2024. július 17., szerda

Távkapcsolat

Elmélyülő kormányválság

Tegnapi telefonülésén a kormány döntés hozott a bori bányamedence eladásáról az osztrák A-Tech vállalatnak 466 millió dollárért. A telefonülést ez az egy napirendi pont megvitatása miatt hívták össze, annak ellenére, hogy a Demokrata Párt miniszterei követelték, hogy az Európai Unióval aláírandó politikai egyezmény aláírása is szerepeljen napirenden, de a kormányfő ezt nem fogadta el.

A telefonülés után megtartott sajtótájékoztatón Mlađan Dinkić gazdasági és regionális fejlesztési miniszter kijelentette, hogy amint az EU felkínálja azt, Božidar Đelić kormányalelnök Brüsszelbe utazik és aláírja a stabilizációs és társulási egyezményt az EU-val. A miniszter elmondta, hogy a politikai egyezménytől eltérően, a kormányalelnöknek erre van felhatalmazása.

- Az európai integrációs folyamatnak nincs alternatívája - mondta Dinkić, és hozzáfűzte, hogy a polgárok többsége támogatja az EU-ba való csatlakozást.

A kormányválság közben tovább mélyül. Még mindig nem tudni, hogy kormányülésre vagy pedig rendkívüli parlamenti ülésre kerül majd előbb sor.

Branislav Ristivojević, Vojislav Koštunica tanácsadójának bejelentése szerint a kormányfő február 14-re fog összehívni kormányülést.

- Addig van elegendő idő a parlament rendkívüli ülésének megtartásához - mondta a tanácsadó.

Emlékeztetőül: az EU tagállamai hétfőn előzetesen jóváhagyták az EU missziójának Kosovóba küldését, ami miatt a Szerbiai Demokrata Párt és az Új Szerbia képviselői a radikális és szocialista képviselők támogatásával kedden kezdeményezték a parlament rendkívüli ülésének az összehívását, amelynek napirendjén többek között Kosovo státusa szerepelne. Az SZDP-ÚSZ koalíció szerint az EU-misszió Kosovo függetlenségének egyoldalú megvalósítását szorgalmazná.

Ristivojević elmondta, hogy a kormány addig egyes elnapolhatatlan döntéseit telefonülésen is meghozhatja, és azon reményének adott hangot, hogy addig sikerül túljutni a kormánykoalíción belül kialakult válságon.

Fotó: Tanjug

A kormányépület ma üres volt, a miniszterek telefonon üléseztek

Olli Rehn, az EU bővítési biztosának állításaira reagálva, aki tegnapelőtt bejelentette, hogy az EU azért halasztotta el a Szerbiával tegnapra bejelentett politikai egyezmény aláírását, mert Koštunica obstruálta azt, Ristivojević kifejtette, hogy nem szabad szem elől téveszteni, hogy Rehn egyértelműen Kosovo függetlenségének egyoldalú kikiáltása mellett száll síkra.

- Azon döntésével, hogy jogellenes missziót küld Kosovóba, az EU veszélyeztette Szerbia területi egységességét, amivel az EU a lehető legrosszabb módon hozta kapcsolatba a kosovói kérdést Szerbia és az EU közti kapcsolat kérdésével - jelentette ki a kormányfő tanácsadója.

„TARTALOM NÉLKÜLI EGYEZMÉNY”

Slobodan Samardžić, Kosovóért felelős miniszter (SZDP) tegnap kijelentette, hogy abban az esetben, ha a DP továbbra is ragaszkodni fog a politikai egyezmény aláírásához az EU-val, a kormány nem fog fennmaradni.

Újságíróknak nyilatkozva Samardžić kifejtette, hogy az SZDP miniszterei és képviselői mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy a kormány túltegye magát a jelenlegi válságon, de nem az állam szuverenitása és integritása árán.

A miniszter azzal vádolta meg az EU-t, hogy azon döntésével, hogy missziót küldjön Kosovóba, aláássa a szerbiai intézmények stabilitását, ugyanakkor egy olyan egyezmény aláírását kínálja, amelynek „semmiféle tartalma sincs”.

POLITIKAI TENISZ

Boris Tadić államfő tegnapelőtt este felhívta Koštunica figyelmét arra, hogy az állam stabilitásának megőrzése érdekében hívja össze a kormányülést, lévén, hogy pártérdekből senki sem akadályozhatja meg az állami szervek működését. Az elnök azt is elmondta, hogy a fontos kérdésekről a parlamentnek is döntenie kell, de előtte arról a kormánynak kell véleményt formálnia.

A kormányfő azonban írásos válaszában azt állítja, hogy a parlament házelnökének, Oliver Dulićnak, alkotmányos kötelessége sürgősen összehívni a parlamenti ülést, mert az EU veszélyezteti Szerbia szuverenitását és területi integritását.

A parlamenti ülés összehívásához nincs feltétlenül szükség a kormány véleményére, amely egyértelműen mélységesen megosztott a kérdésben - válaszolta a kormányfő, amire Tadić azt felelte, hogy a kormánynak kötelessége véleményt formálni a kérdésről.

- Amennyiben Vojislav Koštunica kormányfő úgy értékeli, hogy veszélyben forog Szerbia szuverenitása és területi integritása, természetes, hogy a kormány véleményt formál a kérdésről - üzente az államfő.

Oliver Dulić ismételten kijelentette, hogy a parlamenti frakcióvezetőkkel hétfőre bejelentett konzultációk után kész meghatározni a rendkívüli parlamenti ülés dátumát, de emlékeztette a kormányfőt arra, hogy addig tartson kormányülést, mert kormányvélemény nélkül lehetetlen megkezdeni a parlamenti ülést.

„ELVETNI A HIÚSÁGOT!”

Tomislav Nikolić, a Szerb Radikális Párt elnökhelyettese tegnap felhívta Koštunica és Tadić figyelmét arra, hogy vessék el hiúságukat, és folytassák az államvezetést a törvényekkel összhangban. Nikolić értékelése szerint az ország újabb történelmének legnehezebb pillanatában ez nagymértékű felelősséget és lemondást követel.

- Annak ellenére, hogy ellenzékben van, az SZRP segíteni fog az állam és a nemzet számára fontos döntések meghozatalában - üzente Nikolić tegnapi sajtótájékoztatóján.

A radikálisok volt elnökjelöltje felhívta a kormányfő és a parlamenti házelnök figyelmét, hogy mihamarabb hívják össze e két intézmény ülését. Ugyanakkor elvetette azokat a spekulációkat, hogy a kialakult kormányválságnak köszönhetően a radikálisok bárkivel tárgyalnának. Mint mondta: választások nélkül a radikálisok nem fognak részt venni a kormány munkájában.

„EGYETLEN MEGOLDÁS”

Zoran Živković, volt kormányfő szerint egyetlen megoldás van a kialakult helyzet rendezésére, de ahhoz erős politikai akarat szükségeltetik:

Amennyiben Koštunica nem hív össze kormányülést, a DP minisztereinek le kell mondaniuk tisztségükről azzal a megindoklással, hogy nem akarnak részt venni egy olyan kormány munkájában, amelyiknek az elnöke egyértelműen képtelen annak vezetésére. Vagy mentálisan beteg, azért nem tud dolgozni, vagy szándékosan nem akar összehívni ülést, ami az ország destabilizációját jelenti. Itt az alkalom arra, hogy az urak a DP-ből lemossák magukat - mondta Živković.

Rasim Ljajić munkaügyi és szociálisvédelmi miniszter meglátása szerint megalakulása óta a kormány eddigi legmélyebb válságában van, és szerinte ebben a pillanatban legkézenfekvőbb megoldás a kormány bukása. Ebben az esetben szerinte az lenne a leglogikusabb, ha a parlamenti választásokat a május 11-re kiírt tartományi és helyhatósági választásokkal együtt tartanák meg. Mint hozzáfűzte, Szerbia európai útja kapcsán Tadićnak többé nem szabad kalkulálnia és újabb kompromisszumokat kötnie Koštunicával.

Fotó: Beta

Tovább nyüvik egymást - Tadić és Koštunica

EU-küldöttség Belgrádban

A B92 értesülései szerint Stefan Lene, Javier Solana tanácsadójának vezetésével Belgrádba érkezik európai diplomaták egy csoportja, akiknek Božidar Đelić kormányalelnökkel, valamint Vuk Jeremić és Dragan Šutanovac miniszterekkel kell találkoznia. A küldöttségnek a Kosovóba tervezett EU-misszió körüli részleteket kell ismertetnie a szerbiai hatóságokkal.

A politikai egyezmény kapcsán Cristina Gallach, Javier Solana sajtószóvivője a B92-nek elmondta, hogy az EU javaslata továbbra is érvényben van. Mint kijelentette, kapcsolatban vannak Belgráddal, és az EU kész kivárni, hogy Szerbiában belső megegyezés szülessen ezen egyezmény aláírásával kapcsolatban.