2024. október 10., csütörtök

Fontos a régió stabilitása és békéje

A NATO Parlamenti Közgyűlése elfogadta a Nyugat-Balkánról szóló jelentést

Hétfőn zárult a NATO Parlamenti Közgyűlésének több napos ülése, amelynek napirendjén szerepelt többek között a Nyugat-Balkánról szóló jelentés is. A mintegy 30 tagország és 21 partnerország 288 parlamenti képviselőjét magába tömörítő szervezet a Spanyolországban megtartott ülésen jóváhagyta a jelentést, mely ellen a szerbiai küldöttség kifogást emelt – közölte a Kossev jelentésére hivatkozva a Danas napilap.

A NATO Parlamenti Közgyűlésének üléséről a Köztársasági Képviselőház által kiadott közleményben

rámutattak, hogy a szerb delegáció a NATO Parlamenti Közgyűlése mellett részt vett a politikai, a védelmi, a demokráciai bizottságok ülésén, valamint a gazdasági és a tudományos bizottság ülésén is.

Vladimir Đukanović, a szerbiai delegáció vezetője tárgyalásokat folytatott José Manuellel, Spanyolország külügyminiszterével, amely során megköszönte Spanyolországnak, hogy nem ismerte el Koszovó függetlenségét, illetve hogy világosan kiállt álláspontja mellett, hogy Koszovót nem lehet önálló államként emlegetni, és ezt a NATO Parlamenti Közgyűlésének ülésén is elmondta.

A parlament honlapján megjelent közlemény nem reagál ugyanakkor a koszovói parlament állítására, miszerint a NATO elfogadta a nyugat-balkáni jelentést, amelyben a szerb delegáció azt kifogásolta, hogy Koszovó nem önálló állam. Illetve tagjai azt is megjegyezték, hogy a Szerbia területén jelen levő orosz katonai egységek humanitárius küldetést töltenek be. Mint rámutattak, Driton Hyseni, a pristinai delegáció vezetője felszólalásában elmondta, Koszovó függetlenségét 2008-ban kiáltották ki, és ezt 117 ország elismerte, sőt a Nemzetközi Bíróság is megerősítette. Hyseni az orosz egységek szerbiai jelenlétét katonai bázisként nevezte meg, majd megemlítette, hogy Szerbia orosz és kínai fegyverekkel fegyverkezett fel. A koszovói közlemény szerint a Nyugat-Balkánról szóló jelentést szavazásra bocsátották és azt a többség elfogadta, csupán két állam képviselői tartózkodtak. Ezzel jelezvén, hogy a NATO Parlamenti Közgyűlése figyelmen kívül hagyta a szerbiai küldöttség kifogásait.

Vladimir Đukanović hétfő délután, a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában megerősítette, valóban kifogásolták, hogy Koszovót önálló államként említsék a jelentésben, és csupán semleges státuszban levőnek nevezhetik.

– Senki nem látta a Nyugat-Balkánról szóló jelentés végleges változatát. Az albán oldal hazugságokat terjeszt – emelte ki Đukanović, majd hozzátette: – A jelentéstevő azt ígérte, figyelembe veszik a kifogásainkat – mondta a Tanjugnak.

A delegáció vezetője mellett a szerb delegáció tagjai még Dejan Radenković, Uglješa MrdićNebojša Zelenović, illetve taghelyettesként Nataša Jovanović is.

A NATO Parlamenti Közgyűlése gazdasági és biztonsági bizottságának ülése, illetve a Nyugat-Balkánról szóló jelentéssel kapcsolatban Nebojša Zelenović a nova.rs portálnak elmondta, hogy a jelentés zárószavában megfogalmazták, hogy a régió demokráciai folyamataiban az Európai Uniónak kulcsfontosságú szerepe van.

Zelenović kiemelte, a jelentés a politikai polarizáció kockázataira mutat rá az ingatag nyugat-balkáni régióban, ami megerősödött, miután Oroszország támadást indított Ukrajna ellen. Kiemelte, a NATO-jelentésben megfogalmazzák, hogy a transzatlanti közösség népeinek továbbra is azon kell dolgozniuk, hogy a régió megőrizhesse stabilitását, valamint hogy elősegítsék a megbékélést, a demokráciát és a gazdasági integrációt.

A NATO Parlamenti Közgyűlésének fókuszában, a médiajelentése szerint, az ukrajnai háború állt. Internetes kapcsolatban felszólalt hétfőn Volodimir Zelenszki ukrán elnök is. A parlamenti közgyűlés arra sarkallta a tagállamokat és a partnerországokat, hogy együtt támogatva Ukrajnát, lépjenek fel Oroszországgal szemben. Az ülésen két újabb rezolúciót is megfogalmaztak.

Szerbia 2007 óta társult tagja a NATO Parlamenti Közgyűlésének.