2024. november 26., kedd

Lézersugárral

Újvidéken és környékén szigorúbb a közúti ellenőrzés – Az új műszer több mint 12 ezer euróba került

Az üzemanyag ára a világon mindenhol rohamosan növekszik, a környezetvédők egyre hangosabban figyelmeztetnek az üvegházhatás veszélyére, mégis évről évre egyre többen indulnak útra nyaranként autóval. Szerbiában sincs ez másképp, a szegénység miatt fűnek-fának panaszkodó hazai polgár is legszívesebben autóval indul nyaralni, nem csoda tehát, hogy a nyári szabadságok ideje alatt ugrásszerűen megnövekszik a gépjárműforgalom a szerbiai utakon, és ezzel arányosan a balesetek száma is.

Az új berendezés szinte össze sem hasonlítható a régi, radarjelzésekkel működő mérőműszerekkel

A helyzet hazánkban még aggasztóbb, mint más európai országokban, hiszen az északabbra élő európaiak jó része Szerbián keresztül utazik a déli tengerpartokra, és bizony nincsenek mindannyian felkészülve az itteni, meglehetősen mostoha út-és közlekedési viszonyokra.

A készülék kijelzőjéről – a sebességen kívül – az összes fontos adat is leolvasható

Az újvidéki rendőrség a nyár folyamán, azaz az idegenforgalmi idény kezdetén megerősítette az ellenőrzést a városba vezető, és a város mellett elhaladó utakon, így próbálják csökkenteni a közlekedési balesetek számát. Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallhatunk az új közlekedési törvény meghozatalának szükségéről, most ugyanis még mindig az évtizedekkel ezelőtt megalkotott jogszabály van érvényben. Ez azonban nem gátolja meg a szerbiai belügyminisztériumot abban, hogy új, korszerű berendezéseket vásároljon a közlekedési rendőrség számára. Az idén különösen sok pénzt fordítottak a közlekedésbiztonság ilyen módon történő növelésére. Rade Vukelić rendőrhadnagy, az újvidéki közlekedési rendőrség egyik elöljárója elmondta, hogy a belügyminisztérium tavaly megvásárolta azokat a legkorszerűbb berendezésekkel felszerelt, különleges járműveket, amelyekkel a balesetek után helyszínelő nyomozók kiszállhatnak a terepre. Az idén új rendőrmotorokat is vásárolnak, az ultramodern sebességmérő berendezéseket, a valamikori radarok utódjait pedig már megkapták. Ezek videofelvételre rögzítik a szabálysértést, úgyhogy a garázda, száguldozó sofőrök semmiképpen sem úszhatják meg büntetlenül. A videofelvétel ugyanis leellenőrizhető bizonyíték, tehát a sofőröknek nincs alkalmuk vitatkozni az őket leállító rendőrökkel, nem magyarázkodhatnak. Kenőpénzzel sem úszhatják meg, mert a készülék adatait utólag ellenőrzik a rendőrök felettesei. Ezenkívül a közlekedési rendőrség kapott több „civil” gépkocsit is, amelyek semmivel sem tűnnek ki a többi közül, ugyanakkor a fent említett korszerű, lézersugár visszaverődése elvén működő készülékekkel szerelték fel őket. Ezeket a mozgó mérőműszereket csak az autóutakon alkalmazzák.

Még néhány szó az új sebességmérő berendezésről: a készüléket a magyar mérnökök fejlesztették ki, most a szabadkai Selma cég és magyar partnerük közösen gyártják őket. A lencsén lévő nagyítórendszer olyan erős, hogy az autókon lévő rendszámot több száz méterről érzékeli, a jármű sebességét pedig olyan távolságról is beméri, amilyenről szabad szemmel legfeljebb az autó színe állapítható meg. Kocsioszlopból is kiszúrható vele egy-egy jármű, tehát nem csak a menetoszlop legelején túl gyorsan haladó autó vezetője büntethető meg. A rendszám és a vezető arca kinagyítható a felvételről. A biztonság nem olcsó, egy szerkezet az összes tartozékkal együtt nagyjából 12 500 euróba kerül.

Vukelić úgy véli, hogy a közlekedési szabálysértésekért kiszabható pénzbüntetéseket a hazai polgár zsebéhez mérték, áruk attól függően is változik, hogy városban, lakott területen, vagy országúton száguldoztunk. A városi 60-as övezetben az óránkénti 70 kilométeres sebességgel haladó sofőröket 2000 dinárral büntetik, a 70-90 kilométeres sebességgel közlekedő autósok bírsága pedig 3000 dinár. Az ennél gyorsabb sofőröket a szabálysértési bíró elé idézik. Azok, akik nyílt úton lépik túl 10 kilométerrel a sebességkorlátot, 1000 dinárt fizetnek, 10-30 kilométeres túllépés esetében 2000, míg a megengedettnél 30-50 kilométerrel gyorsabb tempó esetében 3000 dinár a büntetés. A gyorsabbak ellen szabálysértési eljárást indítanak, a bíró 5 és 25 ezer dinár közötti pénzbírsággal büntetheti a száguldozókat. A szerbiai autóutakon 120 kilométer az óránkénti megengedett sebesség, tudni kell viszont, hogy az autóútnak tűnő Szabadka – Újvidék utat motoros gépjárműforgalom számára fenntartott közútként tartják nyilván, ezeken pedig óránként 100 kilométer a megengedett sebesség. A biztonsági öv bekötésének elmulasztásáért 1000 dináros büntetés jár. A közlekedési rendőrök egy hét órás műszak ideje alatt nagyjából 40 autóst ellenőriznek, többségüket megbüntetik, ugyanis általában csak akkor állítják meg őket, ha szabálysértést vesznek észre.

Vukelić elmondta azt is, hogy az idén feltűnően megnőtt a motorosok száma az újvidéki utcákon, ezért a városban több olyan járőr is szolgálatot teljesít, amelyik kizárólag a motorosokat állítja meg és ellenőrzi. Az egyik leggyakoribb szabálysértés a motorosoknál a bukósisak mellőzése, a fejvédő nélküli motorozók most 3000 dinárt fizetnek ezért a vétségért.

Emlékeztetőül: Újvidék és a dél-bácskai körzet területén minden héten 100-200 jegyzőkönyvezett közlekedési baleset történik, ezekben nagyjából 50-en megsérülnek, 1-2 személy pedig meghal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás