2024. szeptember 2., hétfő

Divatosan a turkálókból

Az utóbbi időben gombamód elszaporodtak a használtruha üzletek
Ahol kilóra lehet vásárolni

Tíz évvel ezelőtt mi itt a Vajdaságban még jóformán azt sem tudtuk, hogy léteznek olyan üzletek, ahol használt ruhákat lehet vásárolni, ma meg már szinte nincs olyan település, ahol ne lenne turkáló. Amikor megjelentek az első ilyen jellegű boltok, ferde szemmel néztük őket, és be sem mentünk, mert kellemetlennek gondoltuk. Azt hittük, oda csak azok járnak, akiknek már tényleg nincs egy vasuk sem arra, hogy új ruhát vegyenek maguknak.

Mára ez a kép jócskán megváltozott, szinte divat lett turkálóból öltözködni. Egy- egy jól időzített vásárlásnál ugyanis olyan darabokra tehetünk szert, amilyeneket más üzletekben biztosan nem találnánk. Ha szerencsénk van, és rendszeresen látogatjuk a „turikat”, a legismertebb cégek legdrágább darabjait is megvásárolhatjuk potom pénzért. Így pl. egy S. Oliver, Mexx, Tom Tailor, Mark&Spencer, Umbro, Mango vagy Esprit darabért egy márkaüzletben akár több száz eurót elkérnek, egy turkálóból pedig pár száz dinárért vagy egy ezresért hazavihetjük. Annyi turkáló van, hogy nyugodtan eldönthetjük, kilóra akarunk vásárolni vagy darabszámra, csak első osztályút keresünk, vagy minden kategória szóba jöhet.

A szentesi származású, de ma már Zentán élő Keresztes Nagy Tamás tíz éve foglalkozik használtruha felvásárlásával és értékesítéssel. Társával együtt Hollandiában és Angliában vásárolják fel az árut, és utána több országban értékesítik.

– A Hollandiában és Angliában felvásárolt áruban minden van, még szemét is – kezdte az üzletember. A ruhák, lábbelik, játékok és kiegészítők mellett akár pelenkát, hajszárítót vagy számítógép - alkatrészt is találunk. Az áru egy részét ott válogatják szét, és onnan küldjük nagykereskedő üzletfeleinknek Romániába, Oroszországba, Magyarországra, Szerbiába és Afrikába. 250–300 üzletfelünk van az említett országokban, kontinensen. A tapasztalatunk az, hogy gyakorlatilag mindent el lehet adni. Magyarországon és Szerbiában kiskereskedéseink is vannak, Magyarországon 17 üzletet, a Vajdaságban pedig egyelőre négy saját üzletet tartunk: Zentán, Óbecsén, Nagykikindán és Szabadkán vásárolhatnak tőlünk.

Milyen állapotban érkezik az áru Szerbiába?

–Az országba egyelőre csak átválogatott, előkészített, fertőtlenített áru jöhet be. Amint változik a helyzet, építeni fogunk egy 2 X 2000 négyzetméteres hangárt. Ezt Zenta környékére tervezzük, ugyanis a Vajdaságban itt van a központunk. Kétezer négyzetméteren raktárt tervezünk, a maradék területen pedig válogató üzemet. Ha sikerülne, több mint 100 embernek tudnánk munkát adni.

Lehet a turkálókból divatosan öltözködni?

– Szerintem csak onnan lehet követni a divatot, mert külföldön sokkal hamarabb megjelennek az újdonságok mint Szerbiában vagy Magyarországon. Ha valaki rendszeresen megfordul a turkálókban, biztos, hogy olcsón és divatosan tud öltözködni. Konkrét szándékkal is be lehet jönni egy „turiba”, és akkor a kereskedőink segítenek tájékozódni, de sokan csak benéznek, és rendszerint találnak is valamit, ugyanis az árut naponta frissítjük. Mi kilós rendszerrel dolgozunk, úgyhogy miután a vevő kiválogatta a neki tetsző darabokat, mérlegre tesszük, és a súly után fizet.

A zentai Tornai Anita turkálóiban más rendszer van, mindent darabszámra árulnak, vagyis minden egyes szoknyán, ingen és kalapon árcédula lóg.

Egyelőre Óbecsén, Adán, Zentán, Szabadkán és Magyarkanizsán van üzletünk, és csak első osztályú áruval foglalkozunk. Családommal fél évvel ezelőtt vettünk át néhány, már működő turkálót, és úgy döntöttünk, mivel a Vajdaságban rengetegen foglalkoznak használtruha értékesítéssel, azzal fogunk kitűnni a többiek közül, hogy csak extra árut kínálunk. Egyébként mi úgy is rendeljük az árut, hogy a legjobb minőségű legyen benne. A vevők már tudják ezt, és szeretnek hozzánk betérni, mert nem nagy területen ugyan, de rengeteg jó minőségű áruval várjuk őket. Nálunk színek szerint van csoportosítva a ruha, tehát ha valaki azzal a szándékkal tér be üzleteinkbe, hogy, mondjuk, egy zöld pólót szeretne venni, akkor azonnal a zöld színekhez megy.

Az árut mossák és vasalják is?

– Ha szükséges, igen, ugyanis mielőtt az üzletekbe kerül, átválogatjuk. Ha piszkos áru is van a csomagban, akkor természetesen kimossuk és kivasaljuk, de mivel kiváló minőségűt veszünk, nagyon keveset kell mosnunk és vasalnunk.

Milyen időközönként érkezik új áru egy-egy üzletbe?

– Mi havonta egyszer teljesen lecseréljük az árut, ugyanis az emberek előbb-utóbb ráunnak arra, ha egy- egy darabot huzamosabb ideig látnak az üzletben. Így mindig nagy izgalommal várják a teljesen lecserélt készletet. A vevőink mindig tudják, mikor lesz teljes árucsere, és aznap nyitás előtt már sorban állnak az ajtóban. Általában olyankor lehet extra dolgokra szert tenni.

Kik vásárolnak a turkálóban?

– Orvosoktól kezdve a pedagógusokon keresztül minden társadalmi osztály megfordul nálunk. Senki ne gondolja azt, hogy a turkálóba szegény emberek járnak. Persze azok is bejönnek, de az igazi vásárlóréteget nem ők képezik.

Tehát úgy néz ki, hogy a turkálók virágzanak. Hogy a használtruha üzletek megnyitásának mennyire örülnek, mondjuk azok, akik török árut kínálnak, és a kilencvenes években „övék volt a világ”, az már egy másik írás témája lehetne. A lényeg az, hogy az emberek szeretnek turkálni, főleg olcsón vásárolni.

Keresztes Nagy Tamás

Tornai Anita

Színek szerint csoportosított ruhák