2024. július 18., csütörtök

Zárlat alatt az étolajgyár

A rendőrség nem avatkozott be (Fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki Raca kft. három nyerges vontatója tegnap zárlat alá vette a helybeli Dijamant étolajgyár bejáratait. Ez nehezíti a napraforgó és a szója átvételét, de nem került veszélybe a termelés. A helyszínre érkezett a rendőrség is, de mivel a forgalom nem volt veszélyeztetve, nem avatkoztak bele a viszályba. Dragan Raca, a kft. tulajdonosa szerint azért voltak kénytelenek zárlat alá venni a gyárat, mert a Dijamant nem fizette ki nekik a korábban leszállított hétezer tonna napraforgót és szóját, amelynek értéke 50 millió dinár.

A Dijamant egyik legnagyobb nyersanyagellátója már öt hónapja eredménytelenül alkudozik a horvát érdekeltségű étolajgyárral az adósság megfizettetésének módjáról. Ezért bejelentették, hogy hétfőn több tíz munkagéppel teljesen eltorlaszolják a gyár kapuit. Mint mondják, a zárlat addig tart, amíg a vállalat nem törleszti az összes adósságát.

Dragan Raca: Nem várhatunk tovább a pénzünkre


A Raca kft. 259 dolgozójával és a 2800 kooperánsával Közép-Bánát egyik legnagyobb nyersanyagellátója. Évente 120 ezer vagonnyi gabonafélét vásárolnak fel. Emellett mezőgazdasági termeléssel is foglalkoznak. Egy évtizede a Dijamant nyersanyagellátói.

– Az utóbbi években gyakorlattá vált, hogy a Dijamant az átvett terménynek csak a 70–80 százalékát fizette ki, a többit vagy késve vagy pedig olyan árban, amelyet ők határoztak meg. Negyvenmillió dinár kifizetését kértem tőlük, hogy leálljunk a zárlattal. Azt válaszolták, nincs pénzük, és majd akkor fizetnek, ha bankkölcsönt vesznek fel erre a célra. Ezért hétfőn a többi szállítóval közösen (akiknek úgyszintén tartoznak), tíz kombájnnal és húsz traktorral teljes zárlat alá vesszük a Dijamantot – mondja Dragan Raca.

Vladimir Milović: A szerződés szerint mindent kifizettünk


A Dijamantban viszont azt állítják, hogy az összes hitelezőjüknek fizettek, így a Raca kft.-nek is. Mint ahogy Vladimir Milović marketingigazgató tegnap kijelentette, társasága az átvétel idején érvényes piaci árak szerint vásárolja fel a napraforgót és a szóját, az átvétellel kapcsolatban pedig minden részletet szerződésbe foglalnak. Így – mint mondta – a benyújtott számlák alapján még 2010. szeptemberében törlesztették minden adósságukat a kft. irányába.