2024. július 17., szerda

Komollyá varázsolni a színteret

A politikai pártokról szóló törvénytervezet szerint ezentúl legalább ötezer hitelesített aláírásra lesz szükség egy párt alapításához

A közigazgatási és önkormányzati minisztérium által kidolgozott politikai pártokról szóló törvénytervezet szerint ezentúl legalább 5000 hitelesített aláírásra lesz szükség egy párt alapításához. Amennyiben azonban nemzeti kisebbség pártjáról van szó, akkor ha a legutóbbi népszámlálási adatok szerint az adott kisebbség 50 000-nél kisebb létszámmal rendelkezik, a párt alapításához elegendő 500 nagykorú, cselekvőképes személy hitelesített aláírása, ha pedig a nemzeti kisebbség tagjainak száma meghaladja az 50 000-et, pártalapításhoz 1000 aláírásra van szükség.

A tervezet rendelkezései szerint egy párt az alapítógyűlésen jön létre az alapítóokmány, a pártprogram és az alapszabályzat elfogadásával, valamint a párt képviselésével felhatalmazott személy megválasztásával. Az alapítóokmány szerves részét képezik az alapítótagok bíróságilag hitelesített nyilatkozatai a pártalakításról, amely tartalmazza az alapítótag nevét és vezetéknevét, tartózkodási helyét és lakcímét, továbbá személyazonosító számát, a párt elnevezését, annak programjának és alapszabályzatának az elfogadását, a nyilatkozat aláírásának dátumát és magát az aláírást. A közigazgatási és önkormányzati minisztérium a szabályos bejelentés benyújtásától számolva harminc napon belül köteles végzést hozni a politikai párt bejegyzéséről. A meglévő politikai pártok, amelyek a politikai pártok jegyzékében szerepelnek, kötelesek lesznek az új törvény hatályba lépését követően egy éven belül összhangba hozni alapszabályzatukat és egyéb ügyirataikat az új törvény rendeleteivel.

Marko Blagojević, a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) programigazgatója a Beta hírügynökségnek adott tegnapi nyilatkozatában azon reményének adott hangot, hogy a 2000. október ötödikei események óta ígérgetett törvény meghozatala komolyabbá varázsolja majd azt a politikai színteret, amelyen jelenleg 433 párt tevékenykedik.

– Nem vezethetünk be rendet a szerb politikába, mert ez a kérdés a politikai kultúra vonzáskörébe tartozik, de legalább formális módon rendet teremthetünk a politikai pártok működését illetően – mondta Blagojević.

A CeSID programigazgatója nem bocsátkozott találgatásba, hogy vajon hány politikai párt marad meg az új törvény elfogadását követően, de értékelése szerint valószínűleg száz alá csökken majd ezek száma.

Blagojević megítélése szerint 5000 aláírás begyűjtése komoly munka, amit csak komoly pártok végezhetnek el. Ugyanakkor nem tartja szigorúnak az új törvénytervezet által javasolt megoldásokat, mert mint kiemelte, azok összhangban állnak a nemzetközi és demokratikus alapelvekkel.