2024. szeptember 2., hétfő

Miért halt meg a kisbaba?

A kórház igazgatója elmarasztalta és megrovásban részesítette Kalmár Jenő nőgyógyászt -- A zentai egészségügyi központ közleménye

A martonosi Pakai házaspár, akik elvesztették kisbabájukat

A zentai Dr. Gerő István Egészségügyi Központ egy olyan közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe, mely a martonosi Pakai család októberben benyújtott panaszára ad választ. Mint ismeretes, a Pakai család azért fordult az egészségügyi központ igazgatójához, mert úgy érezték, gyermekük orvosi felelőtlenség miatt halt meg.

A történet röviden: Pakai Stantić Daniellának szeptember 25-ére határozta meg törökkanizsai orvosa azt a napot, amikor legkésőbb szülnie kell. Mivel a törökkanizsai szülészet nem dolgozott, Zentára utalták az anyukát, ahol dr. Kalmár Jenő lett a kezelőorvosa. A baba még szeptember 29-én is édesanyja hasában volt. Aznap már voltak görcsei, de az orvos hazaküldte. A baba aznap éjjel meghalt. A szülők panaszt tettek Dr. Tari Jenőnél, a zentai egészségügyi központ igazgatójánál, és nyilvánosságra hozták az esetet, elmesélték történetüket a Magyar Szó újságírójának. Akkor az érintett orvos, az osztályvezető főorvos, a kórház igazgatója és az egészségügyi központ igazgatója is nyilatkozott lapunknak. Azóta részletesen foglalkoztak az üggyel, és a következő közleményt küldték el szerkesztőségünkbe
„A zentai Dr. Gerő István Egészségügyi Központ Panaszbizottsága a közkórházigazgatójának irodájában 2008. okt. 22-én 9 órai kezdettel a kórház vezető főorvosa, a nőgyógyászati-szülészeti osztály vezető főorvosa, egy szakorvosa és az érintett szakorvos, valamint az intézet betegvédelmi biztosának részvételével megtartott ülésén részletesen foglalkozott a martonosi illetőségű Pakai család október 14-én benyújtott panaszával (amelyről a Magyar Szó napilap október 26-27-ei számában terjedelmes cikkben is beszámolt), és úgy ítélte meg, hogy dr. Kalmár Jenő nőgyógyász-szülész szakorvos az adott műszaki és szervezési feltételek és körülmények között nem vétett olyan mulasztást, amely ellentétes a szakmával és a gyakorlattal, valamint megfelelő vizsgálatokkal követte Pakai Stantić Daniella terhességét.

Figyelembe véve a bizottság jelentését és döntését, dr. Tari Jenő, az egészségügyi központ igazgatója több szempontból is elemezte az esetet, majd első fokon elmarasztalta és igazgatói megrovásban részesítette a szakorvost, mert megítélése szerint nem fordított kellő, az elvárásának megfelelő figyelmet a pácienshez való viszonyulására.

Időközben elkészült a csecsemő boncolási lelete, s nem állapított meg fejlődési rendellenességet. Halálát méhen belüli fulladás okozta. A boncolási lelet eredményéről az édesapát személyesen tájékoztatták. Azzal a kijelentéssel kapcsolatban pedig, hogy még két ilyen eset is történt, a nőgyógyászati és szülészeti osztály 2008-as részletes perinatális elhalálozási adatai a következők: egy esetben a terhesség 35. hetében történt elhalálozás idő előtti méhlepényleválás miatt, egy esetben a veszélyeztetett terhesség 38. hetében a csecsemő szívmegállásával került az anyuka fölvételre. Egy esetben a terhesség 20. hetében történt spontán vetélésről volt szó, egy esetben pedig ikerszülésnél az egyik csecsemő olyan súlyos testi fogyatékossággal született, amelyet semmilyen körülmények között sem tudott volna túlélni.

Közös ügyeink előbbre vitele, a betegközpontú egészségvédelem kiépítése többek között feltételezi azt is, hogy akit vélt vagy valós sérelem ért az egészségügyi szolgáltatás során, éljen a panasztétellel, amelyet a Köztársasági Egészségügyi Minisztérium, a Tartományi Egészségügyi Titkárság utasításai és a betegvédelmi előírások mellett az egészségvédelmi törvény ide vonatkozó szakaszai is rendeznek.

Az alábbiakat kiegészítve, amennyiben betegeink, a páciensek vagy azok hozzátartozói panaszaikkal, észrevételeikkel, írásban, telefonon vagy személyesen felkeresik az egészségügy igazgatóságait és betegvédelmi biztosát, úgy érdekükben a körülményekhez képest időben és érdemben tudunk segíteni. Ezzel elkerülhetjük a későbbi következményeket, nézeteltéréseket, és annak lehetőségét is, hogy orvosaink többségét olyan vádak érjék, amelyekre nem szolgáltak rá.”

A zentai Dr. Gerő István Egészségügyi Központ igazgatóságának nevében

Dr Tari Jenő, igazgató