2024. augusztus 18., vasárnap

Újjászervezik a falusi gyógyszertárakat

Csóka községben a padéit kivéve az egészségügyi létesítmények lepusztult állapotban vannak – Mentőautóra, röntgengépre és sok egyéb felszerelésre lenne szükség

Csókán a közelmúltban vette át az egészségház irányítását a tapasztalt (29 éve van a szakmában) dr. Lévai Ibolya munka-egészségügyi szakorvos.

– Korábban az általános egészségügyi szolgálatot vezettem, jól ismerem az egészségügyi ellátás minden betegségét. Nagyon sok a tennivaló, hogy elfogadható szintre tudjuk hozni az egészségügyi létesítményekben jelenleg uralkodó munkafeltételeket. Csókán szép helyen, a park mellett három egymás mellett álló épületben dolgozunk. Közülük a fogászat viszonylag konszolidált körülmények között működik, de a másik két épület már veszélyesen megsüllyedt, a pincében áll a víz, repedeznek a falak. Nem is csoda, a mai csókai egészségház épülete az egykori Léderer-birtok szolgálóinak a lakhelye volt. Az évtizedek során több átalakítás is történt, de a probléma lényege máig megoldatlan.

A padéi egészségház felújítása követendő példa lehet, hiszen a Nemzeti Beruházási Alap támogatásával teljes egészében megújult az épület, ott már valóban ideálisnak mondható körülmények között vehetik igénybe a polgárok az egészségügyi szolgáltatásokat. Padéhoz viszonyítva Tiszaszentmiklóson azonnal be lehetne zárni az egészségházat, az épület falai repedeznek, a magas talajvíz miatt a higiéniai körülmények nem felelnek meg az előírásoknak. Sajnos a munkafeltételeket örököltük, sok a tennivaló, megpróbálunk mihamarabb pénzt szerezni a legsürgősebb felújításokra.

Az egészségház felszerelése is meglehetősen hiányos és kezdetleges. Nincs egy valamire való mentőautónk. Egy nagykorú Fiat Ducato kombival küszködünk. Legnagyobb gondot a dialízises betegek rendszeres szállítása jelenti. A hét beteget hetente háromszor visszük Nagykikindára dialízisre, ami tetemes szállítási költséggel jár, és a betegszállításra alkalmas egyetlen kombi is le van foglalva. A gondokra részben megoldást jelenthet a zentai kórházban épülő dialízisközpont.

A mentőkocsi probléma megoldása sem várathat sokáig, hiszen a község nagyságát és lakosságának számát figyelembe véve minimum két új jól felszerelt járműre lenne szükség. A röntgengépünk kétszeresen nagykorú, 36 éves a berendezés, már mindenütt kiselejtezték az ilyen öreg, sugárzásveszélyes berendezéseket. Akkor jutunk új felszereléshez, ha valamilyen akció vagy donáció nyomán kapunk valamilyen gépet. Az egyik tartományi akció során a csókai egészségház, a nőgyógyászati rendelő is hozzájutott új, korszerű ultrahangos készülékhez.

Ami a szakembergárdát illeti, a 13000 lakos rendelkezésére áll nyolc általános és négy szakorvos, két gyógyszerész és három fogorvos. A Magyar Koalíció az egészségügyi ellátás javítására vonatkozó választások előtti ígéretét igyekszik betartani. Ebben többek között szerepelt az is, hogy Padén helyben lakó orvos legyen. Erre most alkalom nyílik, az orvoslakásból kiköltözik az, akinek nem ott a helye, és jövőre beköltözhet a padéi orvos.

A falusi gyógyszertárak munkájának újraindítása is az ígéretek között szerepelt. Hódegyházán, Feketetón, Egyházaskéren és Szanádon van gyógyszertár, de az utóbbi években alig nyitottak ki. Az épületek használható állapotban vannak. A falusi patikák működtetéséhez szükséges pénztárgépeket beszereztük, rendbe tettük a helyiségeket. A hódegyházi gyógyszertár a jövő héten, kedden már fogadja a polgárokat. A falusi gyógyszertárak kezdetben heti egy alkalommal nyitnak ki, a gyógyszerészeink váltásra fognak kijárni a falvakba – mondta a csókai egészségügy reformját szívügyének tekintő Lévai doktornő.