2025. január 12., vasárnap

Mit ért a tényfeltárás?

A nagybecskereki IPOK keményítőgyár újabb eladási kísérlete gyanúsabb, mint a korábbi volt – állítja a tényfeltáró bizottság elnöke
Áprilisban lesz egy éve, hogy leálltak (Fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki városi képviselő-testület tavaly december 22-én egyhangúlag elfogadta az IPOK kukorica-feldolgozó rt. privatizációját vizsgáló tényfeltáró bizottság jelentését. Ebben arra kötelezik az önkormányzatot, hogy követelje az állami szervektől a gyár magánosítása és átszervezése körüli ügyletek tisztázását, az illetékes minisztériumok közreműködésével pedig – a lehető legrövidebb időn belül – indítsák újra a termelést a gyárban. Másfél hónap elteltével azonban gyakorlatilag semmi sem változott: a munkások továbbra sem dolgoznak, a bírósági végrehajtó egyre sűrűbben jár a gyárban, a városban pedig híre ment, hogy új potenciális vevővel tárgyalnak. Senki sem tudja, hogy kiről van szó, de azt sem, hogy milyen feltételekkel szándékozik megvásárolni a gyárat.

– Az IPOK a privatizáció, a csődeljárás és az átszervezés folyamán többször is cserélt gazdát. Ezek az ügyletek mind gyanús körülmények között zajlottak. Annak ellenére is, hogy az eljárások átláthatóbbak voltak a kabinetekben született egyezségeknél. A magánosítás aztán olyan gazdát hozott, aki csődbe juttatta az IPOK-ot, a csődeljárás és az átszervezés folyamán pedig Darko Šarić piszkos pénzéből is került a gyárba. Ahelyett, hogy leállnának az ilyen gyakorlattal, most állítólag az eddiginél is korruptabb módon árulják a gyárat – mondja Miroslav Tubić, az IPOK tényfeltáró bizottságának elnöke.

Az IPOK dolgozói azt remélik, hogy a vállalat átszervezéséről majd ők is véleményt mondhatnak, és – ami a legfontosabb – az állam és az önkormányzat segítségével mielőbb újraindul a termelés, a 230 dolgozó pedig visszatér a munkahelyére.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás