2024. július 19., péntek

Együtt az idősek védelmében

Szénási Oszkár szerint Szabadkán jövőre kevesebb pénz jut a szociális védelemre

A pályázatokon és a képzéseken való részvétel tovább javítana az idősek ellátásán, hangzott el a szabadkai Gerontológiai Fórum minapi kerekasztal-beszélgetésén. Az Együtt az idősek védelmében – a különböző szociális védelemmel és egészségüggyel foglalkozó intézmények együttműködésükben hogyan tudják a legidősebb populáció gondozását fejleszteni elnevezésű kerekasztal-beszélgetés számos új ötletet vetett fel, illetve rámutatott azokra a területekre, amelyekre külön figyelmet kellene fordítani.

Nenad Ivanišević, a szabadkai Gerontológiai Központ igazgatója beszámolót tartott intézményük tevékenységeiről, amiben felhívta a figyelmet, hogy jelentős mértékben megnövekedett az idősek meleg étel iránti érdeklődése, illetve a házi ápolási szolgáltatásaikra is egyre többen tartanak igényt, amit az igazgató a nehéz gazdasági helyzettel magyarázott.

Dobai István, a szabadkai egyházmegyei Caritasa igazgatója arra mutatott rá, hogy bár az egészségügyi ellátásra is szükség van, az idős emberek gyakran lelki támogatásra szorulnak.

Pece Mihály, a szabadkai Vöröskereszt titkára kiemelte, az idősek gondozásában aktivistáik is részt vesznek, akik az idős személyeknél a ház körül felmerülő teendőkben segítenek.

Szénási Oszkár, Szabadka szociális ügyekkel megbízott tanácsosa arra mutatott rá, hogy a város már évek óta nagy figyelmet fordít az idős emberek gondozására. Két intézmény, a Gerontológiai Központ és a Caritas munkáját támogatja az önkormányzat.

– A szociális védelemre szánt költségvetési összeg mintegy 50 százalékát, 48 millió dinárt fordítottuk erre a célra. Ám az idősek ellátása nagyon centralizált, vagyis a város peremén élő idős emberek nem részesülnek ugyanolyan ellátásban, mint a központban élők. Sajnos, falun illetve tanyán nagyon sok olyan idős ember él, akiknek nincsenek hozzátartozóik, egyedül élnek. Igaz, a szociális védelem szervezett rendszerben működik, de a róluk való gondozásra is nagyobb figyelmet kell fordítani, mégpedig a helyi közösségek aktivizálásával – emelte ki Szénási Oszkár, majd hozzátette: – Az államvezetéstől azt az utasítást kaptuk, hogy jövőre 30 százalékkal csökkenteni kell a városi költségvetést, ezzel arányosan csökken majd a szociális védelemre szánt keret is. Ennek ellenére törekedni fogunk arra, hogy hasonló szinten tartsuk tevékenységeinket, bár azok kiszélesítésére már nem kerülhet sor. A törekvéseink afelé haladnak, hogy az intézmények ne csak az önkormányzathoz, hanem más pénzforrások irányába is forduljanak, hiszen a város szociális stratégiája lehetőséget ad arra, hogy külföldi alapoknál pályázhassanak. Szabadka szociális védelme az ország többi városához képest magas szinten van, ám így is van mit tenni tevékenységeink fejlesztésében, ugyanis még most is vannak területek, amit nem tudunk lefedni – mondta Szénási Oszkár.