2024. július 18., csütörtök

Szemétmentes utcák

Szabadkán eddig két helyi közösség háztartásai kaptak egyforma szemeteskukákat
A szemeteskannák egyenként 120 literesek, és két éven belül minden családi házba jut egy

Hasznos beruházásba fogott Szabadkán a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat. Egyforma szemeteskukákat vásárol minden helyi közösség a családi házban élőknek. A beruházás azért is fontos, hogy munkásaikat megvédjék az esetleges sérülésektől és fertőzésektől, de nem utolsósorban azért, hogy a helyi közösségek tisztábbak, rendezettebbek legyenek.

Egyelőre a nagyradanováci és a kisbajmoki helyi közösségekbe jutott szemeteskuka, de a tervek szerint két éven belül Szabadka minden családi háza kap majd.

– Eddig mintegy két és fél ezer, egyenként 120 literes kukát juttattunk el két helyi közösségbe, a nagyradanováciba és a kisbajmokiba. Júniusban kezdtük a program megvalósítását, és terveink szerint minden helyi közösséget ellátunk az elkövetkező két éven belül. Természetesen a megvalósítás ebben az esetben is a pénztől függ, hiszen több tízezer háztartásról van szó – tudtuk meg Maja Mutićtól, a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat szóvivőjétől, aki hozzátette: – Az elképzelésünk lényege, hogy tisztábbak, rendezettebbek legyenek a helyi közösségeink, de egyben arra is gondolnunk kell, hogy a munkásainkat megvédjük. Ők egy szemételszállítás alkalmával több tucatszor lehajolnak, arról nem is beszélve, a polgárok hogyan és milyen körülmények között teszik ki házuk elé a szemetet. És természetesen lassítja a munkafolyamatot a régi módszer. Az új kukákat csak belehelyezik a kocsiba, az felemeli és kiüríti azt – tudtuk meg Mutićtól.

A 120 literes szemeteskukák egyébként egy négytagú család átlagos heti szeméttermelésének elegendőek, de amennyiben mégsem, akkor a háztartások kötelesek venni még szemeteskannákat. Ezek megvásárolhatóak a kiskereskedelemben is 1500-2000 dináros áron.

– Azért érdemes befektetni ezekbe, hiszen rendkívül tartósak, és a polgárok rájöttek, hogy nagyon kényelmesek, hasznosak. Amikor pedig a szelektív szemétgyűjtésről beszélünk, aminek megvalósítása ugyan még időbe telik, akkor sem kell majd ezeket a szemeteskannákat újra cserélni, csak meg kell jelölni, hogy az egyikben üveg, a másikban papír van, és a szemételszállítók majd ezt figyelembe veszik – tette hozzá Mutić.

A gyakorlati alkalmazásról megkérdeztük a két érintett helyi közösség polgárainak képviselőit, a helyi közösség elnökeit is.

Kókai Zoltán, a nagyradanováci helyi közösség közgyűlésének elnöke elmondta, a polgárok nagyon elégedettek, viszont hozzátette, hogy a gond az ő településükön a többi beruházás hiányában gyökeredzik.

– A település háztartásainak mindössze fele kapott ilyen kukát, ugyanis csak fele előfizető a köztisztasági vállalatnál, hiszen a szemételszállítók csak a kiaszfaltozott utcákat látják el, a mi helyi közösségünkben pedig rossz, sáros, poros utakból van elég. Elég, ha csak annyit mondok, a településen 22 éven keresztül, vagyis 1985 és 2007 között egyáltalán nem fektettek bele az infrastruktúra fejlesztésébe. Tehát a háztartások fele sajnos nem tudja megoldani a szemételszállítást. Azonban nagyon remélem, hogy a kérésünk nem süket fülekre talál, ugyanis azt szeretnénk elérni, hogy a mi településünkön is lehetőség legyen arra – mint Királyhalmán például -, hogy zsákokba helyezzék a szemetet a polgárok, és azt kivigyék az utcáik elejére, ahonnan el tudják azokat szállítani. Már ez is óriási segítséget jelentene, amíg nem hozzuk be a húszéves lemaradást, és nem lesznek aszfaltozott utcáink. Egyébként azt kell mondjam, hogy azokon a részeken, a főúton például, ahol kaptak ilyen új kukákat, elégedettek az emberek, hiszen tudják, hogy ha este kitolják a szemetet, akkor reggelre nem húzzák szét a kóbor kutyák, így a környék is sokkal szebb – mondta Kókai.

Mondhatjuk, hogy a kisbajmoki helyi közösségben szerencsére más a helyzet. Szabadka ezen a részén ugyanis nincs olyan utca, ahol ne lenne útburkolat, és ahonnan ne szállítanák el a szemetet. Így minden háztartásnak jutott az ingyenes szemeteskukából.

Darko Antelj, a helyi közösség elnöke elmondta, igaz ugyan, hogy kezdetben volt némi ellenállás a polgárok részéről, de azóta csak dicsérik az ötletet, hiszen jó végigmenni egy-egy utcán, amikor kiteszik az egyforma szemeteseket.

– Sajnos mi szabadkaiak olyan emberek vagyunk, akik nagyon nehezen fogadjuk el a változásokat, és nagyon nehezen változtatunk még a rossz szokásainkon is. Ezért ebben az esetben is tapasztaltunk némi ellenállást, de egy hét után belátták, mennyire hasznos ez a változtatás. Nagyon korrekt a hozzáállása a köztisztasági vállalat vezetésének is, hiszen az igazgatóval való tárgyalásom során megegyeztünk, hogy az őszi-téli időszakban, amikor sok a levél, a hamu a családi háztartásokban, azokat tehessük nagy zsákokba, ne kelljen ezért a természetes hulladékért további kukát vennünk – mondta Antelj.