2024. szeptember 2., hétfő

Az orvosok véleménye

Az egészségügyi központ igazgatója vizsgálatot indít a Pakai házaspár ügyében

Szülészet, Zenta

A Pakai család tragédiájával kapcsolatban dr. Kalmár Jenő szülész-nőgyógyász, dr. Fajka Róbert szülész-nőgyógyász, osztályvezető főorvos, dr. Vasas Mihály, a gyermekgyógyászat osztályvezető főorvosa, a Zentai Közkórház igazgatója és dr. Tari Jenő, a zentai dr. Gerő István Egészségügyi Központ igazgatója véleményét is kikértük.

– Nagyon sajnálom a családot, főleg az édesanyát, akinek ezt végig kellett csinálnia – kezdte dr. Kalmár. Nem akartam elindítani nála a szülést, mert ha időnap előtt indítom el, belezavarom egy olyan hosszú szülésbe, aminek vége nincs. Ettől akartam megóvni.

A szülés utáni napon valóban elhangzott az a kérdés, hogy: „Na, túlélte?”

– Nem mondtam ezt, legalábbis nem cinikus vagy bántó hangnemben. Nem akarom elhinni, hogy ezt kérdeztem volna. Az asszony, amikor megtudta, hogy halott a baba, császármetszést kért. Akkor azt mondtam neki, hogy nem halott babára kell császármetszést végezni, hanem élőre. Megindítottuk nála a szülést. Másnap, ha ez a kérdés el is hangozhatott, nem volt rosszindulatú.

Miért mondta az édesapának azt, hogy legközelebb a császármetszést választja?

– A gyakorlat az, hogy amikor valamiért elveszítjük a babát, akkor az anyuka következő terhességénél császármetszést végzünk.

– A gyakorlat az, hogy amikor valamiért elveszítjük a babát, akkor az anyuka következő terhességénél császármetszést végzünk.

Dr. Fajka hozzáfűzte, hogy az anyuka esetében nem volt szó túlhordásról, ugyanis az utolsó vérzéstől számított 280 nap, plusz-mínusz 14 nap, az a szülés definíciója. Tehát az előirányzott terminus után még 14 napig normális szülésről beszélünk. – Az elfogadott séma, hogy a megadott dátumtól számított következő tíz napban minden 2–3 napban ellenőrizzük a terhes nőt. Amikor a babánál megszűntek a szívhangok, a méhnyak hossza 2 cm volt, 2 ujjnyira volt átjárható. Ez szakmailag éretlen méhszájat jelent. Erre a leletre dr. Kalmárnak nem volt miért megindítani a szülést, vagy elvégezni a császármetszést. Ezt a szülést máshol sem indították volna meg. Az az információ, hogy az anyuka az első babát túlhordta, szakmailag nekünk, nőgyógyászoknak azt jelenti, hogy a várható dátum ezúttal is tolódik, vagyis nyugodtan várhatunk. Az esetet a szakkollégium megvizsgálta, és megállapította, hogy dr. Kalmár szakmai szempontból helyesen járt el.

Mi történt a babával?

– Vannak esetek, amikor ismeretlen okból elzáródnak a köldökzsinór erei, rákényszerítve a magzatot a magzatvízben a korai lélegzésre, ami fulladást okoz. Ezer újszülött közül eggyel történik ilyen, de sajnos pillanatnyilag nem létezik olyan módszer, amivel ez kivédhető lenne. A boncolást egyébként a zentai kórház patológus főorvosa végezte, és alátámasztotta, hogy semmilyen más különleges körülmény nem volt, csupán az, hogy a baba belélegezte a magzatvizet – válaszolta az osztályvezető főorvos.

Dr. Tari Jenő azt mondta, vizsgálatot indít az ügyben: – Napi problémánk a gyermekáldás csökkenése, ezért hosszú távú társadalmi, egészségügyi és köztársasági nemzetstratégia a születések számának növelése. Így ez az eset túlnő a házaspár tragédiáján. A Pakai család október 14-én személyesen benyújtott panaszát a beteg-páciensvédelmi előírások tiszteletben tartásának érdekében a kórház tárgyfeltáró bizottságához és a betegvédelmi biztos hatáskörébe utalom, hogy elvégezzék a vizsgálatot, és az eredményről írásos jelentést készítsenek. A vizsgálat során a panaszt nem csupán szakmai szempontból, hanem más vonatkozásban is elemezni fogják. Az eredményről és a betegvédelmi jogorvoslás lehetőségeiről tájékoztatjuk a családot. Dr. Kalmár eddigi munkáját egyébként hivatalosan, panasz formájában senki sem kifogásolta. Egyike azoknak a szülész-nőgyógyász orvosoknak, akik nagy munkabírással rendelkeznek. Eddigi pályafutása során körülbelül 3500 szülést vezetett le, és ebből megközelítőleg 900 alkalommal volt császármetszés.

Dr. Vasas Mihály csak annyit fűzött az esethez, hogya baba szempontjából mindig jobb természetes úton szülni: – A mesterségesen megindított szülés sokkal több kockázatot jelent a babának. A szülés számított időpontja útmutató, mert a szülések java része nem pontosan ebben az időpontban történik.

Az ügy tehát még nincs lezárva, az eset kivizsgálása folyamatban van. Annyi biztos, hogy a tényeken semmi sem változtat: a Pakai családban tragédia történt. Hogy az orvos helyesen döntött-e, amikor hazaküldte az anyukát, majd a vizsgálat eredménye megmutatja.