2024. október 7., hétfő

Megváltozott a bentlakók profilja

Az óbecsei Gerontológiai Központban főleg fekvőbetegek laknak – Az intézet 2009 áprilisa óta 450 rászorulónak biztosít meleg ételt



Az óbecsei Gerontológiai Központ eredményes évet tudhat maga mögött: példásan vizsgázott a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattal közösen megvalósított, úgynevezett spanyol programban, és Szerbiában az elsők között kezdeményezte a HACCP rendszer bevezetését. Dr. Ricz Györggyel, a gerontológiai központ igazgatójával az elmúlt évről és az idei tervekről beszélgettünk:

Csaknem húsz év után tavaly áprilisban elfogadta a parlament az új szociális védelmi törvényt, de a kormányrendeletek még nem születtek meg. Milyen változásokat hozhat a törvény alkalmazása az intézmény életében?

– Az idősekről szóló stratégia és a szociális védelmi stratégia céljait csak az új törvénnyel lehet megvalósítani, de alkalmazása még várat magára. Nagyon várjuk a káderek számára vonatkozó rendeletet, mert mi még a régi előírások szerint dolgozunk, amely a betegszámhoz rendeli a létszámot, holott az elmúlt években teljesen átalakult a bentlakók profilja. Valamikor alig volt fekvőbetegünk, most zömmel ők a lakóink, és sok a demens beteg is, akikkel a család nem tud mit kezdeni. Ehhez pszichológusra, több fizioterápiás és foglalkozásterápiás szakemberre is szükségünk lenne. Sok fekvőbeteg fel is épülhetne megfelelő foglalkozás mellett. Örülünk annak, hogy az új törvény szerint már közvetlen szerződést is köthetünk a bentlakókkal, mert így sokkal egyszerűbb az adminisztráció, de a miniszteri rendelet még ehhez is hiányzik, ahogy a szakmunkások továbbképzése és az intézményi kritériumrendszer sincs még szabályozva.

A gerontológiai központ két szolgáltatása: a házi ápolás és a népkonyha évek óta folyamatosan működik. Így lesz ez az idén is?

– Örülök, hogy ezek a szolgáltatásaink nem épültek le, és az önkormányzat a nehéz gazdasági helyzet ellenére is fenntartja a finanszírozásukat. Ritka az a község, ahol folyamatosan tud működni a népkonyha. Mi hétköznaponként napi 450 adag meleg ételt készítünk az óbecsei települések rászorulóinak, erre az idén is mintegy 5 millió dinárt szán az önkormányzat. A házi ápolás keretében 70 házhoz járunk ki, ezeknek a dolgozóknak a fizetését és útiköltségét szintén az önkormányzat fizeti, valamint a rászorulók esetében a szolgáltatási díj fizetéséhez is hozzájárul. A házi ápolás keretében otthoni étkeztetést is vállalunk, így naponta 60 házba viszünk ki meleg ételt. Ezeket a szolgáltatásokat sikertörténetnek tartom.

Sikeres volt a tavalyi foglalkoztatási projektum is, ugyanis a gerontológiai központ által foglalkoztatottak létszáma szerbiai viszonylatban is kiemelkedő volt.

– A gerontológiai központban 28 hátrányos helyzetű fiatal jutott hat hónapra munkához, és szerzett valamilyen szakképesítést, minderre büszkék vagyunk. A program résztvevői a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattól kaptak munkabért, a munka mellett pedig képzésben is részesültek. A pénzből, amit ezért kaptunk, egy mosógépet vettünk, ráadásul ígéretet kaptunk arra is, hogy ha lesz rá lehetőség, az idén is számítanak ránk a programban.

Szerbiában az elsők között kezdeményezték a HACCP rendszer bevezetését. Ezzel a projekttel hol tartanak?

– A HACCP egy, a gyártási, forgalmazási és higiéniai gyakorlatra alapozott nemzetközi élelmiszer-biztonsági rendszer, amelynek célja a megelőzés. Általa nyomon követhető az élelmiszer útja a mag elültetésétől az elfogyasztásig. Minden élelmiszertermelőnek- és feldolgozónak be kell tartania ezeket az előírásokat, és a mezőgazdasági minisztérium most már az otthonokat is kötelezi erre. Sok intézmény azért nem foglalkozik ezzel, mert pénzt vár hozzá a minisztériumtól, pedig a bevezetése nem annyira pénz, sokkal inkább munka kérdése. A mi konyhánk és a raktáraink most már közelítenek ahhoz, hogy a HACCP szerint működjenek, a meglévő hiányosságokat pedig határidőre korrigálni fogjuk.

Ezzel összefüggésben milyen beruházásokat terveznek?

– Nagy álmunk egy új konyha felépítése, de ez egy nagy beruházás. Könnyebben és olcsóbban meg tudjuk valósítani a meglévő konyha HACCP szerinti átalakítását, tervezzük az elavult mosó- és szárítógépek felújítását, a füstjelző rendszer kiépítését, valamint az ebédlő és a fekvőbeteg részleg padlóburkolatának a cseréjét – várjuk, hogy ezek közül mire kapunk pénzt a minisztériumtól.