A Kutató Tanárok Országos Szövetsége és a Magyar Innovációs Szövetség szeptemberben hirdetett pályázatot (Kontra György Innovációs Ösztöndíj) a legjobb magyarországi és határon túli kutatótanárok körében. A tanárok az elmúlt években diákjaikkal elért eredményeikkel pályázhattak a díjra . A 27 pályázó magyarországi és határon túli tanár közül a pályázat kiírói a zentai Szórád Endre kémiatanárt kiáltották ki a legeredményesebb határon túli tanárnak. A díjat Győrben a Kutató Tanárok Harmadik Tudományos konferenciáján vehette át.
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a nemrégiben Zentán megtartott ünnepélyes eredményhirdetésen ugyancsak Szórád tanár úr érdemelte ki a legszorgalmasabb tanárnak járó elismerést..
– A magyarkanizsai gyárakban eltöltött vegyészmérnöki évek után új kihívást jelentett számomra az általános iskolai oktatás, bár munka mellett Magyarkanizsán valamennyit tanítottam a középiskolában. Ezért is éreztem szükségét annak, hogy tanári diplomát is szerezzek. Három éve, a felsőhegyi és a tornyosi általános iskolákban kezdtem a tanárkodást, fizikát és kémiát adtam elő. Annak ellenére, hogy a zentai tanárok körében olyan hangokat lehetett hallani, hogy a falusi diákokkal nehezebb eredményesnek lenni, én egész csapatot készítettem fel a magyarkanizsai Kovács Sztrikó Zoltán Fizikaversenyre. Nekem is nagy kihívás volt, nem tudtam még milyen versenyről is van szó, de a gyerekeknek és nekem is nagy sikerélmény volt a vetélkedő.
A Genius tehetséggondozó mozgalom keretében 2005/2006-os tanévtől rendszeresen készítettem fel a tanulókat a Kovács Sztrikó Zoltán Kémia- és Fizikaversenyre.
A felsőhegyi Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskolában 2006-ban megalapítottam Curie&Öveges Kémia-Fizika Diákkört. A Kutató Tanárok Országos Szövetségének pályázatán 2007-ben 50 000 Ft szakkönyvvásárlási utalványt nyertem. A könyveket teljes egészében a szakkörre ruháztam át, hogy az érdeklődő diákok rendelkezésére álljon.
A felsőhegyi tanulóimmal 2006-ban először vettünk részt a magyarországi Curie Kémia Emlékversenyen, és a területi döntőig jutottak. A következő évben a felsőhegyi Novák Tamás és Gubik Tünde nyolcadik osztályos tanulók eljutottak Szolnokra az országos versenyre. 2008-ban egy elsős és egy másodikos gimnazista (Kovacsics Tamás és Kecsenovity Egon), kiknek én voltam a felkészítő tanára, a határon túliak mezőnyében első helyezést értek el. A Curie Alapítvánnyal együttműködve, a Vajdaságban a verseny területi döntőjének megszervezését is elvállaltam, illetve megszerveztem a levelező fordulókat. Így az idei területi verseny színhelye a vajdasági versenyzők részére a zentai Bolyai gimnázium volt.
Hosszú lenne felsorolni, hol, mikor, hány versenyen, hány diákkal vettünk részt, és milyen eredményeket értünk el. A lényeg az, hogy elkötelezettje vagyok a kémiának, és szívvel-lélekkel csinálom. A célom az, hogy akiben csak egy kis hajlam is van a kémia iránt, ezt a késztetést kifejezésre juttassam. Nem kell, hogy mindenki szeresse a kémiát, de ha nem a száraz elmélettel, hanem látványos kísérletekkel vezetjük be a tanulót a kémia világába, a siker nem marad el. A kutató tanárok egyik tanácskozásán hangzott el, hogy a kémia a sikeres randevúk tudománya, mert ha nem jön össze az első randevú, azaz a kémiai reakció nem sikerül, akkor a gyerekek nem szeretik meg a vegytant. Rengeteg idő rámegy az előkészületekre, a gyerekek is segítenek, és együtt már biztosabban sikerül a kísérlet.
Tavaly úgy hozta a sors, hogy a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban is taníthattam kémiát, ami megint újabb kihívást jelentett, hiszen a már más jellegű versenyekre is benevezhettem. Ebben a gimnáziumban szerencsés helyzetben van a kémiatanár, hiszen olyan diákok járnak ide, akiket nem nehéz rávenni a versenyzésre, sőt amikor igazából nincs is verseny, akkor is kérik, hogy csináljunk már szakkörön újabb kísérletet. Állandóan valami problémamegoldáson törik a fejüket, tényleg nagyon jó gárda verődött itt össze.
Megcéloztuk a hazai összes elérhető versenyt, és a magyarországi versenyek mellett az idei tanévben még a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium szervezésében sorra kerülő versenyen is részt fogunk venni.
A gimnáziumi labor jól felszerelt, ami hiányzik, azt a Bolyai Alapítvány vagy az iskola beszerzi, a munka feltételei szinte ideálisnak mondhatók. Ami a jövőbeni elképzeléseimet, terveimet illeti, az emelt szintű kémiaoktatáson belül a kémia különböző tudományágaiban a tanulók számára továbbtanulási és kutatási lehetőséget szeretnék biztosítani. Célom a tanulók képességeinek és világképének fejlesztése a tantárgy ismeretein belül, és az ehhez kapcsolódó tevékenységeken keresztül. További célom azon lehetőségek feltárása, melyek által a különféle tehetséggondozó intézmények átadhatják a tapasztalataikat, és elősegítik az egymás közötti együttműködést, mivel egész társadalmunk érdeke, hogy a tehetségfejlesztés megfelelően képzett szakemberekkel történjen