2024. szeptember 2., hétfő

A higiénia a legfontosabb

Utazás előtt a célország nagykövetségén érdeklődjünk afelől, milyen védőoltás kötelező az országba való belépéshez
Prim. dr. Rózsa Molnár Ilona: Nyaralásnál a tisztaságra nagyon figyeljünk

Ahogy a kilencvenes évek bezártsága után valamivel könnyebben engedhetjük meg magunknak az utazást, nem elégszünk meg egy adriai nyaralással, hanem teljesen ismeretlen vidékekre vágyunk. Ezt az utazási irodák is jól tudják, ezért akár a világ legtávolabbi pontjára is szerveznek nekünk kiruccanást, csak legyen miből kifizetnünk. Az utóbbi évek divatos nyaralóhelyei lettek pl. Tunézia és Egyiptom, de az ínyencek és vastagabb pénztárcájúak ennél messzebbre is ellátogatnak. Amikor Európán kívülre készülünk, ajánlatos utánanézni, hogy a célországban milyen megbetegedésekkel találkozhatunk, illetve, milyen kötelező védőoltásokkal védekezhetünk ellenük.

Prim. dr Rózsa Molnár Ilona, zentai gyermekgyógyász elmondta, hogy minden utazásnál a legfontosabb a higiénia, a szervezet vízutánpótlása, és az, hogy legyen nálunk láz- és fájdalomcsillapító, valamint gyógyszer hasmenésre.

– A krónikus betegségben szenvedők vigyék magukkal gyógyszereiket, a gyógyszerek utasításait, meg az orvosi leírást a betegségükről. Ez azért fontos, mert ha rosszul lesznek, akkor az orvosi lelet alapján bármelyik országban segíteni tudnak a páciensen. Ha Európán kívüli országba készülünk, elsőként az ország nagykövetségén érdeklődjünk a védőoltások felől. Az illetékesek pontosan meg tudják mondani, milyen betegségekre lehet számítani, és milyen védőoltási kötelezettségnek kell eleget tenni. A védőoltások felvételét egyébként nem is nagyon lehet elkerülni, mert megtörténhet, hogy védőoltás hiányában visszafordíthatják az utast a repülőtérről, vagyis nem engedik be az országba. A védőoltásokkal és az utazással kapcsolatos feltételekről az interneten is tudakozódhatunk, így pl. az Egészségügyi Világszervezet honlapján a www.who.int címen, de a www.serbiatravels.org címen is találunk hasznos információkat. A világszervezet honlapja részletesen leírja a betegségeket, hogy mennyire veszélyesek, hogy megelőzhetőek-e, hogy milyen specifikus védőoltás van ellenük, javasolják-e a felvételüket, ha igen, mikor kell beadni, és a sűrűbben utazóknak milyen időközönként szükséges az emlékeztető oltás.

Melyek az utazásoknál leggyakrabban használt védőoltások?
– Bárhová is utazunk, a fertőző sárgaság (hepatitisz) A típusa és B típusa elleni védőoltás a legfontosabb. A B típusú megbetegedés vérkészítményekkel, anyatejjel és szexuális úton terjed. Ezzel szemben a védőoltás már nálunk is szerepel a védőoltások kötelező kalendáriumában. Újszülötteknek adják be, de mivel Szerbia később kapcsolódott be ebbe a rendbe, ezt mindenképp ajánljuk utazás előtt. A fertőző sárgaság A típusát a piszkos kéz betegségének nevezzük, hiszen a nem megfelelő higiéniai viszonyok között terjed. Élelmiszerrel, fertőzött vízzel kaphatjuk el, és úgy, hogy toalett után nem mosunk kezet. Ezt a két védőoltást mindenképp ajánlatos felvenni. Az afrikai országok esetében sárgalázra és a maláriára kell odafigyelni. A sárgaláz ellen van védőoltás, de a malária ellen nincs, ezért azt gyógyszeres kezeléssel kell megoldani. A távol-keleti államokban a tífuszra kell odafigyelni.
Hol lehet felvenni a védőoltásokat?
– A fertőző sárgaság elleni vakcinát nálunk is fel lehet venni, a védőoltás megvásárolható a gyógyszertárban, külön van gyermekek és felnőttek részére. A fertőző sárgaság elleni védőoltás három dózisból áll. A teljes oltási időhöz hat hónap kell. Ez azt jelenti, hogy amikor az illető megkapja az első dózist, az a nulladik nap, egy hónap múlva kapja a következőt, és hat hónap múlva kapja a harmadikat. Legalább a védőoltás első két dózisának meg kell lenni ahhoz, hogy a szervezetben meginduljon az ellenanyag-képződés. Ha a higiénés viszonyokat valaki betartja, akkor hepatitisz A-val szemben meg tudja magát védeni. Ha valaki olyan területre utazik, ahol rosszak a higiénés viszonyok, akkor javasolt a védőoltás felvétele, de pl. Görögország, Horvátország kulturált vidék, ezért nem kellene hogy előforduljon a piszkos kéz betegsége. A többi, a kötelező kalendáriumon kívüli, vagyis fakultatív védőoltásokat (pl. sárgaláz, tífusz, kolera, diftéria) csakis a belgrádi és az újvidéki járványtani központokban lehet fölvenni – mondta a doktornő.
Ha tehát nyaralni készülünk, szánjunk rá némi időt és energiát, és tudjuk meg, milyen betegségeket kaphatunk el egy-egy távoli országban, mert a megelőzés mindennél fontosabb.