2024. november 24., vasárnap

Belgrádban is várják az ügyfeleket

Ritecz Miklós: Külön teremben fogadjuk a magyar állampolgárságot kérelmezőket, hogy méltóképpen találkozhassanak először a magyar közigazgatással
(Ótos András felvétele)

A világban összesen 2000 helyen adhatják be a Magyarország határain kívül élők honosítási vagy visszahonosítási kérelmüket. Szerbiában Szabadkán a főkonzulátuson, Belgrádban pedig a Magyar Köztársaság nagykövetségén várják az ügyfeleket. Ritecz Miklós főkonzullal, a nagykövetség konzuli osztályának vezetőjével a belgrádi ügyfélfogadásról beszélgettünk.

– Jóllehet egész Vajdaságból lehet jelentkezni mindkét szerbiai magyar külképviseleten, a legtöbben mégis a szabadkai főkonzulátust választják. Januártól a szabadkai főkonzulátus bővített kapacitással működik. Ugyanakkor itt Belgrádban, a nagykövetség konzuli osztályán is prioritásként kezeljük és fogadjuk az egyszerűsített honosítási eljárásra vonatkozó kérelmeket. Úgy gondoljuk, hogy első lépésben a legcélszerűbb az, ha a Belgrád vonzáskörében élőknek adunk precíz tájékoztatást. Hozzánk eddig néhány száz kérelem érkezett, ami talán számszerűleg nem sok, de mondhatom, hogy óriási az érdeklődés, folyamatosan telefonálnak és kérnek tájékoztatást a vajdasági magyarok.

Akik Önöknél érdeklődnek, Vajdaság melyik részéről valók?

– Főleg Belgrád környékéről, tehát a hozzánk közelebb eső dél-bánsági és szerémségi településekről. De nagyszámú érdeklődő jelentkezett Nagybecskerekről, Újvidékről, Temerinből, sőt, kértek nálunk időpontot szabadkai, zombori és topolyai lakosok is. Eleget teszünk a lakossági fórumokra történő meghívásoknak: a Belgrádi Egyetem Hungarológiai Tanszékén kezdtük, Torontálvásárhelyen voltunk Gyenge Károly lelkész úr meghívására. A Tamási Áron Művelődési Egyesület invitálására Hertelendyfalván jártunk, majd Székelykevére látogattunk. Most, január első napjaiban a pancsovaiak meghívásának szeretnénk eleget tenni. Nagyon hasznosnak tartom, hogy a lakossági fórumokra eljöttek más magyarlakta települések vezetői is, és érdeklődtek az állampolgárság egyszerűsített honosítási eljárás útján történő megszerzése iránt. Nagy szükség van erre, mert első tapasztalataink szerint az emberek még nem eléggé tájékozottak a részletekről, nem tudják, pontosan milyen dokumentumokat kell beszerezni és átadni. Úgy látom, a vajdasági magyarság körében nagy az érdeklődés, az emberek egyre többet beszélnek a magyar állampolgárság megszerzésének lehetőségéről, és mindinkább igyekeznek megismerni a feltételeket. Feltett szándékunk, hogy – ha arra igény mutatkozik és hívnak bennünket – akár Újvidékre és az Újvidék környéki településekre is elmegyünk. Kihasználnám az alkalmat, hogy a távolabbi körzetekben élőknek is felhívjam a figyelmét: ha úgy gondolják, hogy nálunk előbb sorra kerülhetnek, mint Szabadkán, nyugodtan jelentkezzenek be konzuli osztályunkon. Persze biztosan lesznek olyanok is, akik Magyarországon kívánják átadni a kérelmet. Ezt mindenki maga döntheti el.

Talán menet közben hallottak már ilyen esetről?

– Igen, megemlítenék egy pozitív példát: Torontálvásárhelyen mesélték a helybeliek, hogy magyarországi testvérvárosukkal, Hódmezővásárhellyel, amellyel nagyon jó kapcsolatot tartanak fenn, és a két település között máris beindult az egyeztetési folyamat, miszerint a torontálvásárhelyiek átmennek Hódmezővásárhelyre, hogy az ottani anyakönyvvezetőnél szervezetten igényeljék a magyar állampolgárságot. Számomra ez szimbolikus jelentőségű, hiszen a magyarországi testvértelepülés hatóságai terjesztik majd fel döntésre a kérelmeket, és az érintett torontálvásárhelyi polgárok az állampolgársági esküt is Hódmezővásárhelyen fogják ünnepélyesen letenni.

Belgrádban hol kell átadni a kérelmet?

– A nagykövetség épületében. Októberig – mint azt Önök is tudják – a Senjak városrészben működött a magyar konzulátus, egy külön épületben. Ez a sok-sok ezer vízumkérelmező miatt volt így, de miután 2009 decemberétől megszűnt a vízumkényszer a szerbiai állampolgárokkal szemben, úgy mértük fel, hogy nincs többé szükség az ottani épület fenntartására. Az a döntés született, hogy – mint korábban, a vízumkényszer bevezetése előtt – a jövőben itt, a Krunska utca 72-es szám alatt, a nagykövetség épületén belül működjön a konzuli osztály. Mostanában fejeződik be az új konzuli helyiségek kialakítása, ezért egyelőre a követség fő bejáratán keresztül fogadjuk a konzuli osztályra érkezőket. A „vízumosok” a nagy bejárati ajtónál lévő üvegablakon át nyújthatják be kérelmeiket, de megjegyzem, ez csak rájuk, és a más „klasszikus” ügyekben érkezőkre vonatkozik. Mi úgy gondoltuk, hogy a magyar állampolgárságért folyamodók esetében pozitív diszkriminációt fogunk alkalmazni. A leendő magyar állampolgárokat – azért, hogy méltóképpen találkozhassanak először a magyar közigazgatással – külön teremben fogadjuk. Esetükben nem ragaszkodunk a hivatali ügyintézési időponthoz sem (ami a vízum esetében a 9–13 óra közötti időszak), hanem számukra külön időpontot adunk. Ezzel is ünnepélyesebbé, fennköltebbé tesszük ezt az életükben egyedülálló, fontos eseményt.

Hogyan történik a bejelentkezés?

– A 011/243-8395-ös vagy a 011/243-8396-os telefonszámon, valamint személyesen a Krunska 72. szám alatti külképviseleten (a Kalenić piac mellett), és elektronikus postán is kérhetnek időpontot az érdeklődők a mission.blg@kum.hu villámpostacímen. Mindenkit arra biztatnék, hogy előzetesen érdeklődjön, telefonáljon, tájékozódjon, és kérjen időpontot. A kérelemhez szükséges nyomtatványt és egyéb dokumentumokat letölthetik a következő magyarországi honlapról: www.allampolgarsag.gov.hu.

A napokban indult be az ügyfélfogadás. Mik az első tapasztalatai?

– Zökkenőmentesen fogadtuk az első kérelmezőket. Többnyire felkészülten, a szükséges dokumentumok birtokában jelentek meg. A tapasztalatok alapján fontosnak tartom felhívni a figyelmet arra, hogy az ügyfelek a honosítási kérelem, illetve a névmódosítási kérelem mellett előre kitöltve hozzák magukkal a magyarországi anyakönyvezésre vonatkozó nyomtatványt is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás