Az év elején nem hosszabbították meg a munkavállalási szerződését a nagybecskereki Šinvoz vasútiszerelvény-javító vállalat 125 dolgozójának, de a munkahelyén maradt munkások sorsa is bizonytalan. Az ok: nincs munka. A dolgozók ezért levélben fordultak Mlađan Dinkić gazdasági miniszterhez, azt kérve tőle, hogy a nagybecskereki gyárat is kapcsolják be a szerbiai vasútiszerelvény-felújító programba. Tudomásuk szerint ugyanis az elmúlt két év alatt a nyolc szerbiai vagongyártó és -javító gyárból hét kapott munkát a Szerbiai Vasutaktól, egyedül a nagybecskereki nem.
A Szerbiai Vasutak beruházásait a gazdasági minisztériumon keresztül valósították meg, amely magyarázat nélkül vette le a listájáról a Šinvozt. Így munka nélkül maradtak a nagybecskerekiek, akiknek eddig éppen az állami vasúttársaság volt a legnagyobb megrendelője – áll többek között a Šinvoz 250 dolgozójának Dinkićhez írt levelében. Hangsúlyozzák, hogy az elmúlt két év alatt eleget tettek belgrádi önkormányzattal megkötött, a villanymotorok felújításáról szóló szerződésnek, valamint sikeresen végrehajtották a NIS és a nagykikindai MSK által megrendelt munkákat. Az év elején azonban a dolgozók egy részének nem hosszabbították meg a szerződését, ami (újra) veszélybe sodorta családjaik egzisztenciáját. A munkások remélik, hogy 2011-ben megteremtődnek a feltételek arra, hogy a Šinvoz a többiekkel egyenrangú helyzetbe kerüljön a vagongyártási és -felújítási programban. Ellenkező esetben a még munkahelyén maradt dolgozók is felmondást kapnak, sőt a nagybecskereki vasútiszerelvény-javító vállalat fennmaradása is kétséges lesz.
A munkásokat csütörtökön fogadta Mileta Mihajlov, Nagybecskerek polgármestere, aki segítséget ígért. A levelet továbbították Rasim Ljajić munkaügyi miniszternek, Bojan Pajtić tartományi kormányfőnek, Miroslav Vasin foglalkoztatási titkárnak és Milovan Markovićnak, a Szerbiai Vasutak közvállalat vezérigazgatójának.
A Šinvoz 2004-es magánosítását követően 2007 novemberében indult meg a csődeljárás, amely 2009-ig tartott. Annak befejezése és az átszervezés után 2009 közepén újraindult a munka, és tavaly már 250-en dolgoztak a gyárban. Radomir Miljuš vezérigazgató azonban az utóbbi hetekben arra figyelmeztetett, hogy nem lesz könnyű megszervezni a munkát 2011-ben, mert a költségvetésből fizetett vagongyártási projektben a nagybecskerekiek nem kaptak helyet.