2024. július 18., csütörtök

Gáz, te drága!

Továbbra is bizonytalan a halasztott fizetés lehetősége
Minden gázügyben érintett fél bosszankodhat – leginkább a gázfogyasztó polgárok (Sztojánovity Lívia illusztrációja)

A fogyasztóknak az előző hónapban elhasznált földgáz ellenértékét a folyó hó 20-áig általában illene törleszteni. Az idei őszön több tekintetben is rendkívüli helyzet alakult ki, már ami a legtisztább energiaként emlegetett földgáz árát illeti. Az oroszok „bekeményítettek”, a szerbiai fogyasztónak október közepétől hajszál híján 60 százalékkal többet kell fizetniük a gázért. A szerb kormány, hogy csillapítsa a gázfogyasztó polgárok – valljuk be őszintén – jogos elégedetlenségét, javasolta, hogy az elhasznált gáz árának 37,5 százalékát hat hónapos halasztás után fizessék az érintettek.

Az októberi gázszámlákat már régen kikézbesítették, de az ígéretből nem lett semmi, egy összegben számlázták le a méregdrága propán bután gázkeveréket. A polgár szidja a helyi gázszolgáltató vállalatot, amiért nem kapott fizetési haladékot. A helyi szolgáltató a Srbijagas Közvállalatot ostromolja a kérdésekkel, hogyan tovább. A Srbijagas a kormánytól várja a megváltást, joggal, hiszen, aki ígért, az teljesítse is az ígéretét. A szerb kormány állítólag az Energetikai Ügynökséget bízta meg a javaslat részleteinek a kidolgozásával, az ügynökség vezetése viszont mossa kezeit, semmilyen hivatalos, ilyen irányú megbízatásunk nincsen, és különben is eddig az új tarifarendszer kidolgozásával voltak elfoglalva. Mind a mai napig, egyetlen helyi, városi, községi gázszolgáltató sem kapta meg az új tarifarendszer szerinti elszámolásra való jogot.

A lényeg: a gáz árának halasztott fizetéséről szélnek eresztett információ csupán felelőtlen, amolyan igazi balkáni üres ígéret maradt. Minden gázügyben érintett fél bosszankodhat, hogy már megint olyan javaslattal álltak elő felelős beosztásban, minisztériumok élén álló politikusok, amit nem gondoltak át kellően, és ami a legnagyobb baj, nem készültek fel, nem dolgozták ki a javaslat gyakorlatba történő átültetését.

A Srbijagas Közvállalat vezetés a hírközlőszervekben naponta panaszkodik. A halasztott fizetés terhének átvállalásáról hallani sem akarnak, hiszen már csak a dollár dinárhoz viszonyított erősödése miatt 50 millió euró mínusza van a közvállalatnak.

– Mit tehetünk mi, a lakosság közvetlen gázszolgáltatói? – tette fel a kérdést a minap JankovicsPéter, a zentai ELGA Közvállalat igazgatója. – Amikor a legjobbat akarjuk, azt sem veszik figyelembe. Az október 16-a és 31-e között községünkben a háztartások és közületek által elfogyasztott gáz ellenértékét külön-külön tüntettük fel, erre a Srbijagas egyben számlázta le nekünk. Zentán az októberi gáz ára 40,5 dinár köbméterenként. A disztribúciós költségekre mindössze 10 százalékot számítunk fel a fogyasztóknak. A halasztott fizetés körülményei továbbra is bizonytalanok, nem tudni például, hogy kire terhelik a halasztott fizetés kamatterheit – mondta az igazgató.

Csókán a Kommunális Közvállalat a helyi gázszolgáltató, Ónódi Ibolyka igazgató is elégedetlen a kialakult helyzettel:

– A régi rendszer szerinti elszámolást kell alkalmaznunk, viszont egyes új, a tarifarendszerben szerepelő elemeket, például a kapacitást már feltüntették a számlán. Teljes a fejetlenség. Kérvényeztük az Energetikai Ügynökségnél az új tarifarendszer alkalmazását, de nem kaptunk még választ. A csókai fogyasztók a halasztott fizetéssel kapcsolatban pesszimisták, hiszen, ha kamatot kell fizetni, az félévi halasztásra már nem biztos, hogy megéri. Sokan pedig úgy vannak vele, hogy télen a fűtést fizetik, nyáron másra kell a pénz.

Csókán olyan híresztelések voltak korábban, hogy nálunk a legdrágább a gáz a környéken, de ez nem így van. A fogyasztók például havonta a gázmérőállomásuk után havonta fizetnek egy állandó összeget, amit mi rászámoltunk az elfogyasztott gáz mennyiségére, míg más szolgáltatók külön tüntették fel a gázszámlán, ebből származtak eltérések – mondta Ónódi Ibolyka.