2024. augusztus 18., vasárnap

Ment, látott, győzött

A bácskossuthfalvi Tóthpál Tünde, a MOL vállalat koordinátora a magiszteri munkáját készíti az Európai Unió tematikájából

Egy fiatal, mosolygós lány, aki imádja a tengert, az utazást, az autóvezetést – persze zenével és énekelve –, a fallabdázást, a spanyol életvitelt (El is kezdett spanyolul tanulni, ez lesz az ötödik beszélt nyelve.), szeret jókat enni és még a munkájával is elégedett.

Egy ambiciózus lány, aki a MOL vállalat koordinátora, és aki emellett az EU előcsatlakozási alapjaiból készíti a magiszteri munkáját. Ő a bácskossuthfalvi (jelenleg Budapesten élő) Tóthpál Tünde, aki röpke itthonléte alatt szakított időt rám is, hogy egy kellemes délutáni teázás mellett meséljen olyan fontos dolgokról, mint amilyen az útkeresés, az álmok megvalósítása, akaraterő, figyelmesség...

Annak idején a szabadkai gimnáziumot a nyelvtanulás miatt választotta. Az osztályából 25 emberből 23 Magyarországon folytatta tanulmányait. Ő maradt. A szabadkai Közgazadagi Kar külkereskedelmi szakán úgy kezdte meg a tanulmányait, hogy szinte egyáltalán nem tudott szerbül. Mosolyogva mondja, hogy az első évet szinte sírva fejezte be, aztán megtanulta a nyelvet, mert tudta, hogy csak így érvényesülhet. Szabadkáról Belgrádba költözött, ott élt két évig, posztgraduális képzésen vett részt a Belgrádi Egyetem Politológiai Karán. Szakterülete az Európai Unió, most írja a magiszteri munkáját az előcsatlakozási alapokból, s ugyanebből szeretne doktorálni is.

‒ Azt éreztem, hogy az Európai Unióval foglalkozni mindannak az egyvelege, ami érdekel. Kicsit történelem, közélet, politika, jog. Felszabadultság ezzel foglalkozni. Az Európai Unió fejlődő dolog, mindig tud valami újat hozni, amitől aztán mindig érdekes ezzel foglalkozni. Azt gondoltam, hogy európai uniós szakemberként szeretnék majd munkába állni – mondta Tünde.

Mégsem így történt. Belgrádot nagyon szerette, jól érezte magát a Politológiai Kar húsz fős évfolyamán is, a városban is, a megtalált spanyol közösségben is, s volt idő, amikor arra gondolt, hogy Szabadkán élne. Nem akart elmenni innen, s ha mégis, akkor nem Magyarországra, de amikor jött egy lehetőség a MOL-nál, jelentkezett meghallgatásra. Felvették. Budapestre költözött. Március óta dolgozik a nagyvállalatnál, ő lett a balkáni üzletkötő, aminek nincs köze a politológiához, ám annak ellenére, hogy tisztán gazdasággal foglalkozik, amire igazán sohasem készült, szereti a munkáját. Sokat tanult az eddig ott töltött idő alatt, előrelépési lehetősége is van, ami motiválja, hogy minél jobban ellássa a feladatát. Örül, hogy a munkája rengeteg utazással jár, mert Tünde imád utazni. Ha teheti, szabadidejében elutazik valahová, főként vízközelbe. Persze az, aki a Halak csillagjegy alatt született...

– A MOL- nak van egy olyan szegmense, hogy Termékelőállítás és Kereskedelem Divízió, ezen belül exporttal kezdtem foglalkozni, export üzletkötőként. Szeptemberben a délszláv területek koordinátorává neveztek ki az export területén belül. Ez azt jelenti, hogy Szerbia, Horvátország, Bosznia, Szlovénia jelen pillanatban hozzám tartozik. Itt vannak leányvállalataink, ezek kereskedelmét kell koordinálni, ez most az én feladatom. Bár Budapesten élek, örülök, hogy munkaügyben visszajöhetek ide, mert másként látom ezt a területet, aki innen mentem, mint a magyarországiak – hallottam Tündétől.

Többször tartott már előadást, főként egyetemistáknak, az unióról. Szívesen tesz eleget ilyen jellegű felkéréseknek. Ezt a tevékenységet folytatni is szeretné, meg publikálni is.

– Azt tapasztaltam, hogy sokan tudnak információkat, szegmenseket, kifejezéseket az unióról, csak meg kell magyarázni, hogy ezek hogyan helyezkednek el abban, amit Európai Uniónak nevezünk. Egy országban, amely közeledik az unióhoz, nagyobb hangsúlyt kellene fektetni az alapok tisztázására. Nekem is kihívás minden előadás megtartása, de a hallgatóságnak is fontos. Engem feltölt egy- egy jól sikerült előadás.

Azt már találkozásunk első pillanataiban láttam, hogy egy öntudatos, ambiciózus lánnyal beszélgetek, de arra is kíváncsi voltam, ő ezenkívül még milyen tulajdonságokat tart elengedhetetlenül fontosnak a karrierépítés szempontjából.

– Engem nagy mértékbe segített a család, a szüleim feltétel nélküli bizalma, buzdításuk. Emellett az embernek hinnie kell önmagában, látnia kell a célt, s haladni kell abba az irányba, hogy az meg valósuljon, miközben előfordulhat, hogy az élet új lehetőségeket is kínál. A magánéletnek is valahogy tudatosan kell zajlania. Arra gondolok, hogy az embernek nem szabad túlságosan elmélyednie abban, ami a munkájához kötődik. Társaságszerető ember vagyok, fontosak számomra az emberi kapcsolatok. Nem akarom megengedni, hogy az emberi kapcsolataim elhidegüljenek, mert szerintem egy ember karakterének alakulásához nagyon sokat tesznek hozzá más emberek is, sőt akiktől energiát kaphat. Szabadidőmben igyekszem találkozni a hozzám közel álló emberekkel. A családommal is jó lenne több időt tölteni, akik Bácskossuthfalván élnek. Szeretek eljárni a kávézókba, Budapesten a Centrál Kávézó a kedvencem, ahová a XIX. századforduló tájékán a költők is eljártak. Különleges hangulata van. A sport is nagyon kikapcsol. Mostanában leginkább fallabdázom. Az emberek, az utazás, a sport, a finom ételek... Ezek is olyan dolgok, amelyek miatt azt mondhatom, hogy köszönöm, jól érzem magam.