2024. július 18., csütörtök

A franciákon a sor

Gyűlöletszító falfirkák Nagybecskereken

(Kecskés István felvételei)

Miközben a világ minden táján a holokauszt áldozataira emlékeztek (Nagybecskereken is megkoszorúzták az egykori zsinagóga helyén álló emléktáblát), azzal az üzenettel, hogy soha többé ne ismétlődjön meg, addig a Béga menti város több középületén is gyűlöletszító falfirkák jelentek meg. A családi erőszak áldozatainak menhelyén, az egykori Révkapitányság épületén, a Népmúzeum homlokzatán, az egykori Katolikus Leányintézet épületén és másutt megjelent graffitiken az „igazságkövetelők” ezúttal a franciáknak szánták az üzenetüket, utalva a Partizan-szurkolók minapi bírósági elmarasztalására, a drukkereket ugyanis összesen 240 év szabadságvesztésre ítélte a bíróság, mert 2009 szeptemberében Belgrádban agyonverték Brice Tatont, a Toulouse szurkolóját.

„Szerbia a szerbeké” – egy visszaszármaztatásra váró épületen

A falfirkákra reagálva Traian Pancarichan nagybecskereki polgári jogvédő-helyettes hangsúlyozta, hogy a „francia”, akinek üzennek, nyilvánvalóan Brice Taton, de holnap már lehet albán, roma, bosnyák vagy bármilyen nemzetiségű, aki kicsit is különbözik a többségtől. Nem vitás, hogy gyűlöletszító üzenetekről van szó, amelyek mélyen sértik az emberi méltóságot, és semmiképpen sem lehetnek egy demokratikus, toleráns társadalom értékrendjének részei. Szerinte ezeket és minden más hasonló falfirkát el kell tüntetniük az illetékes kommunális szerveknek. Mellesleg az egykori Katolikus Leányintézet, vagyis a zárda épületével szemben van a nemrég megalakult (26 főt számláló) nagybecskereki kommunális rendőrség irodája. Az ombudsman-helyettes emlékeztet az állami szervek legfontosabb feladatára, az alapvető emberi jogok és az emberi méltóság megőrzésére. Reméli, hogy az illetékes szervek gyorsan és hatékonyan intézkednek: eltüntetik a falfirkákat, és megbüntetik készítőiket.

Pénteken közös közleményben ítélte el a gyűlöletszítást Mileta Mihajlov, Nagybecskerek polgármestere és Aleksandar Marton, a városi képviselő-testület elnöke. Szerintük az ilyen egyedi kilengések nem tükrözik Nagybecskerek igazi arcát. A város ugyanis egy toleráns, multikulturális közösség, amelynek alapeszméi a pluralizmus, az emberi jogok tiszteletben tartása és a különbözőségek gazdagságának a megbecsülése. Ezért felhívták az illetékes kommunális szolgálatokat, hogy tüntessék el a gyűlöletszító feliratokat, az illetékes rendvédelmi szervektől pedig elvárják, hogy megbüntessék az erőszak hirdetőit, az emberi jogok megsértőit, azokat, akik kárt tesznek más vagyonában, és elcsúfítják a várost. A tisztségviselők hangoztatják, hogy Nagybecskerek nyitott közösség, amelynek minden lakosa egyenrangú, függetlenül a nemzeti hovatartozásától, bőrének a színétől és nemétől. Az ilyen incidensek arra figyelmeztetnek mindannyiunkat, hogy egységesen kell fellépni a legfontosabb emberi jog – az élethez való jog – megvédése érdekében – olvasható a közleményben.

Az illetékesek felhívásai ellenére a kommunális szolgálatok tegnap még nem tüntették el a graffitiket. Ugyanakkor nem hagyható szó nélkül a Gimnáziumtemplom állapota sem, amelyet már évek óta falfirkák csúfítanak, annak ellenére is, hogy a legpatinásabb múltú, egykori piarista gimnázium épületegyüttesének szerves része. A homlokzatán megjelent irományok közül eddig csak a horogkeresztet meszelték át. A városba látogató (ritkaságszámba menő) turisták meg-megrökönyödnek a látványon. A helybéliek többsége viszont már észre sem veszi.