2024. július 18., csütörtök

Majd, ha nem kell fűteni…

Muzslyán élethalálharcot vívnak a civil szervezetek, mégsem adják fel – Valóban nincs egyetlen kiemelt jelentőségű rendezvény sem a faluban?

Nehéz, de nem állt meg az élet


Muzslya elemi csapásként éli meg az év elején előállt helyzetet, ugyanis azóta nincs többé helyi járulék. A nagy nincstelenségben ugyanis megvalósíthatatlan feladatnak bizonyult a helyi hozzájárulás meghosszabbítása. Pedig nem vitás, hogy a 2, 4 vagy a 6,5 százalékos helyi járulék nélkül az elmúlt négy évtized alatt a 8,5 ezer lakosú Muzslya nem emelkedhetett volna a legrendezettebb nagybecskereki helyi közösségek közé.

A járulékra, akármekkora is volt, mindig lehetett támaszkodni. Nem beszélve arról, hogy egykor ez az összeg nem is volt elenyésző, különösen, amikor négyezer muzslyai dolgozott a nagybecskereki vállalatokban. Ha nem kaptak elég támogatást az önkormányzattól, akkor is volt mihez nyúlni. Nos, ez a kis gazdasági önállóság az év eleje óta megszűnt. A sikertelen referendum megismétléséről nem mondtak le, de a jelenlegi gazdasági helyzetben és a szigorú törvények mellett ebbe csak kellő előkészület után érdemes újra belefogni. Talán majd a soron következő választásokkal párhuzamosan.

Mivel a siránkozásból nem lehet megélni, a falu 24 civil szervezete közül pedig egy sem szándékozik abbahagyni a tevékenységét, megkezdődött a küzdelem a puszta létért. A napokban a helyi tanács összehívta a szervezetek képviselőit, aztán kezdhetik a kilincselést az önkormányzatban és a közvállalatokban, hogy biztosítsák a legalapvetőbb anyagi hátteret a további működésükhöz.

– A pénzhiány ellenére a szervezetek idei munkatervei szinte azonosan a korábbiakkal. Senki sem adja fel. A különbség csak annyi, hogy a rendezvények megtartásának időpontjait takarékosságból átütemezték olyan dátumokra, amikor nem kell fűteni. Egy új rendezvényt is tervbe vettünk. A Muzslyai napok megtartását augusztusra és szeptemberre tervezzük. Elsősorban művelődési, sport és gazdasági jellegű rendezvények sorozatát tervezzük megtartani. Szeretnénk bevonni a testvértelepüléseinket, Sándorfalvát és Mindszentet is. Emellett egy pályázatkísérő irodát is tervezünk megnyitni, mert pályázatok nélkül képtelenek leszünk fenntartani a sporttevékenységet és a kultúréletet a faluban. Ugyanakkor sajnálattal vettük tudomásul, hogy egyetlen muzslyai rendezvény sem került az MNT kiemelt jelentőségű rendezvényei közé. Pedig vannak vajdasági, sőt nemzetközi szintű rendezvényeink, mint például a Szilasi-nap, a Petőfi Sándor MME versmondóversenye, vagy a Sziveri János Művészeti Színpad rendezvényei. Hogyha ezek a rendezvények támogatás nélkül maradnak, akkor szegényebbé válik az itt élők kulturális élete, elvesznek az évek során megteremtett értékeink – mondja Hallai Zoltán tanácselnök.

A nemrég felavatott Petőfi-szobor

A pénztelenség ellenére a muzslyaiak továbbra is odafigyelnek a falu kinézetére, a tisztaságra, a rendre.

– Mindig is a rend betartására, vagy annak a megteremtésére törekedtünk. Ez persze sok esetben nem csak tőlünk függött. Elmondhatom, hogy a nemrég megalapított kommunális rendőrségnek köszönhetően tíz év után az árusok immár a piactéren kínálják portékájukat. Egy viszonylag nagy kiterjedésű téren vásárokat is lehet tartani. Szeretnénk egyfajta házirendet bevezetni a határban is. Le kell állítani az utak tönkretételét az erdészeti vállalatok és a nádvágók részéről. A határban mintegy nyolcvan ásott kút van, amelyeket nem használnak, közben veszélyt jelentenek az arra járók számára. Szeretnénk üzemképessé tenni a három artézi kutat is. Természetesen a felszíni vizek levezetését szolgáló csatornahálózatot is bővíteni kell.

Miközben Nagybecskereket ellepték a gyűlöletszító falfirkák, addig Muzslya az egyetlen település a környéken, ahol csökkent a közbiztonság elleni vétségek száma. Ehhez nyilván hozzájárult a helyi rendőrállomás megnyitása is.

– Fontos, hogy a nagyobb rendezvényeinken (búcsú, motoros találkozók), de máskor sem voltak nemzeti hátterű kilengések. Közben az emberek nyilván nyugodtabbak, ha tudják, hogy van a közelben rendőrállomás, és a rendőrök jelenlétének nyilván van elrettentő hatása is, a másik oldal felé. Sajnos, mint ahogy az Glemba István rendőrparancsnok minapi beszámolójából kiderült, egyre több a betörés, rablás, nálunk is vannak kábítószer-kereskedők, ebből kifolyólag pedig annak élvezői is. Növekedett a családon belüli erőszak is – hallottuk a tanácselnöktől.

Emlékpark a pilótának

Szeretnének méltó emléket állítani falubelijüknek, Kanász István pilótaezredesnek, aki 2008 szeptemberében, 43 éves korában vesztette életét a batajnicai repülőtéren. A Műszaki Gyakorlóközpont repülőszázadának a parancsnoka volt, alapítója a Stars akrobatacsoportnak. Szerbia hat legjobb pilótája közé sorolták. A légierők parancsnoksága támogatja az elgondolást, hogy utcát nevezzenek el róla, és hogy a Szervó Mihály utcában emlékparkot létesítsenek tiszteletére. Erre még várni kell, mert csak olyan személyről lehet utcát, teret, parkot elnevezni, akinek a halála után legalább öt év eltelt. Az emlékpark létrehozásához azonban hozzá lehet fogni.