2024. július 18., csütörtök

A közösség érdekeiért

Lemondott Pál Károly, a kishegyesi képviselő-testület elnöke
Csóré Róbert, Pál Károly és Ifj. Juhász Bálint a tegnapi sajtótájékoztatón (Papp Imre)

Az önkormányzati választások – vagyis tavaly május óta tart a huzavona a Magyar Koalíció és a Demokrata Párt kishegyesi szervezetei között a tisztségek felosztásáról, de eddig nem volt megoldás. Az MK egy alpolgármesteri tisztet, egy képviselő-testületi alelnöki tisztet és két helyet kínált a községi tanácsban, de a demokraták ezt nem fogadták el és nem voltak hajlandóak részt venni a helyi hatalom gyakorlásában. Ennek ellenére az önkormányzat megalakult és működött is, mert az MK koalícióra lépett a Montenegróiak Pártjával és hozzájuk csatlakoztak a szocialisták is, amivel megbízható többség alakult ki a 25 tagú képviselő-testületben.

– A helyhatósági választásokat követően az MK 12, a DP 7, a radikálisok 3, a szocialisták 2 és a Montenegróiak Pártja 1 helyet szerzett. Az MK a Montenegróiak Pártjával megteremtette a többséget, de ennek ellenére egy alpolgármesteri helyet és a községi tanácsban két helyet kínált fel a demokratáknak. El kell mondani azt is hogy a választási kampány során a demokraták úgy viselkedtek a Magyar Koalícióval szemben, ahogyan nem illik ahhoz, aki együttműködésre készül ugyanazzal a politikai párttal. Tudni kell azt is, hogy a választásokat követően a Demokrata Párt a két elnöki hely egyikét kérte, a képviselő-testület alelnöki tisztjét, a képviselő-testület titkári tisztjét, a községi tanácsban a mandátumok felét, az egyetlen közvállalat igazgatói tisztjét, a községi alapítású intézmények (iskolák, óvodák, könyvtár) vezetői kinevezésének egyharmadát, valamint az osztályvezetői tisztségek egyharmadát a községi közigazgatásban. Mi erre csak azt válaszolhattunk, hogy a községben eddig sem volt szokás az igazgatói és szakmai vezetői helyeket a párthovatartozás szerint megítélni, s ezután sem lenne jó. A demokraták ezek után részt is vettek az önkormányzat munkájában, meg nem is, mi viszont következetesen továbbra is azt szerettük volna, ha egyezségre tudunk jutni a második legerősebb politikai párttal. A csütörtöki újvidéki megbeszélésen gyakorlatilag tíz perc alatt megegyeztünk. Amikor ugyanis azt kérdeztük tőlük, miért nem elégedettek, azt mondták, hogy az egyik elnöki poszt kell nekik, erre én azonnal felajánlottam lemondásomat, amit a tárgyaló felek elfogadtak. Ezen kívül a demokraták megkapják az alpolgármesteri széket és két helyet a községi tanácsban – mondta a csütörtöki eseményeket vázolva Pál Károly, a kishegyesi képviselő-testület elnöke a VMSZ pénteki sajtótájékoztatóján.

Ifj. Juhász Bálint, a VMSZ alelnöke, aki szintén részt vett a megbeszélésen, azt emelte ki, hogy a megoldást valójában a Magyar Koalíció ajánlotta fel és ezzel ékesen bizonyította, hogy számára nem a személyi érdekek hanem az egész közösség érdeke a fontosabb. Ha a huzavona elhúzódott volna, vagy kiírták volna az időközi választásokat, az nemcsak idő- és pénzpocsékolást jelentett volna, hanem azt is hogy elhúzódnak a megkezdett beruházások. Szem előtt tartották a rumai példát is, ahol időközi választásokat tartottak és az erőviszonyok ismét pontosan ugyanazok lettek mint korábban, vagyis kezdődhetett minden elölről.

Csóré Róbert polgármester azt hangsúlyozta, hogy hét hónappal ezelőtt, amikor elvállalta a polgármesteri tisztséget, pontosan tudta, milyen gazdasági és szociális helyzetben van a község, tudatában volt ezeknek a gondoknak, de eszébe sem jutott, hogy egyesek a választási eredményeket arra használják majd fel, hogy hátráltassák a községi vezetés munkáját.

– Kishegyes sokkal kisebb és fejletlenebb község ahhoz, hogy ilyen luxust megengedjen magának, vagyis nem engedheti meg magának, hogy egymás ellen harcoljanak azok, akik lényegében egyet akarnak. Remélem, hogy ezek után a politikai gondok rendeződnek és ezek után minden vonatkozásban maradéktalanul egyet tudunk majd érteni. Együttes erővel ugyanis tényleg megtehetjük azokat a lépéseket, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a község elinduljon az ütemesebb fejlődés irányában. A község még e gondok ellenére is nemcsak vajdasági, hanem országos viszonylatban is az első között volt az egy főre jutó megnyert pályázati eszközök tekintetében, vagyis az utóbbi két évben a sikeres pályázatok révén több mint 5 millió euró érkezett a községbe – mondta Csóré Róbert.

A községi vezetők a sajtótájékoztató második részében vázolták az eddigi sikeres beruházásokat és az eddig elkészült terveket, amelyek között a legfontosabb az ipari park, ahol a tervek szerint áprilisban megkezdődik az első beruházás egy magyar malomipari cég részéről és még két beruházóval folynak tárgyalások, amelyek mintegy száz új munkahelyet teremtenének a községben.

Az újságírók kérdésére válaszolva a tisztségviselők elmondták, hogy várhatólag január 29-én tartja meg legközelebbi ülését a képviselő-testület, amelyen elfogadják Pál Károly lemondását és megválasztják az új elnököt, az alpolgármestert és a községi tanács demokrata tagjait.