2024. július 18., csütörtök

Elég volt! Válni akarok!

A házasságok egyötöde végződik válással – A problémákkal küzdők szégyellnek segítséget kérni
A kommunikáció hiánya okozza a legtöbb gondot


Nem csak Nyugaton, és nem csak a sztárok világában, Szerbiában is egyre gyakoribb a válás. Igaz ugyan, hogy sokan nem is házasodnak össze, a fiatalok között az együttélés dívik inkább, de közöttük kerül sor a legtöbb válásra is. A fiatal generáció ugyanis már nem olyan türelmes, nem hallgat és tűr, ahogyan azt az előző generációk tették. Sokan tesznek újévi fogadalmat, többek között ennek apropóján kérdeztük az illetékeseket.

Szabadkán a házasságkötések száma már évek óta stagnál, tudtuk meg Ódry Kákonyi Zsuzsannától, az Anyakönyvi Hivatal vezetőjétől, s ő is megerősítette, a fiatalok inkább a házasságon kívüli együttélést választják. Házasságkötésre általában akkor kerül sor, amikor a családalapítás szándéka fennáll, vagy pedig már családi örömök elé néznek.

‒ Tavalyelőtt, 2007 november végéig 635 házasságkötést jegyeztünk be, míg tavaly ugyanebben az időszakban 571- en kötöttek házasságot. Tehát valamiféle csökkenés tapasztaltunk az előző évhez képest. Tavalyelőtt 339 vegyes házasságot jegyeztünk Szabadkán, ezekből legtöbb a szerb- magyar és szerb- bunyevác vegyes házasság volt – magyarázta Ódry Kákonyi, majd hozzátette: ‒ Nagy általánosságban azt kell mondanom, hogy gyakori a válás. Nagyon sokszor az anyagi háttér is meghatározza a kapcsolatok alakulását, ebből kifolyólag a viszonyok tönkremennek. Viszont azt tapasztalom, hogy a fiatalok esetében több a válás – tette hozzá az anyakönyvi hivatal vezetője.

Mint megtudtuk, az 1980-as években, amikor általános jólét volt,ez a házasságkötések számán is meglátszott. A háborús időszakban ez a szám lecsökkent, és azóta is tart a csökkenés, hiszen akkor nagyon sokan elhagyták az országot, akiknek gyermekei most vannak abban a korban, hogy házasságot kössenek.

Országos szinten is beszédesek az adatok, hiszen 2006-ban az előző évhez képest ezerrel több válást jegyeztek a Köztársasági Statisztikai Hivatalban. Tavalyelőtt, 2007-ben (a 2008-as adatokat még nem összesítették) több mint 8600 válás volt Szerbiában, és 41 083-an kötöttek házasságot, ami azt jelenti, hogy minden ötödik házasság válással végződött. A házasságok időtartama átlagosan 12 év. A férfiak legtöbb esetben 38 és 42 éves koruk között döntenek a válás mellett, míg a nők esetében az átlagéletkor a válások tekintetében 30-35 év.

Vesna Margaretićtől, a szabadkai Szociális Munkaközpont illetékes osztályának vezetőjétől megtudtuk, tavaly november 30-val bezárólag Szabadkán összesen 216 válás volt, ami azt jelenti, hogy ebben a városban, ha durván számolunk, a házasságkötések egyharmada végződik válással. Mivel összesített adatok még nincsenek, azt is hozzá kell tennünk, hogy december 23-ig, az év utolsó hónapjában 16 kérvény érkezett.

‒ Folyamatos növekedést tapasztalunk, az elmúlt években egyre több a válás. Nincs adat azonban arra, hogy hány év után kerül sor válásra, és arra sem, hogy a társadalom mely rétegéből válnak a legtöbben. Érdekes adat azonban, bár nem teljesen egyértelmű, hogy a jó anyagi helyzetben lévő párok előbb döntenek a válás mellett, mint a szegényebb réteghez tartozók – magyarázta Margaretić, aki hozzátette, a válások okát sem lehet konkretizálni. ‒Legtöbbször a kommunikáció teljes hiánya okoz válást, hiszen vannak házastársak, akik évekig nem beszélnek egymással. Együtt, vagyis egymás mellett élnek. Természetesen emellett sokszor okoz gondot az alkohol, valamint a hűtlenség.

Amikor pedig a gondok felmerülnek, akkor nagyon kevés párnak jut eszébe segítséget kérni. Amennyiben esetleg el is gondolkodnak ezen a lehetőségen, a legtöbbször el is vetik, mert szégyellnek szakemberhez fordulni.

‒ Nagyon kevesen jelentkeznek nálunk, pedig szakembereink vannak, és a tapasztalataink is jók ezen a téren. Hiszen a kérelmezők tíz százaléka kibékül, vagyis mintegy 20 házasságot sikerül megmentenünk – tette hozzá Margaretić, de kitért a gyermek(ek)re való odafigyelés fontosságára, azok elhelyezésére is.

‒ Ha a gyermekekről beszélünk, akkor válás esetén a 10 évesnél idősebb gyermek véleményét kikérik, míg 15 éves koruk felett elfogadják kérésüket, vagyis ahhoz a szülőhöz kerülnek, aki mellett ők döntenek. Különösen fontosnak tartom azonban, hogy bármilyen korú is a gyermek, beszéljünk neki arról, hogy mi romlott el a két szülő között, magyarázzuk meg, hogy miért kerül sor válásra, szétköltözésre, és mondjuk el azt is, hogy mindez az iránta való szeretet nagyságán nem változtat. Nagyon fontos, hogy a gyermek értse, miről van szó, és semmiképpen se érezze kirekesztettnek magát, hiszen a gyerekek sokkal okosabbak és érzékenyebbek mint hinnénk – mondta a szakember.

A Szociális Központban egyébként, amennyiben arra szükség van, és máshol nem kerülhet rá sor, a gyermek láthatása is megoldott. Van egy szoba tele játékokkal, otthonosan berendezett, ahol az apuka vagy az anyuka játszhat a gyerekkel. Mielőtt azonban erre sor kerülne, mindenképpen érdemes felkeresni a szakembert, és segítséget kérni, ha a problémákat a két fél már nem tudja közösen megoldani.