A zentai Menyhárt, férje után Dragović Irén élelmiszeripari technológusnak tanult, friss diplomásként a szabadkai Pionír Csokoládégyárban dolgozott. Tetszett is a munka, de a mindennapos fárasztó utazásból csakhamar elege lett. Szakmájában Zentán több munkahelye is volt, de hogyan lett végül a mérnöknőből fürjtenyésztő?
- Az utazás miatt hajnali négytől délután négyig tartott a munkanapom, kénytelen voltam feladni a Pionírban betöltött állásomat. Két évet a zentai vegyészeti középiskolában tanítottam, de ez nem volt állandó munka, ezért átmentem a tésztagyárba, majd szülési szabadságról visszatérve 12 évig vezettem a Žitopromet laboratóriumát. Amikor beindult a csődeljárás, elvállaltam a cukorgyári laboratórium vezetését, majd a fejlesztési osztályon új termékek kifejlesztésén dolgoztunk. Eladták a gyárat, az új tulajdonos leállította a fejlesztést, és a kommerciális részlegre helyeztek, ide tartozik a csomagolás is. Hét napból hetet kellett dolgozni, lebetegedtem. Ötvenöt éves fejjel, 27 évi munka után felmondtam.
Még nem mehetek nyugdíjba, előbb felesben cukrászdával próbálkoztam, de ez befuccsolt, ezért vágtam bele a fürjtenyésztésbe. Nem nagy az állomány, 600 japán fürjet tartok egy öreg házban. Nem lehet belőle meggazdagodni, de legalább a magam ura vagyok. Bejegyzett, tehát regisztrált fürjfarmot vezetek. Tudomásom szerint Vajdaságban csak még egy ilyen működik. Szerződésem van a szabadkai Állategészségügyi Intézettel, amelynek szakemberei havonta mikrobiológiai ellenőrzésnek vetik alá a tojásokat, valamint a PRIVET állatorvosi rendelővel szerződtem, az állatorvosi felügyelő adja ki az igazolást, hogy a tojások forgalomba hozhatók.
Az állományt, a háziasított japán fürjeket Újvidékről szerzem be. Három tojóra egy kakas jut. Állítólag a megtermékenyített fürjtojás alkalmasabb egészségügyi kúrákra. A viszonylag kis testű fürjek nem foglalnak el nagyobb helyet, elférnek egy szobában is. Tojótyúkoknak készült tápszerrel etetem őket, de külön vitamin- és ásványi keveréket is adok nekik. Egy év alatt, úgymond, kitojják magukat, ekkor vágásra kerülnek, és új állományt kell beállítani. Egy hónap után kezdenek tojni, és tíz hónapon át szinte naponta tojnak egy-egy tojást. Évente egy fürj optimális esetben 250-300 tojást ad, bár sosem mértem a teljesítményüket.
A madarak télen–nyáron állandó hőmérsékletet, 18-20 fokot igényelnek. A vastag vert falú öreg ház jó hőszigetelő, légkondicionálóra nincs szükség, két ventilátor segítségével szabályozom a hőmérsékletet. Naponta három alkalommal is rájuk kell nézni, etetni-itatni kell őket. Ha véletlenül felüti a fejét a kannibalizmus, a társaik kikezdik valamelyiket, akkor a sérült madarat mihamarabb el kell különíteni. Amikor azután meggyógyul, legjobb éjjel visszatenni a pihenő társai közé, és többé nem bántják. Naponta hét órát alszanak, 17 órát világosban vannak. A mesterséges megvilágítás este tíz órakor automatikusan kikapcsol, és a fürjek szunyókálnak reggel ötig.
A tyúktojáshoz viszonyítva a fürjtojás mintegy ötször kisebb, krémszínű alapon barna és fekete mintás. Érdekes, hogy minden fürjtojó a rá jellemző mintázatú tojást tojik. Egy fürjtojás ára általában megegyezik egy tyúktojás árával, ami mostanság tíz dinár körül alakul. A fürjtojás azonban bizonyítottan nagyon sok értékes hatóanyagot, A, B1, B2, B6, B12 és C vitamint, vasat, magnéziumot, cinket, rezet, foszfort és más fontos mikroelemet, valamint ásványi anyagokat, aminosavakat tartalmaz, ami miatt ajánlott a fogyasztása.
A fürjtojást legjobb nyersen elfogyasztani. Az immunrendszer erősítése érdekében és a vérkép javítása céljából 60 tojásos kúra ajánlott. Kezdetben napi 3, majd később 5 tojást kell fogyasztani. Természetesen nem állítom, hogy a fürjtojás gyógyszer, és súlyos, rákos vagy hasonló betegségeket lehet vele gyógyítani, de pozitív hatása bizonyított. Nálunk a családban a férjemnek voltak gondjai a vérzsírral, magas volt a koleszterinszintje. Amióta fürjtojást fogyaszt, jók az orvosi leletei. Egy becsei asszony magas vérnyomással küszködött, rajta is segített a fürjtojáskúra, hogy csak néhány példát említsek.
Nem csodaszer a fürjtojás, de világszerte széles körben fogyasztják. Nálunk a viszonylag magas ára miatt nem terjedt el szélesebb körben, de aki megengedheti magának, nyugodtan használhatja, tésztában, süteményben, a legkülönbözőbb ételekben megtapasztalhatja pozitív hatását. Természetesen a nyers fürjtojáskúra a leghatásosabb. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a 120-240 tojásból álló kúra jó hatással van az emésztési zavarok szabályozására, a gyomorfekélyre, a májbajokra, a vérnyomás- és vérzsír szabályozására, a migrénre, az asztmára, a vérszegénységre, az allergiára, a szívbántalmakra, a bronchitises megbetegedésekre stb.
A fürjtojás nagyon egészséges a gyerekeknek is. Mivel fehérjében is gazdag, jó hatással van a fiatal, fejlődésben lévő szervezetre. Akinek azonban epegondjai vannak, fürjtojást is csak mérsékelten fogyaszthat. A tojásokat húszasával, átlátszó műanyag csomagolásban forgalmazom, főleg nagykereskedéseknek szállítok. Minden csomaghoz kis füzetecske jár, amelyben a vásárló tájékozódhat a tojások leghatékonyabb felhasználási módjáról a kívánt cél elérése érdekében – mondta Dragović Irén, a mérnökből lett fürjtenyésztő.