Diana Dragutinović: Jobb ellenőrzéssel pótolható a pénzhiány (Beta)
A kormányülést követően megtartott sajtótájékoztatón Diana Dragutinović pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a 49,6 milliárd dináros költségvetési hiány megfelel a bruttó hazai termék (GDP) 1,5 százalékának, ami összhangban van a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) lefektetettekkel. A költségvetési tervezetben egyébként 748,3 milliárd dinár kiadás és 698,7 milliárd dinár bevétel szerepel a jövő évre vonatkozóan.
A pénzügyminiszter elégedettségét fejezte ki a tervezettel kapcsolatban, de mint hozzáfűzte, a többi miniszter nincs elragadtatva a restriktív költségvetési tervezettel.
– Néhányan elégedetlenek, főleg a tudományügyi, környezetvédelmi, mezőgazdasági és védelmi minisztériumok, de én mindig azt hangsúlyozom, hogy nem minden a pénzmennyiségben rejlik, jobb ellenőrzéssel pótolható a pénzhiány – jelentette ki Diana Dragutinović.
A pénzügyminiszter azt is elmondta, hogy szombati ülésén a kormány többek között a szociális biztosítással foglalkozó valamennyi szervezet jövő évre vonatkozó pénzügyi tervét, valamint a költségvetés mellett több kísérő adó-törvénytervezetet is elfogadott.
Szavai szerint a jövő évi költségvetés az Európai Unióval kötött átmeneti kereskedelmi megállapodás alkalmazásán és a gépkocsikra vonatkozó vámcsökkentésen alapul. Hogy bepótolják az átmeneti kereskedelmi megállapodás egyoldalú alkalmazásából eredő veszteségeket, növekedni fog a fogyasztási adó a kőolajipari származékokra, cigarettára, sörre és kávéra.
Diana Dragutinović azt is elmondta, hogy hatályban marad a nyugdíjak tíz százalékos egyszeri növekedése, de hozzáfűzte, hogy amennyiben a gazdasági válság a jövő év végéig eltart, a nyugdíjak valószínűleg nem fognak emelkedni. Mint kiemelte, a 2009-es évre vonatkozó költségvetési tervezet nem tartalmazza az általános kollektív szerződés kibővített hatáskörének alkalmazását, a költségvetésből származó fizetések a nyolc százalékosra tervezett infláció mértékében emelkedhetnek, valamint 15 százalékkal csökkenni fog a kommunális vállalatok, a vasút, a mezőgazdaság és a társadalmi vállalatok állami támogatása.
A HÉT VÉGÉN A PARLAMENT ELŐTT
A költségvetési rendszerről szóló törvény értelmében, miután a kormány meghatározta a költségvetési tervezetet, a parlamentbe irányítja azt, ahol több bizottságnak is jóvá kell hagynia. A bizottságok állásfoglalásaikat és véleményüket a pénzügyi bizottságnak továbbítják, amely végül a parlament elé irányítja a költségvetési tervezetet elfogadásra.
Slavica Đukić-Dejanović, a Szerbiai Képviselőház házelnökének kijelentése értelmében a tervezetet már továbbították a parlamentnek. Megerősítette, hogy egész éjjel a költségvetési törvezet sokszorosításán dolgoztak, hogy a képviselők minél hamarabb elolvashassák a szöveget és elkészíthessék az esetleges módosítási indítványokat. A Beta hírügynökség tegnapi értesülése szerint a képviselők ma fogják kézhez kapni a törvénytervezetet.
– Elvárásaim szerint december 12-én vagy 13-án a költségvetés tervezete a parlamentben is napirendre kerül. Természetesen előtte tárgyalni fogok a képviselőcsoportok vezetőivel – nyilatkozta korábban a házelnökasszony. – Még az idén sor kerül a költségvetés elfogadására, még akkor is, ha némi fennakadás lenne a parlament munkájában.
Slavica Đukić-Dejanović szavai szerint a költségvetés a legfontosabb törvény, amely a Szerbiai Képviselőház előtt szerepel, ezért biztosra vehető, hogy az elfogadását megelőző vitában úgy a hatalmi koalícióhoz tartozó, mint az ellenzékben lévő képviselők is igyekezni fognak kifejezni politikai állásfoglalásukat.
MEGVÁLASZOLATLAN KÉRDÉS
Gazdasági elemzők szerint a jövő évre tervezett költségvetés nehezen valósítható meg, és továbbra is megválaszolatlanul marad az a kérdés, hogy milyen módon fogják pénzelni a tervezett költségvetési hiányt.
Milan Kovačevićközgazdász állítása szerint a 2009-es költségvetés nagy valószínűséggel kiigazításra szorul majd. A szakember úgy értékelte, hogy a tervezet túl optimistán feltételezi a bruttó hazai termék növekedésének ütemét, aminek esetleges lassabb megvalósulása nagyobb deficitet okoz majd.
– Ami a tervezett kiadásokat illeti, azok sokat lendítenek majd az infláción. Ilyen méretű gazdasági világválság idején az a gondunk, hogyan valósítsunk meg két egymással kollízióban lévő elvárást: hogyan csökkentsük az inflációt, ami nálunk magasabb, mint a környező országokban, valamint hogyan óvjuk meg a gazdasági növekedést – mondta Kovačević a B92-nek, hozzáfűzve, hogy az efféle költségvetés fokozott kockázattal jár.
Milan Ćulibrk, az Ekonomist folyóirat szerkesztője szerint az alapprobléma a jövő évi költségvetés tervezetével a mintegy 50 milliárd dináros költségvetési hiány finanszírozásának megoldatlansága. Ćulibrk megítélése szerint jövőre csökkenni fog az országba beáramló külföldi tőke, ami miatt gazdasági szempontból nagyon nehéz évre kell számítani.
– A szóban forgó források ki fognak apadni, vagy legalábbis jelentős mértékben beszűkülnek majd, és felmerül kérdés, hogyan lesz pótolva az országban létrejövő hiány. Az állam kénytelen lesz eladósodni – figyelmeztet a szakember. – Ha az állam a hazai piacon vesz fel kölcsönt, lévén, hogy a külső piac a számára gyakorlatilag zárt, értelemszerűen kevesebb pénz marad a vállalatok számára, aminek következtében alacsonyabb lesz a gazdasági növekedés – szögezte le Ćulibrk.
A MUNKAHELYEK MEGŐRZÉSÉÉRT
– A jövő évre szóló költségvetés összhangban van a gazdasági helyzettel, a szerbiai kormány legfontosabb feladata pedig a polgárok munkahelyeinek megőrzése lesz – jelentette ki tegnap Boris Tadić államfő, a Demokrata Párt elnöke, a párt főbizottságának Szabadkán megtartott ülésén.
– A költségvetés gazdaságpolitikánk legfőbb mércéje, így a valós politikai körülményekkel összhangban dolgoztuk ki – hangsúlyozta az államelnök, és kiemelte, hogy Mirko Cvetković kormányfő szavatolta neki, hogy a költségvetés el fogja viselni a jövő évi kihívásokat.
