2024. július 18., csütörtök

Ne csak beszéljenek, cselekedjenek is

A szabadkai Sever Villamosgépgyár volt alkalmazottai és kisrészvényesei a főtéren ismertették követeléseiket
A Severben tapasztalt, az egész világon elismert szakemberek dolgoztak (Fotó: Molnár Edvárd).

Nagyon kevés, mindössze hatvan-hetven, volt severes és kisrészvényes jelent meg tegnap Szabadka főterén, ahol a Szolidaritás Kisrészvényesek Egyesülete szervezett tiltakozó megmozdulást. A déli összejövetelre, mint azt az egyesület elnöke kérdésünkre elmondta, többen lehet, hogy félelemből nem jöttek el, mégis úgy gondolja, már ez a lépés is sokat jelent a Sever megmentése érdekében.

Vanja Dragojlović, az egyesület elnöke ismét hangsúlyozta, leveleikre azóta sem érkezett válasz sem a Privatizációs Ügynökségtől, sem a kormánytól. Mivel december 31-én lejár az öt év (a szerződésben ugyanis ennyi idő kötelezte a tulajdonost, hogy nem adhatja el a vállalatot), a Sever kisrészvényesei, volt és mostani munkásai abban reménykednek, hogy az állam felfigyel gondjaikra, felülvizsgálja a magánosítást, a vizsgálat után megszünteti a privatizációs szerződést és átveszi a vállalatot.

– Felül kell vizsgálni, hogy a tulajdonos valóban befektette-e azt a 16,5 millió eurót, amiről a szerződésben szó van, arról az adósságról nem is beszélve, ami az 1997 és 2002 közötti időszakra vonatkozik. A tulajdonos nyíltan vállalja, hogy az elmaradt béreket nem is áll szándékában kifizetni. Ami a befektetéseket illeti, azok meg sem közelítik a szerződésben foglaltakat. A vállalatot szép lassan leépítik és ez tervezetten történik – mondta Dragojlović.

A Sever volt munkásai közül több mint ezren beperelték a vállalatot az elmaradt bérek miatt. Mint azt Dragojlović elmondta, ezekből az ügyekből mindössze négyet oldott meg első fokon a bíróság. Követelik, hogy ezeket az ügyeket vegyék elő és a bíróság végezze a munkáját.

Emellett követelik a Privatizációs Ügynökségtől, hogy vizsgálja felül a magánosítást. Követelik a kormányfőtől, hogy ellenőrizze, miért működik egy ekkora lehetőségeket hordozó vállalat veszteséggel, s követelik az államtól, vegye át a vállalatot, legyen ő a tulajdonos.

– Ha már állandóan a munkahelyek megőrzéséért szólalnak fel a politikusaink, itt egy nagyszerű lehetőség, hogy valóban a gyakorlatban is megmentsék csaknem 700 ember munkahelyét – mondta Dragojlović, majd hozzátette, elvárják a polgármestertől, a városi képviselő-testület elnökétől, annak tagjaitól, és a hatalmon lévő politikai pártoktól, hogy kiálljanak mellettük. Azonban arra kérik őket, ne nekik írjanak leveleket, hanem azonnal a kormányhoz és az ügynökséghez forduljanak.

A Sever valamikori munkásai elkeseredettek, akárcsak az összes többi, egykoron jobb időket megélt vállalat alkalmazottai. Abban reménykednek, hogy az állam segít rajtuk, ahogyan azt például a Bratstvo Vagongyár esetében tette.