2024. július 18., csütörtök

Három hónap biztonság

Hamarosan bővül a szabadkai Biztonságos ház befogadóképessége

A családon belüli erőszakot a társadalom a mai napig tabuként kezeli, de legfőképp az áldozatok hallgatnak róla mélyen. Amíg a fejlettebb országokban élők nyitottabbak, és elfogadják a segítséget, addig mifelénk valami oknál fogva nem tudnak hátat fordítani a szenvedésnek, és tűrik azt, amit nem kellene.

A Biztonságos ház egy új élet megkezdésében tud segíteni, ha azt az áldozat is igazán akarja. Szabadkán május óta működik a Biztonságos ház. Volt és van is lakója, de a gyakorlat azt mutatja, tíz nőből csak egy vállalja, hogy kilép a rosszból, és segítséggel megpróbál egyedül boldogulni. A szándék megvan, de a döntő lépésnél sokuk megfutamodik, vagy félúton feladja, és visszatér régi életéhez. Aki azonban elszánja magát, és azt mondja, elég, az előtt nyitva az ajtó. Egyaránt lehet a rendőrséghez, a Szociális Munkaközponthoz, a kórházhoz vagy a Vöröskereszthez fordulni, s a gépezet beindul. A családon belüli erőszakkal foglalkozó csoport szakemberek bevonásával felméri az adott helyzetet, és néhány nap után az áldozat beköltözhet a Biztonságos házba. Az áldozatnak alá kell írnia egy szerződést a Szociális Munkaközponttal, melyben kötelezi magát bizonyos szabályok betartására, vagyis meg kell szakítania minden kapcsolatot azzal a személlyel, aki bántalmazta, titokban kell tartania hollétét, melyet később sem fedhet fel saját és mások biztonsága érdekében, csak szociális munkás kíséretében hagyhatja el a házat, be kell tartania a házi rendbe foglaltakat stb. Ezeket a szabályokat tulajdonképpen csak az áldozatok biztonsága érdekében hozták meg, mégis előfordulhat, hogy néhányan képtelenek ennek eleget tenni, vagy nem tudnak beilleszkedni a közösségbe. Akik viszont megszegik a szabályokat, negyvennyolc órán belül kötelesek elhagyni menedéküket. Az alkoholizmus vagy a mentális betegségek számítanak talán egyedüli kizáró tényezőnek, ezek a személyek nem kerülhetnek be a Biztonságos házba.

A szerződés kilencven napra szól. A három hónap alatt az áldozatokkal szakemberek foglalkoznak, akiknek az elsődleges feladatuk az, hogy testileg és lelkileg megerősítsék az ott-tartózkodó nőket és anyákat, felkészítsék az önálló életre, segítsenek a munka-és lakáskeresésben, vagy a jogi ügyek rendezésében. Abban az esetben, ha azt tapasztalják, hogy az áldozat jó úton halad afelé, hogy önálló életet kezdjen, de szüksége van még néhány hétre, hónapra, hogy a Biztonságos házban maradjon, a három hónapot meghosszabbítják. Azokat a gyerekeket, akik a házban tartózkodnak és iskolába járnak, biztonsági okokból átíratják egy másik iskolába, és ha kell, külön kíséretet kapnak az oda és visszaútra.

Pece Mihály, a szabadkai Vöröskereszt titkára elmondta, hogy a Szabadkán működő Biztonságos ház nyolc nőt, anyát, valamint azok gyermekeit képes befogadni, de jelenleg is folyik a ház bővítése, így tizenöt főnek tudnak majd védelmet nyújtani. A ház felszereltsége biztosítja a megfelelő kényelmet, a kétágyas szobák mindegyike rendelkezik külön fürdőhelyiséggel, televízióval, hűtőszekrénnyel, az anyákat és gyermekeiket konyhával felszerelt apartmanokban helyezik el. A biztonságra is nagy figyelmet fordítottak, térfigyelő kamerák és biztonsági személyzet ügyel az ott lakókra.

– A Vöröskereszt már évek óta foglalkozik a családon belüli erőszak problémájával, s a menedékül szolgáló Biztonságos ház ötlete már akkor is felmerült, hiszen szükség mutatkozott rá. Miután kidolgozták a szociális védelemről szóló stratégiát, Szabadka város önkormányzata, a Szociális Munkaközpont és a Vöröskereszt közösen létrehozta, és idén májusban megnyitotta a Biztonságos házat. Az önkormányzat anyagilag segít bennünket, a munkaközpont a szakmai részét végzi a munkának, a Vöröskereszt pedig működtetőként vesz részt a programban – tudtuk meg Pece Mihálytól, aki arról is beszámolt, azt fontolgatják, hogy a szabadkai Biztonságos házat regionális szintre emelik. Ennek ötletét a Vajdaság több másik községe is támogatja, de az önkormányzat döntésétől függ ennek megvalósulása. Ha a város elfogadja ezt a kezdeményezést, várhatóan már a jövő év elején regionális státusban működtethetnék a Biztonságos házat, és megkezdődhetne az együttműködés más községekkel.