2024. július 17., szerda

Szakadás a radikálisoknál

Tomislav Nikoli ć lemondott az SZRP elnökhelyettesi, valamint frakcióvezetői posztjáról
A volt elnökhelyettes radikális lépésre szánta el magát (Beta)

Tomislav Nikolić lemondott a Szerb Radikális Párt elnökhelyettesi, valamint frakcióvezetői posztjáról, jelentette szombaton az SZRP. A közlemény szerint Nikolić a párt elnökségi kollégiumának péntek esti ülésén nyújtotta be lemondását. Korábban Dragan Todorovi ć , a párt alelnöke kijelentette, hogy a párt képviselői nem fognak szavazni az Európai Unióval megkötendő stabilizációs és társulási egyezmény ratifikálására.

Maga Nikolić azt jelentette ki, hogy a lemondásra azután szánta el magát, hogy csütörtökön este „utasítást kapott” arra, hogy a radikálisok ne szavazzanak a stabilizációs és társulási egyezményre. Mint mondta, a pártban megegyezés született arról, hogy az SZRP-képviselők az egyezményre szavazzanak, amennyiben a szerbiai kormány elfogadja a radikálisok módosítási javaslatát a szóban forgó egyezmény ratifikálásáról szóló törvénytervezetre.

– Ezt az álláspontot hangoztattam a parlamenti szószéknál, és sikerült kiharcolnom, hogy a kormány elfogadja az SZRP módosítási javaslatát – nyilatkozta Nikolić, majd hozzáfűzte, hogy csütörtökön a parlamenti ülés során még ígéretet is tett, hogy a radikálisok az egyezmény mellett fognak voksolni, az esti órákban azonban másmilyen utasítást kapott. – Azért nyújtottam be lemondásomat, hogy rámutassak arra, hogy sok mindent el tudok viselni, de ezt már nem – mondta Nikolić, aki kiemelte, hogy amennyiben „a párt nem dönt másképp”, marad az SZRP tagja.

Belgrádi sajtóértesülések szerint a fordulatra Vojislav Šešelj pártelnök nyomására került sor, aminek révén az SZRP elnökségi kollégiumában a hozzá közel álló áramlat került túlsúlyba.

ŠEŠELJ, AZ ÉRINTHETETLEN

A B92 közlése szerint Dragan Todorović csütörtökön 14 óra körül azt jelentette ki a Novostinak, hogy „a párt képviselői az egyezményre fognak szavazni, és a megosztottságról szóló meséknek közük sincs a valósághoz”. 16 óra körül azonban már azt nyilatkozta, hogy mégsem fognak szavazni az egyezményre. Ugyanezt a Politikának adott nyilatkozatában is megerősítette, amihez azt is hozzáfűzte, hogy a sajtó tévesen értelmezte Nikolić kijelentését. Milorad Mirčić, a párt vajdasági bizottságának első embere szintén a Politikának nyilatkozva, „hülyeségnek" nevezte azt a lehetőséget, hogy a radikálisok az EU-val megkötendő egyezmény ratifikálásáról szóló törvénytervezetre szavaznának.

A Blic napilap a múlt héten arról tudósított, hogy Tomislav Nikolić a párt komoly megreformálásába, s ezzel együtt a „végső leszámolásba” kezdett a hágai törvényszék fogdájában levő pártelnökkel. A lap értesülése szerint Nikolić legnagyobb ellenfelei párton belül Nataša Jovanović, Dragan Todorović, Gordana Pop-Lazić, Zoran Krasić és Vjerica Radeta.

Politikai elemzők egyetértenek abban, hogy Nikolić lépése megerősítette azt, hogy a párt érinthetetlen vezére mégiscsak Vojislav Šešelj. Abban is megegyezik az elemzők véleménye, hogy Nikolić lemondásával az SZRP el fogja veszíteni szavazóinak egy részét.

A Nikolić–Šešelj vonalon lévő összetűzés régebb óta lappang. Hogy valami nincs rendben, először a májusi választások után látszott, amikor Nikolić maga is bevallotta, hogy Šešelj a háta mögött folytat párbeszédet Vojislav Koštunicával a kormányalakításról. A párton belüli viszályról tett tanúvallomást az SZRP képviselőasszonyainak átokszórása azokra a radikálisokra, akik Tadićtyal szóba állnak. Ezt sokan Šešelj Nikolićnak szánt figyelmeztetéseként értelmezték.

Slaviša Orlovićpolitológus szerint Šešelj ily módon szeretne magának terepet teremteni, mielőtt visszatér Hágából, mert Nikolićban komoly konkurenciát lát.

– Amikor Nikolić átvette a pártot, annak 300000 szavazója volt, Nikolić pedig hozzátett még egymilliót. Mindez azt bizonyítja, hogy a párt modernizálása Šešeljjel az élen, lehetetlen. Ezt elsőnek Maja Gojković fogta fel, most pedig Tomislav Nikolić is, és majd meglátjuk, hogyan fog viselkedni Alaksandar Vučić – mondta Orlović.

Az elemző szerint nehéz megmondani előre Nikolić következő lépését, és meg kell várni, hogyan fognak végül is az SZRP képviselői szavazni a stabilizáció és társulási egyezmény ratifikálásáról.

KÉPVISELŐ MARAD

Dragan Todorović tegnap sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Tomislav Nikolić marad a párt tagja és képviselője a Szerbiai Képviselőházban. Mint bejelentette, ma 11 órakor a frakció rendkívüli ülést fog tartani, hogy meghatározza új vezetőjét, a párt elnökhelyettesét pedig a párt következő kongresszusán fogják megválasztani.

– Addig pedig a pártot, mint eddig is, Vojislav Šešelj, az elnökségi kollégium, a központi honi igazgatóság és a pártbizottságok fogják vezetni – mondta Todorović.

A párttisztségviselő azt is elmondta, hogy a radikálisokra senki semmiféle nyomást nem gyakorolt a stabilizációs és társulási egyezmény támogatása kapcsán, és hogy a sajtó pontatlan információkat terjeszt Nikolić lemondásával kapcsolatban. Mint hangsúlyozta, az elnökségi kollégium döntött arról, hogy a radikálisok ne támogassák az egyezményt, mégpedig 14:1-es szavazataránnyal.

HÁGA NEM AVATKOZIK BELE

A hágai törvényszék nem vonhatja meg Vojislav Šešeljtől azt a jogot, hogy megbeszéléseket folytasson az SZRP politikai tevékenységéről Szerbiában, állítják a törvényszék illetékesei, akik a B92-nek adott nyilatkozatukban hozzáfűzték még, hogy a vádlott és a külvilág közötti kommunikációt csak abban az esetben korlátozzák, ha alapos a gyanú, hogy a beszélgetések során szökést, a tanú biztonságának megsértését, az eljárás vagy a fogdában levő rend zavarását tervezik.

– A törvényszék nem foglalkozik annak felmérésével, hogy Šešelj telefonbeszélgetései milyen mértékben hatnak ki a politikai eseményekre Szerbiában – mondták el a törvényszék illetékesei.

Megerősítették még, hogy Šešeljnek lehetősége van kísérni a Szerbiai Televízió adásait, de nem kívánták kommentálni azokat az állításokat, hogy Šešelj az elmúlt napok során követte a szerbiai parlament ülésének élő közvetítéseit, és hogy a leghűségesebb követőinek instrukciókat adott, hogyan viselkedjenek és szavazzanak.