2024. július 17., szerda

Előkészületek az ülésre

A hatalmi koalíció támogatni fogja mindazokat az intézkedéseket, amelyek biztosítani fogják a parlament kedden kezdődő ülésének zökkenőmentes menetét
A konzultáción nem, de a parlamenti ülésen jelen lesz – Tomislav Nikolić (FoNet)

A dolgok jelenlegi állása szerint a Szerbiai Képviselőház kedden sem a napirenden szereplő egyezményekről fog tárgyalni. Slavica Đukić-Dejanović, a parlament elnökasszonya hétfőre konzultációra hívta a képviselőcsoportok vezetőit, hogy megbeszéljék a parlament működésének normalizálását, de a radikálisok azonnal bejelentették, hogy nem fognak megjelenni a konzultáción.

A Szerbiai Képviselőház ülését szeptember másodikára hívták össze, napirendjén pedig több egyezmény ratifikálásának kell szerepelnie, köztük az Európai Unióval megkötendő stabilizációs és társulási egyezménynek, valamint az Oroszországgal megkötendő gázegyezménynek. Az előző ülés az ellenzék állandó obstruálása miatt szakadt meg július folyamán, így az elmúlt hetek során többször is felmerült, vajon kedden hogyan fog működni a parlament. A hatalmi koalíció bejelentette, hogy támogatni fogja mindazokat az intézkedéseket, amelyek biztosítani fogják a parlament ülésének zökkenőmentes menetét.

ELVETIK A VÁDAT

Miloš Aligrudić, a Szerbiai Demokrata Párt frakcióvezetője a B92-nek nyilatkozva elmondta, hogy az ellenzéknek nem áll szándékában obstruálni a parlament munkáját, de ugyanakkor felháborítónak nevezte a hatalmi koalíció azon javaslatát, hogy a parlamenti ülésen az ellenzéknek két órára szabják meg az ügyviteli szabályzat alapján történő jelentkezését, hogy ily módon akadályozzák meg a munka esedékes obstruálását.

Aligrudić elvetette a hatalmi koalíció azon vádját, hogy az ellenzék a hibás a parlament munkájának blokádja miatt. Szerinte korábban volt esély a megegyezésre, és nem kellett volna, hogy sor kerüljön az obstrukcióra, amennyiben a hatalmi koalíció képviselői figyelembe veszik a népnemzetiek és a radikálisok által benyújtott Kosovóról szóló rezolúció tervezetét. Értékelése szerint az ellenzék számlájára írt vád mögött tulajdonképpen a hatalmi koalíció bizonytalansága rejlik.

A HÁZELNÖK BIZAKODÓ

Slavica Đukić-Dejanović, a parlament elnökasszonya a Beta hírügynökségnek nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy a képviselőcsoportok vezetőinek hétfőn sikerül majd megegyezniük. Mint kiemelte, a parlament munkájának normalizálása érdekében már folyamatban vannak a pártok közötti megbeszélések, ezért bízik abban, hogy hétfőn sikerülni fog kompromisszumot kötni, vagyis minden párt kész lesz lemondani valamiről annak érdekében, hogy a parlament végezhesse dolgát. Szavai szerint a kompromisszum abból áll, hogy az ellenzék a parlamenti szószéket politikai fórumként használja, de ugyanakkor törvényekről is vitát folytat és törvényeket fogad el, ami a parlament feladata.

– Nagyon fontos, hogy a parlament a napirend szerint dolgozzon és elfogadja a javasolt pontokat, ami előfeltétele a további gazdasági fejlődésnek – mondta a házelnökasszony.

KÉSZEN A FOLYTATÁSRA

Tomislav Nikolić, a Szerb Radikális Párt frakcióvezetője tegnap megtartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy nem fog elmenni a hétfői konzultációra, mert szabálytalanul hívták arra meg. A meghívólevélben csak annyi szerepel, hogy hétfőn 13 órától konzultáció lesz, de sehol sem található, mi lesz annak témája, ami Nikolić szerint becsmérlő rá nézve.

Az SZRP frakcióvezetője bejelentette, hogy a radikálisok kedden meg fognak jelenni a parlamentben, és ragaszkodni fognak azért, hogy a kormány válaszoljon arra a kérdésre, hogy ki a felelős a Radovan Karadžić letartóztatása miatt Belgrádban megszervezett tüntetésen történtekért. Ugyanakkor ő is elvette azt a vádat, hogy a radikálisok lennének a felelősek a parlament munkájának leállása miatt, hangsúlyozva, hogy ők készen állnak részt venni a parlament munkájában a meghatározott napirendi pontok alapján, de „a kormánynak vállalnia kell a felelősséget azokért a kellemetlenségekért, amiket előidézett”.

MINDENKI FELELŐS

Suzana Grubješić, a G17 Plusz frakcióvezetője tegnap kijelentette, hogy a parlament munkájának megszakításáért a hatalmi koalíció és az ellenzék együttesen felelősek, ezért nagy szükség van arra, hogy megegyezés szülessen köztük a parlament munkájának folytatásáról. Annál is inkább, mert a frakcióvezető szavai szerint a parlament napirendjén két „történelmi” jelentőségű egyezmény szerepel.