2024. július 17., szerda

A névtelen hacktivisták

A hidegháború évtizedekkel ezelőtt lezárult és már tizenegy éve, hogy a New York-i World Trade Center ikertornyainak lerombolásával a terrorizmus újfajta módszereivel ismerkedhetett meg a világ. Az arab világ forrong, látszólag béke honol a nyugati „fejlett” világban. De miközben az átlagfelhasználók java foteljébe hanyagul ledőlve gyanútlanul internetezik, szörfölget, olvasgat, az információs szupersztráda bitjeinek mélyén kemény cyber-háború dúl.

„Anonymus vagyunk, légiót alkotunk, nem bocsátunk, nem felejtünk, számíts ránk!” – hangzik a világ lassan legismertebb és legnagyobb hacker-csoportjának jelmondata. Ha valaki napi folytonossággal követi az online médiát, akarva, akaratlanul találkozhatott már a magát egy fej nélküli figurával azonosító csoporttal, de a televízióban is láthatta aktivistáikat, akik a V, mint Vérbosszú című filmből ismert Guy Fawkes-maszkokban jelennek meg különböző tüntetéseken. A magukat leginkább szenvedélyes jogvédőként bemutató aktivisták sajátos módon az internet szabadságáért, a sajtóért és az emberi jogokért, valamint a demokratikusan működő államért harcolnak. Bevallásuk szerint sem a bal, sem a jobboldali politikai csoporthoz nem tartoznak és többek között a korrupciót hivatottak felszámolni.
Legutolsó, mondhatni globális villámháborújukat a Megaupload.com fájlcserélő oldal bezárása és tulajdonosainak letartóztatása provokálta ki. A világ legnagyobb fájlcserélő oldala úgy tett szert nagy népszerűségre – hatóságok előtt is –, hogy szabadon fel és le lehetett róla tölteni, szinte bármit, szinte ingyen. Azonban az oldal, és még számtalan más fájlcserélőoldal régóta fájó tyúkszeme a szórakoztatóipar zsebének (főként Hollywoodnak) és a szerzői jogvédelemnek is.
Bár az amerikai kormány tagadja, nem nehéz kitalálni, hogy az ügy hátterében a SOPA (Stop Online Piracy Act) bukásra állása van. Amerika így bizonyította, hogy nincs szüksége radikális törvényekre, hogy radikális tetteket hajtson végre. A SOPA többek között úgy próbálná visszaszorítani az online kalózkodást, hogy a webes szolgáltatókat tenné felelőssé a felhasználók jogellenes tartalmaiért és az internetszolgáltatóknál blokkolná a jogsértőnek tartott oldalakat. Ezzel a szórakoztatóipari lobbi gyakorlatilag a korlátlan cenzúra lehetőségét és a neki nem tetsző oldalak pénzügyi ellehetetlenítésének fegyverét kapná kézhez.
A Megaupload bezárását követően az Anonymus hackercsoport olyan mértékben aktivizálta a tagjait, hogy sikerült a történetének az egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb összehangolt, elosztott szolgáltatásmegtagadási támadását megindítania. Ahogy a fájlelosztó oldal ki lett kapcsolva, 15 percre rá a Universal Music Group oldala le lett törölve, majd a következő négy órában meg lett bénítva a Recording Industry Association of America (RIAA), a The Motion Picture Association of America (MPAA), a US Copyright Office, valamint Utah állam központi rendőrségi weboldala és az FBI weboldala is.
A Megaupload bezárása által keltett indulatokat jól példázza, hogy a támadáshoz a világ minden részéről csatlakoztak emberek, és ezalatt az internet átlagos adatforgalma csaknem 15 százalékkal (!) nőtt meg. Az akció végeztével nyilvánosságra hozták a zsákmányolt cégvezetői adatokat és hozzátették: ez még csak a kezdet és többet nem játszanak szépen.
Az amerikai kormány a szórakoztatóipari lobbi hatására nyomást gyakorolt az illegális tartalmakat tartalmazó torrent oldalakra (nemrég záratták be és perelték be a legrégebbi torrentoldalt a Pirate Bay-t) és a fájlcserélőoldalakra, s ezzel egyrészt sikert értek el, hiszen ezek az oldalak félelmükben sorban törlik le illegális tartalmaikat. Másrészt viszont elgondolkodtató milyen gyorsan és összeszedetten reagált az Anonymus, így bizonyítva, hogy komoly veszélyforrás, amivel számolni kell.
A magukat hactivistáknak (hacker és aktivista) tartó csoport egyébként 2003-ban alakult a 4chan fórumán és vélhetőleg olyan lazán szerveződött, több országban lévő sejtekből álló csoportról van szó, amelynek nincs központi vezetője, de soraikban éppúgy megtalálhatóak a profi programírók, mint az egyszerű végfelhasználók. A magukat anonimitásban tartó csoportban vélhetőleg a programírók adják meg a támadás hátterét, míg a felhasználók, a „katonák” tagjainak létszámát pedig több ezerre becsülik. A csoport így egy olyan szervezetté nőtte ki magát, hogy a sorozatos letartóztatások ellenére sem lehet felszámolni.
Hírnevüket 2008-ban a Szcientológiai egyház (a hacktivisták szerint kizsákmányolják a tagjaikat) weblapjának támadásával alapozták meg, majd a közvélemény figyelmébe akkor kerültek, amikor Julian Asange letartóztatásakor lebénították a MasterCard, a Visa, a PayPal oldalát, mellyel a WikiLeaks szervezetet próbálták támogatni, amelyet példaképüknek tekintenek. A csoport egyébként akkor szerzett nagyobb társadalmi támogatást, amikor egy pedofil tartalmú weblapot támadott meg és nem csupán megbénította azt, hanem nyilvánosságra hozta az oldalra regisztrált mintegy 1600 felhasználó adatait. Ezenkívül tavaly feltörték New York-i tőzsde, az NYSE honlapját, a Sony honlapját, az arab tavasz idején arab kormányzati oldalakat támadtak, de feltörték az izraeli hadsereg és a Moszad oldalát is, és állításuk szerint betörtek a NATO szervereibe is.
Mindezek tekintetében nehéz nem elhinni, hogy cyber-háború van folyamatban, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az információs térben már eddig is zajlottak feltehetően állami támogatással agresszív műveletek. Egy olyan háborúról van szó, amelyben senki sem hal meg, de az információs technológiára történő egyre nagyobb hagyatkozásunk miatt sokkal nagyobb csapás sújtható az ellenségre, mint azt gondolnánk. Akárhogy is nézzük, az internet többé nem csak egy ártatlan homokozó, és ennek kapcsán még sok meglepetésre számíthatunk a jövőben.