2024. július 18., csütörtök

Ki hol vásárol ?

A szabadkaiak szerint csak havonta egyszer-kétszer éri meg a megamarketekben vásárolni

Nem is tudom, van-e a város szívében kisbolt. Az egész város tele van nagy bevásárlóközpontokkal, és a központot is egy nagy uralja. Én nagyon hiányolom, hogy bezárták a sarki éjjel-nappal működő Dragstort, szükség lenne ilyen boltokra is, hiszen megesik, hogy az embernek késő este is szüksége van valamire. A bevásárlóközpontok nagy előnye, hogy széles kínálattal rendelkeznek, és kedvezőbbek az áraik, mint a kis boltoknak, akik képtelenek tartani velük a lépést – fejti ki véleményét Takács Julianna.

Mint sokan mások, ő is kétszer meggondolja, mire mennyit költ, így a nagyobb bevásárlásokat mindig nagyáruházakban végzi, a hús- és zöldségféléket pedig a piacon szerzi be.

‒ Ha van rá lehetőségem, havonta egyszer vagy kétszer egy nagyobb bevásárlást csinálok, de négy-ötezer dinártól többet nem tudok elkülöníteni. Minden mást a környékbeli boltban veszek meg. Egy tejért biztosan nem fogok a város másik végébe elmenni, sőt ha a városon keresztül megyek haza, akkor sem szoktam megállni vásárolni. De egy ilyen nagy bevásárlást is csak akkor lehet kényelmesen intézni, ha az embernek van autója. Egyébként nagyon körülményes a cipekedés – mondja Julianna.

Kelemen Júlia elsősorban a kisebb boltokban, vegyeskereskedésekben vásárol, ritkán jut el bevásárlóközpontba, mert mindegyik messze esik lakhelyétől. Mint mondja, havonta többször is végez nagyobb bevásárlásokat, és a piacra is hetente egyszer kimegy, sőt a tisztítószereket az ócskapiacon szerzi be.

‒ Próbálom úgy beosztani a pénzt, hogy ne egyszerre adjak ki nagyobb összeget, hanem arányosan szétosszam egész hónapra. Minden nagyon drága, ezért szinte naponta öt- hatszáz dinárt költök el, a nagyobb beszerzések alkalmával pedig nagyjából négyezer dinárért szoktam bevásárolni. A kisboltok árai sem egyformák. Néhány árucikk talán még olcsóbb is, mint a nagyáruházakban, de nem kísérem annyira figyelemmel, hogy hol tudnék néhány dinárt megspórolni, hiszen legtöbbször nem éri meg elmenni a város másik végébe.

Júlia szerint nagyon népszerűek a bevásárlóközpontok, a legtöbb ismerőse kizárólag ott vásárol. A kínálat is csábító, és a város több pontján is megtalálható, tehát sokaknak útba esik.

Erdős Lajos újvidéki lakos, de jelenleg Szabadkán dolgozik. Bevásárlásai szinte kizárólag a központra korlátozódnak, és minden szükséges élelmiszert az itt álló bevásárlóközpontból szerez be. Mivel nincs sok ideje, nem tudta feltérképezni a környéket, kisbolttal nem is találkozott. Mint mondja, azt vette észre, hogy az újvidéki bevásárlóközpontok valamivel olcsóbbak. Havonta egyszer szoktak nagybevásárlást végezni a feleségével, mert így többet megspórolnak, mintha a kisboltban vásárolnának meg mindent. Szerinte ezek a boltok nem is tudják felvenni a versenyt árak tekintetében.

‒ A zöldségféléket, gyümölcsöket a piacon szoktuk megvásárolni, és a hús is olcsóbb. Itt az árak nagyságára nem fordítok annyi figyelmet mint otthon, de tény, hogy Szabadkán minden egy kicsivel drágább – állapítja meg Lajos.

H. Katalin kizárólag a bevásárlóközpontokban végzi a vásárlást. Mint mondja, a munkából hazafelé menet három nagyáruház is útjába esik, és mindent, amikre szüksége van, egy helyen megtalál.

‒ Kényelmesebb a vásárlás, hiszen midig találok parkolóhelyet, ami egyébként ingyenes, nagy a választék, és a legtöbb dolgot olcsóbban tudom beszerezni mint a kisboltokban. Érdemes követni az akciókat is. Például a húsáruval, a gyümölcs- és zöldségfélék árával, minőségével is meg vagyok elégedve. Mindig friss árut találok a polcokon, mert itt több fogy, és gyakrabban töltik fel a készleteket – mondja Katalin.

Amíg nem voltak a mostaniakhoz hasonló bevásárlóközpontok, akkor sem a kis vegyeskereskedésekben vásárolt, hanem a Trgopromet üzleteiben, mert nagyobb választékkal rendelkeztek, és olcsóbbak is voltak. Katalin bár mindent a nagyáruházakban szerez be, havonta egyszer csinál egy nagyobb bevásárlást is. Nyáron a szezonárut a piacon szerzi be, a tisztítószereket viszont az ócskapiacon vásárolja, mert ott a legolcsóbb.

‒ Hiába van több bevásárlóközpont a városban, egyikkel sem vagyok megelégedve, egyet kivéve. Kiírják az akciós árát egy terméknek, a kasszánál meg más áron blokkolják, sőt sokszor összevissza írják ki az árakat. Általában a kisboltokban szoktuk megvenni a mindennapi tejet, kenyeret, apróságokat, havonta kétszer - háromszor viszont nagyobb mennyiségben vásárolunk, bár így sem lehet túl sokat megtakarítani – tudjuk meg Đorđević Ljubótól.

Szerinte a bevásárlóközpontok előnye a széles kínálat és a kedvező árak, legalábbis néhány árucikk olcsóbb mint máshol. Ljubo szerint a nagyáruházak elnyomják a kisboltokat, ezért nem is csoda, hogy alig van a központ közelében bolt.

‒ Sokkal több kis vegyeskereskedésre lenne szükség a központban is, de képtelenek megmaradni, mert nem tudják tartani az alacsony árakat a nagy bevásárlóközpontokkal, ahonnan egyébként a saját boltjukhoz szerzik be az árut. Szerintem még a piacot is egyre inkább háttérbe szorítják, mivel mindig található náluk friss gyümölcs, zöldségféle, amit egyébként a piacon vennénk meg.