve azért sem, mert tisztában voltunk azzal, hogy a három félnek egyeztetnie kell, össze kell hangolnia a dolgokat. Nem akartunk feleslegesen munkaerőt alkalmazni, akik tulajdonképpen semmit sem tudtak volna csinálni. Most már beindul a munka, egy jogászt és egy titkárt alkalmazunk december folyamán. Január elsejétől pedig a lehetséges keretek között dolgozunk, minden előkészületet elvégzünk, s várjuk, hogy a kft. alapító felei megegyezzenek.

A vállalat feladata lesz Palics főterve megvalósításának koordinálása is.

– Palics főterve szerint a terv megvalósítására hét év áll rendelkezésünkre. Ebből már kettőt elveszítettünk, hiszen azt már régen elfogadták. Ennek megvalósításában azonban mind a három fél teljes körű támogatására szükség van. Számos infrastrukturális beruházást kell véghezvinni. A Vigadó felújítása megkezdődött, de azt minél előbb be kell fejezni, hiszen nem állhat egy építkezés Palics szívében. A turisták akkor fognak visszatérni, ha jó házigazdák leszünk. Ahhoz, hogy a befektetések létrejöhessenek, infrastruktúrát kell biztosítani a befektetőknek. Attól félek, hogy nem tudjuk tartani a tempót a világgal, a fejlődés hatalmas minden téren. Palics esete az idegenforgalmi kínálatban olyan, mintha egy Fityó egy Mercedesszel akarna versenyezni. Ahhoz, hogy figyelemfelkeltőek legyünk, elsőnek kell lenni. Amennyiben várunk, a befektetők más felé veszik az irányt, és más idegenforgalmi területek fejlődnek ezáltal. Az a gond, hogy mi mindent akarunk, de konkrétan semmit sem csinálunk. Konkrét termékkel kell rendelkeznünk, és azt kell felkínálnunk, de nekünk ilyenünk még nincs.

Több mint száz üres ház van Palicson. Ez megengedhetetlen. Az emberek képzését, oktatását is kiemelten fontosnak tartom. Továbbá évente 30 idegenforgalmi technikus, pincér végez a főiskolákon, egyetemeken. Ezeknek az embereknek munkát kell biztosítani. Mindent együtt, párhuzamosan kell fejleszteni.

Az illetékesek három évvel ezelőtt azt nyilatkozták, hogy idén, vagyis 2009-ben elkészül a Férfistrandon a gyógyfürdő, egy nagy és két kis medencével. Erre nem került sor. A tapasztalatok ismeretében Ön szerint mikor várható látható változás Palicson?

– Biztos, hogy kell három év aktív munka, hogy látványos eredmények legyenek. Ha a tervet megvalósítjuk, az idegenforgalmi fejlődés megállíthatatlan lesz. Vannak Horvátországban olyan területek, ahol négyszáz szállodával várják a turistákat. Én nem szeretnék 400 szállodát látni Palicson. Szerintem az nem fenntartható. De a terv szerinti tíz szálloda nem rontja majd azt a védett és szeretett képet, amit mindenki Palicsként ismer. De tisztában kell lenni azzal is, hogy az egyszer megírt terv nem örökös, és hogy az igények is állandóan változnak.

Palics főterve szerint az államnak a Vigadó mellett fel kellene újítania a Női strandot, egy koncertszínpadot kellene kiépítenie a félszigeten, a partszakaszt és a sétányt is újra ki kellene építenie. Emellett a szennyvízelvezetést is meg kellene oldania, valamint az áramvezetékeket is korszerűsítenie. Ezenkívül a befektetők számára adott a lehetőség, hogy ötcsillagos szállodákat, golfpályát, apartmanokat, villákat építsenek, hogy vízi sportokra alkalmas területet alakítsanak ki, nyitott futballpályát és zárt teniszpályát építsenek fel. A magánbefektetések becsült értéke meghaladja a 115 millió eurót.